The Amazing Spider-Man #596
Numer: The Amazing Spider-Man #596
Tytuł: American Son, Part 2
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania: Sierpień 2009
Scenariusz: Joe Kelly
Rysunki: Paulo Siqueira
Tusz: Amilton Santos
Kolory: Jeromy Cox
Litery: Chris Eliopoulos
Okładka: Phil Jimenez
Asystent redaktora: Tom Brennan
Redaktor: Stephen Wacker
Redaktor wykonawczy: Tom Brevoort
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $2.99
Przedruk PL: Brak
Streszczenie
Peterowi nie podoba się, że Harry stał się częścią Avengers. Ten jednak prosi o zaufanie, bo jest przekonany, że wszystkich uratuje. Zabiera walizkę z rzeczami i wychodzi. Później, podczas patrolu Petera dręczą myśli, że Norman przebywający w pobliżu Harry’ego może przyczynić się do powrotu Green Goblina.
Norman oprowadza syna po Avengers Tower, tłumaczy, że niektóre poziomy będą dla niego niedostępne. Słysząc, że Harry nie chce się przeprowadzić, informuje go, iż Lily nie jest zainteresowana mieszkaniem w tym miejscu. Tymczasem, w pobliżu Norah owija sobie wokół palca jednego ze strażników.
Forest Hills, Queens. May stara się pocieszyć Petera, mówiąc, że gardzi tak mocno Normanem, jak lubi Harry’ego i również nie jest zadowolona z jego decyzji. May wychodzi, zostawiając Petera samego z J. Jonahem Jamesonem Seniorem. Jay korzysta z okazji i tłumaczy, dlaczego Osborn wcześniej nazwał go dezerterem. Przyznaje, że jego żona była w ciąży, jednak pojawiły się komplikacje. Nie dostał pozwolenia na opuszczenie wojska mimo tej trudnej sytuacji. Zdezerterował. Widział narodziny syna i śmierć żony. Oddał małego Jonaha pod opiekę brata, a sam wrócił do wojska. Nie żałuje swojego czynu. Powiedział to, by Peter też podjął decyzję w sprawie Harry’ego w zgodzie ze swoim sumieniem.
Avengers Tower. Norman chce, by Harry wstrzyknął sobie specjalny specyfik, by nie narażać się na patogeny. Harry, pomimo początkowego sceptycyzmu, podwija rękaw. Lily widzi go na swoim monitorze i jest zadowolona, że ten przyjął ofertę ojca.
Cmentarz. Peter siedzi na ławce obok nagrobku Gwen Stacy. Próbuje podjąć decyzję, czy interweniować w sprawie Harry’ego. Później, nocą. Peter przechodzi obok Avengers Tower, gdzie natrafia na Norah, której udało się zdobyć pracę w wieży. Peter stara się powstrzymać dziewczynę przed dalszym szpiegowaniem Normana, gdyż jest to niebezpieczne, jednak ta bierze to za oznakę zazdrości i odchodzi. Tymczasem nad głowami tłumów przelatują Dark Spider-Man i Hawkeye. Zatrzymują się przed jednym z klubów w Kings Point na Bronksie. Później, podczas gdy Hawkeye bawi się, zabijając szczury, będący w zaułku Venom próbuje zjeść dziewczynę. Interweniuje Spider-Man, który przy pomocy specjalnego urządzenia oraz Invisible Woman pokonuje go i zamyka w specjalnym pomieszczeniu. Sue wręcza Pająkowi czarny kostium.
Harry, będąc w swoim pokoju w Avengers Tower, po cichu unieszkodliwia kamery i udaje się po Lily. W tym czasie Osborn zgrupował swoją drużynę, w której jest Spider-Man ukryty w kostiumie Venoma. Norman chce im przedstawić projekt dotyczący jego syna, który nazwał American Son.
Recenzja
Przed nami druga część zapowiadanej na przełomową i wielką historii American Son, w której to Harry wraca do swojego ojca, który chce odbudować z nim relacje i wprowadzić go do swoich Avengers.
Fabuła biegnie swoim tempem i przy okazji głównego wątku J.J.J. Senior uchyla nam rąbka tajemnicy ze swojej przeszłości. Wszystko wydaje się w miarę spójne. Widać, że ta postać jest wybielana z porzucenia syna. Ciekawi mnie, dlaczego nie wrócił do syna po wojsku, bo przecież nie był tam aż do teraz. Idąc za jego słowami, mogę rzec: nie wszystko od razu. Poczekamy i na pewno dowiemy się więcej.
Kolejną sprawą jest zaufanie, jakim Harry darzy swego ojca. Czy on może wierzyć Normanowi na słowo? Jakby nie było jest jego ojcem. Patrząc czysto teoretycznie, ojciec chce dla syna zawsze jak najlepiej. Tego, że Norman zawsze chciał tego dla Harry’go, to jestem pewien, natomiast gorzej, jeśli chodzi o to, w jaki sposób to robi i jak to wygląda z zewnątrz. Wystarczy spojrzeć na jego metody wychowawcze (The Amazing Spider-Man Extra! #3 – historia Nice Things). Zobaczymy, jak przedstawiona w tej części historia się rozwinie oraz czym jest projekt American Son.
Zawiodłem się, widząc walkę Spider-Mana z Dark Spider-Manem. Liczyłem na coś dużo lepszego. Postać Hawkeye’a nie była tam konieczna, jednak to, jak zabił szczura swoimi gilami z nosa, było dość zabawne. Mimo wszystko, gdyby nie on, to walka między Pająkami mogłaby być znacznie ciekawsza i dłuższa. Szkoda, że tak wyszło. Tu jestem ciekaw, jak zostanie rozwiązana kwestia tego czarnego kostiumu Spider-Mana od Sue Storm, który, jak widać, posiada nawet język.
Od strony graficznej nie jest najgorzej. Paulo Siqueira rysuje przejrzyście i starannie. Natomiast nie mogę zdzierżyć niektórych wyrazów twarzy pojedynczych postaci, wyglądają tak gumowo. Warto zwrócić uwagę na to, że rysownik rysuje pełne tła, nie ograniczając się do jednego koloru jak niektórzy. Niestety jego rysunki są statyczne, brak im dynamizmu lub chociażby jakichś zabiegów, które mogłyby to odzwierciedlić. Doszukałem się też błędów w kolorach, za które odpowiedzialny jest Jeromy Cox. Otóż rozchodzi się o strój Sue Storm, który odbiega od obecnie stosowanych w serii Fantastic Four standardów.
W ramach podsumowania mogę rzec, że nie jest źle, ale żeby było jakoś wybitnie i interesująco, to nie powiem. Jak dla mnie oceną odpowiednią będzie 3,5 pajączka.
Ocena:
Autor: Spider-Nik