Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #49
Numer: Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #49
Tytuł 1: Enter: The Smuggler!
Tytuł 2: …The White Tiger!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1980
Data wydania: Grudzień 1980
Scenariusz: Roger Stern
Rysunki: Jim Mooney, Denys Cowan
Tusz: Bruce Patterson, Jim Mooney
Kolory: Ken Feduniewicz, Ed Hannigan
Litery: Rick Parker, Joe Rosen
Okładka: Keith Pollard, Bob McLeod
Redaktor: Dennis O’Neil
Redaktor naczelny: Jim Shooter
Cena: $0.50
Przedruk PL: brak
Streszczenie
Enter: The Smuggler!
Noc, biuro uniwersytetu Empire State. Spider-Man próbuje skoncentrować się na pracy, jednak w świetle ostatnich wydarzeń (The Amazing Spider-Man #210) nie daje rady. Pojawia się Chang, który proponuje mu wypad na zabawę. Chwile po wyjściu z budynku Chang zauważa Tommy’ego Li, jednego z lordów gangu White Dragon, który został zamknięty przez Spider-Mana (The Amazing Spider-Man #184–#185). Peter wymyka się przyjacielowi, by móc ścigać przestępcę, który wie, że został zauważony. Uciekający samochodem Li dowiaduje się od człowieka będącego w helikopterze, że ściga go Spider-Man. Mężczyzna sterujący śmigłowcem, Brent zostaje poinformowany przez swojego szefa, że ma wracać do bazy. Tajemniczy osobnik obawia się ingerencji Pająka w swój plan. Peter stwierdza, że jest za późno na dalszą gonitwę i postanawia wrócić do domu, skąd dzwoni do cioci May i dowiaduje się o jej zaręczynach z Nathanem Lubenskym.
Popołudnie. Li wraca do swojej kryjówki, gdzie zastaje Spider-Mana, który czekał na niego, bo wiedział o tym miejscu po ostatniej walce z gangiem (The Amazing Spider-Man #184). Pająk dowiaduje się od przestępcy, gdzie ukrywają się pozostali i razem z nim udaje się do wschodniej części Brooklynu. Tam przerywa naradę kilku przestępcom. Pokonuje oprychów, jednak ich szef uciekł. Peter znajduje papiery, z których wyczytuje plan przemytu, na którym mieli zarobić grube pieniądze. Nagle zostaje zaatakowany przez zamaskowanego osobnika nazywającego siebie The Smuggler. W trakcie walki trafiają do pewnego biura, gdzie Pająk pokonuje przeciwnika, resztą pajęczyny związuje go i trzyma w powietrzu na wyciągniętej ręce. Nie wie co robić, bo jeśli postawi Smugglera na ziemię to walka zacznie się od początku.
…The White Tiger
Nathaniel Alexander Byrd, prywatny detektyw nazywany Blackbyrd ściga przestępcę, który będzie jego informatorem. W chwili, gdy go łapie opowiada mu historię swojego przyjaciela, która zaczęła się od trzech zapaleńców sztuk walki nazywających się Sons of the Tiger. Pewnego dnia każdy z nich poszedł własną drogą. Wyrzucili amulet, który dodawał im siły. Młody Hiszpan, Hector Ayala znalazł go i stał się White Tigerem. Zaczął walczyć z przestępczością, jednak zauważył, że w chwili, gdy ściąga tajemniczy naszyjnik to traci swoje moce i jest bardzo słaby. Później przyszło mu zmierzyć się z dwoma herosami, którzy później stali się jego przyjaciółmi. Najpierw stanął naprzeciw Jack-Of-Hearts, a później wspólnie ze Spider-Manem pokonali Lightmastera, przez którego Hector ujawnił swoją tożsamość (Spectacular Spider-Man #20). Na horyzoncie pojawiła się dziewczyna, Holly Gillis. Wspólnie założyli mobilną szkółkę w szkolnym autobusie, by uczyć dzieci. W chwili, kiedy Ayala był naprawdę szczęśliwy zamordowano mu rodziców i siostrę. Teraz szuka zemsty. Byrd tłumaczy, że lepiej jak on znalazł go pierwszy niż wściekły Hector. Nagle zjawia się sam White Tiger. Chwyta przestępcę i żąda informacji. W chwili, gdy ich nie dostaje, chce go zabić, jednak powstrzymuje go Nathaniel, który obiecuje mu, że razem znajdą tych, którzy odpowiedzialni są za śmierć jego rodziny.
Recenzja
Kolejny numer Spectacular Spider-Mana przedstawia nam dwie historie. Pierwsza dotyczy Spider-Mana, a druga w całości poświęcona jest White Tigerowi. Za obydwie odpowiada ten sam scenarzysta, Roger Stern.
Część ze Spider-Manem, przedstawia nam jak nasz bohater walczy z The Smuggler, człowiekiem, który obdarzony jest nieprzeciętną siłą, szybkością i wytrzymałością. Niestety nie poznajemy historii jego narodzin. Dowiadujemy się natomiast, że osoba ta „uczulona” jest na imię Luke Cage. Jedynym odsyłaczem jest ramka w której dowiadujemy się, że powinniśmy zasięgnąć do serii Power-Man i Iron Fist, która dopiero jest zapowiadana. W numerze znajdziemy jeszcze dość ważny wątek poboczny, dotyczący zaręczyn May i Nathana Lubansky’ego. Co z tego wyniknie? Na pewno się niedługo dowiemy.
W komiksie znajdziemy mnóstwo odsyłaczy do innych serii ze Spider-Manem. Tak więc, już na początku Peter zastanawia się nad wydarzeniami z The Amazing Spider-Man #210. Nie musimy długo czekać, bo chwilę, później wspominana jest walka Spider-Mana z gangiem White Dragon, która miała miejsce w The Amazing Spider-Man #184–#185. Na sam koniec Pająk przypomina sobie o walce z Luke Cagem, gdzie również nie zapomniano nas poinformować, gdzie możemy szukać szczegółów i odsyłają nas do The Amazing Spider-Man #123. Bardzo lubię takie odsyłacze, ponieważ pomagają mniej więcej zorientować się, kiedy dzieje się akcja lub udzielają informacji na wypadek, gdyby ktoś nie czytał na bieżąco i zainteresowany byłby np. walką Spider’a i Cage’a. Dzięki temu już wie gdzie szukać.
Druga historia, w całości poświęcona White Tigerowi, stanowi przypomnienie tego jak Ayala stał się bohaterem, oraz przez co przeszedł. Dowiadujemy się, że jego rodzina została zamordowana i teraz Hector szuka zemsty. Jak na detektywa, Byrd za dużo gada, bo właściwie po co opowiedział historię bohatera informatorowi? Żeby wzbudzić w nim litość? A może żal? A może poczucie winy? Chciał zdobyć od niego informacje i zrobił to w dość nietypowy sposób, a i tak nic się nie dowiedział. Historię White Tigera zdążyliśmy już poznać w Spectacular Spider-Man #9, tu jedynie została uaktualniona o wszelkie niezbędne informacje, aby ktoś, kto wcześniej nie słyszał o tym bohaterze, mógł dowiedzieć się o nim wszystkiego co powinien.
Stronę graficzną tym razem reprezentują dwie osoby, Jim Mooney, który odpowiedzialny jest za część ze Spider-Manem i Denys Cowan, rysownik części z White Tigerem. Jim Mooney jak zwykle trzyma swój poziom. Najbardziej dziwi mnie pierwszy, duży kadr, na którym Peter siedzi przy stoliku. Co w nim dziwnego? Otóż cień na ścianie, pokazujący Spider-Mana. Skąd on się tam wziął? Co go rzuca (bo przecież nie Peter)? Właściwie to, skąd wzięło się światło na ścianie (bo przecież nie od lampki nocnej)? Coś mi się wydaje, że na te pytania nie otrzymam odpowiedzi. Jednym słowem, kadr nie należy do najbardziej udanych. Denys Cowan, za to prezentuje nam rysunki, gdzie jest dużo cienia. Rysownik stara się stworzyć trochę mroczniejszy klimat, by dopasować go do powagi historii i nawet mu to wychodzi. Mam tylko jedną uwagę, jaką jest częsty brak tła zastąpiony jednym kolorem. Widząc coś takiego mam wrażenie, że rysownikowi nie chciało się dopracować kadrów i poszedł na łatwiznę.
Podsumowując. Obie historie wypadają całkiem dobrze, jednak druga traci ponieważ w dużej części jest przypomnieniem tego co stali czytelnicy Spectacular Spider-Mana wiedzą. Zarówno przygodę Spider-Mana jak i dodatkową, dotyczącą White Tigera czyta się szybko i bez większych trudności. Plusem są również odnośniki do starszych historii Spider-Mana, które znajdziemy głównie w części pierwszej. Rysownicy również nie nawalili (pomimo wspomnianych wyżej uwag). Całość jest w pełni przyswajalna, a jako, że daleko komiksowi do perfekcji, wystawiłem notę 4 pajączków.
Ocena:
Autor: Spider-Nik