komiksy: 2064 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #22

The Amazing Spider-Man #22Numer: The Amazing Spider-Man #22
Tytuł: Seeing Red
Wydawnictwo: Marvel Comics 2017
Data wydania: Luty 2017
Scenariusz: Dan Slott & Christos Gage
Rysunki: Giuseppe Camuncoli
Tusz: Cam Smith
Kolory: Jason Keith
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Alex Ross
Asystent redaktora: Allison Stock
Pomocnik redaktora: Devin Lewis
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 5

Streszczenie

Kontynuacja wydarzeń z The Clone Conspiracy #3.

Lądowisko. W odpowiedzi na propozycję wskrzeszenia wujka Bena oburzony Spider-Man zaczyna bić Reilly’ego po twarzy, nie mogąc uwierzyć, że jego poczciwy klon byłby zdolny zbezcześcić grób stryja. Ten nie stawia oporu i potwierdza swoją tożsamość. Na pytanie, jakim cudem wrócił do żywych i stał się Jackalem, odpowiada, że umierał 27 razy, a za każdym razem przez oczami przelatywały mu sceny z jego poplątanego życia.

Przeszłość. Ben Reilly ratuje Spider-Mana i umiera, rozpadając się w jego ramionach. Niedługo po tym Miles Warren (Jackal) pobiera próbkę z pozostałej po nim brei i w bliżej nieokreślonym czasie przywraca go do życia za pomocą rewolucyjnej techniki klonującej. Odkrycie, że klon dysponuje pamięcią aż do momentu śmierci naukowiec uznaje za spektakularny sukces, wciąż jednak problemem pozostaje rozpad komórek. Chcąc powtórzyć eksperyment, Warren zabija zamkniętego w zbiorniku Bena, rażąc go prądem.

W ramach badań nad usunięciem defektu w ciele klonów Warren wskrzesza i uśmierca Bena w sumie 26 razy – topi go, truje, rozpuszcza w kwasie, poddaje sekcji na żywo itp. Czerpiąc siłę z coraz słabszych wspomnień o bliskich i przyjaciołach Petera, torturowany fizycznie i psychicznie klon w końcu rozrywa kajdany i rozbija zbiornik. Już na wolności, z żądzą mordu w oczach, rzuca się na Warrena, ale zamiast odebrać mu życie, wpada na sprytny pomysł i ogłusza go.

Później. Sklonowany Warren budzi się w zbiorniku. Reilly, który znalazł sposób na zastopowanie degeneracji, podaje mu pigułkę, którą musi łykać codziennie, aby nie zapaść na chorobę. Okazuje się, że Ben stworzył wiele klonów Milesa i pośród nich ukrył prawdziwego profesora, którego nie umie już rozpoznać. Za dostęp do leku sztab Warrenów zgadza się pracować dla Bena, który przejmuje tożsamość Jackala i chcąc odwdzięczyć się ukochanym osobom postanawia uwolnić wszystkich od śmierci.

Obecnie. Peter współczuje „bratu” gehenny, jaką przeszedł w laboratorium Warrena, ale wciąż jest zniesmaczony jego czynami. Reilly jeszcze raz zaznacza, że dzięki technologii Jackala mogą ożywić ludzi z prawdziwymi wspomnieniami, ocalić każdego i naprawić wszystkie błędy. Przekonuje, że kieruje nim nieodłączne Parkerowi poczucie odpowiedzialności, a wskrzeszenie wuja Bena to jego podarunek dla Petera. Po chwili namysłu Spider-Man prosi, aby „brat” opowiedział mu więcej o swoim planie.

Kontynuacja wydarzeń w The Clone Conspiracy #4.

Recenzja

Dotycząca tożsamości Jackala szokująca rewelacja z trzeciego odcinka eventu wywołała niemałe poruszenie. Powrót Bena Reilly’ego przyjęto w znacznym stopniu entuzjastycznie, wielu jednak poczuło niesmak z obsadzenia go w roli spadkobiercy Jackala, czyli jednego z najbardziej odrażających wrogów Spider-Mana. To dla tych sceptyków powstał ten komiks, który nie tylko tłumaczy cudowne zmartwychwstanie tej jakże kultowej postaci, ale także ma za zadanie zatrzeć złe wrażenie po kontrowersyjnym zwrocie akcji.

Tak jak rozdziały poświęcone powrotowi Doktora Octopusa i Kaine’a były opowieściami osadzonymi w przeszłości, tak i w tym przypadku narzędziem do opowiadania historii staje się jedna wielka retrospekcja. Pozwala ona lepiej wczuć się w tok myślenia Reilly’ego, umotywować jego przemianę w Jackala i poprzeć nawet mocnymi argumentami realizowany przez niego plan. Nie jest to bynajmniej lektura dla ludzi o słabych nerwach, bo bohaterowi tego dramatu zafundowana zostaje iście niewyobrażalna gehenna.

Poświęcona drugiemu życiu klona Spider-Mana opowieść przynosi też odpowiedzi na podstawowe pytania, które cisną się na usta za każdym razem, gdy z zaświatów wraca jakaś komiksowa postać. Jak Ben mógł odrodzić się z brei, która pozostała po jego rozpadzie? Dlaczego nie dawał znaku życia aż do teraz? O ile pierwsza zagadka doczekała się dosyć oczywistego rozwiązania, o tyle druga tajemnica została wyjaśniona wiejącym grozą motywem, przy okazji wynoszącym oryginalnego Jackala do rangi skurczybyka najgorszego sortu.

W budowaniu przekonującej narracji, że dawny Scarlet Spider to z jednej strony wypaczona okrucieństwem ofiara, a z drugiej przeświadczony o słuszności swojego postępowania szermierz, wspomaga duet scenarzystów Giuseppe Camuncoli. W zimnym laboratorium Milesa Warrena rysownik starannie wyraża mimiką opisywany ból i cierpienie a kunsztownie wykonanymi rozkładówkami – kolażami najważniejszych wspomnień Petera/Bena – podkreśla dylemat człowieka wiodącego na poły cudzy, na poły własny żywot.

Spośród dotychczas wydanych tie-inów ten komiks ma kolosalne znaczenie dla fabuły całego crossoveru. Wnikając w psychikę zdecydowanie najważniejszej figury najnowszej odsłony Sagi Klonów, podaje na tacy powody i motywy transformacji klona Parkera, precyzując, czemu stał się tym, kim teraz jest. Może najbardziej zatwardziałych przeciwników tej metamorfozy owa eksplikacja do końca nie przekona, ale większości powinno spodobać się przedstawienie Bena w lepszym świetle.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man #22 The Amazing Spider-Man #22 The Amazing Spider-Man #22

The Amazing Spider-Man #22 The Amazing Spider-Man #22 The Amazing Spider-Man #22

The Amazing Spider-Man #22 The Amazing Spider-Man #22 The Amazing Spider-Man #22


Related Articles

About Author

Dawidos