The Amazing Spider-Man #7
Numer: The Amazing Spider-Man #7
Tytuł: The Return Of The Vulture
Wydawnictwo: Marvel Comics 1963
Data wydania: Grudzień 1963
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Art Simek
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1
Przedruk PL 2: Marvel Origins #11
Streszczenie
Po kilku miesiącach odsiadki Vulture, uchodzący za wzorowego więźnia, ucieka z więzienia – jest to możliwe, dzięki skonstruowanej przez niego w warsztacie prostej uprzęży. Na wieść o tym Peter Parker, podczas gry w siatkówkę na boisku szkolnym, symuluje ból głowy (narażając się na docinki ze strony Flasha) i wraca do domu w Forest Hills, gdzie przebiera się za Spider-Mana i sprawdza swój ekwipunek.
Kilka godzin później. Spider-Man odnajduje Sępa, który wyprowadza policję w pole i okrada jubilera. Gdy atakuje Vulture’a, okazuje się, że zmodyfikował on swoje skrzydła i anty-magnetyczne urządzenie, które wcześniej przyczyniło się do jego klęski, już nie działa. Zaskoczony Peter na oczach przechodniów i stróżów prawa przegrywa walkę i spada, zwichając przy uderzeniu prawą rękę.
Po powrocie do domu May Parker omal nie nakrywa chłopaka w kostiumie Spider-Mana. Jeszcze tego wieczora wraz z ciocią udaje się do lekarza, który zakłada mu temblak. Opiekunka wymusza na nim zakaz gry w siatkówkę i z rana Peter musi znosić głupie żarciki Flasha Thompsona.
W silosie na Staten Island dumny ze swego triumfu Vulture planuje skok na wydawnictwo należące do Jonaha Jamesona. Kiedy Peter dowcipkuje z Betty Brant i wręcza Jamesonowi zdjęcia zrobione w trakcie pojedynku z Sępem, nagle w biurze Jonaha zjawia się Vulture, który żąda otwarcia sejfu. Gdy Jameson błaga go o litość, Peter wymyka się z gabinetu wydawcy „Daily Bugle” i zakłada kostium Spider-Mana. W redakcji zapanowuje chaos spowodowany szalonym pościgiem Spider-Mana za szukającym otwartej przestrzeni Vulturem. Podczas szamotaniny w drukarni Sęp przypadkowo nadwyręża zwichniętą rękę Petera.
Po wyfrunięciu z budynku Vulture zastawia pułapkę na Spider-Mana i unosi go wysoko w górę, planując zrzucić go z dużej wysokości. Pająk jednak unieruchamia skrzydła Vulture’a za pomocą sieci i tka spadochron, który ratuje ich przed śmiercią. Resztę drogi związany Sęp pokonuje sam i Pająk jest przekonany, że trafi on w ręce policji. Zaczepiony przez Jamesona, który obwinia go o zdemolowanie biura, Spider-Man postanawia utrzeć nosa wydawcy gazety i zakleja mu usta pajęczyną. Potem przebiera się w „codzienne” ciuchy i umawia się z sekretarką Jamesona, Betty na randkę.
Recenzja
The Amazing Spider-Man #7 to komiks, w którym ma miejsce drugi występ Vulture’a – genialnego inżyniera-przestępcy, wyposażonego w skrzydła umożliwiające loty na dużych wysokościach. Vulture dał się poznać jako zatwardziały wróg Spider-Mana i swoją zaciekłość dalej demonstruje, właśnie w tym numerze. Tym razem walka z nim jest dłuższa, bardziej emocjonująca i bardziej humorystyczna, bo przeplatana zabawnymi dialogami. Co najważniejsze, zrezygnowano z pomysłu ponownego pokonania Vulture’a za pomocą cudownego wynalazku Petera Parkera, co chyba było właściwym krokiem, bo pozwoliło podnieść napięcie w trakcie drugiego starcia Spider-Mana i Sępa.
Kultową sceną tego komiksu jest zaklejenie ust Jamesonowi pajęczyną, co stanie się „tradycją” Spider-Mana w kontaktach z wydawcą gazety „Daily Bugle”. Z ważnych wydarzeń należy jeszcze wymienić propozycję randki złożoną Betty Brant przez Petera Parkera. I to wszystko, co można ciekawego powiedzieć o tym komiksie. 4 pajączki.
Ocena:
Autor: Dawidos
Ciekawostki
• Drugi występ Vulture’a.
• Po raz pierwszy Peter zwicha sobie rękę po pojedynku.
• Po pierwszy Peter przykleja się do sufitu, aby ciocia May nie zobaczyła go w kostiumie Spider-Mana.
• Po raz pierwszy Spider-Man zakleja usta Jamesonowi.