The Amazing Spider-Man #135
Numer: The Amazing Spider-Man #135
Tytuł: Shoot-Out In Central Park!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1974
Data wydania: Sierpień 1974
Scenariusz: Gerry Conway
Rysunki: Ross Andru
Tusz: Frank Giacoia
Kolory: Linda Lessmann
Litery: Artie Simek
Okładka: John Romita
Redaktor: Roy Thomas
Cena: $0.25
Przedruk PL: Essential: The Punisher, Tom 1
Streszczenie
Punisher sądzi, że Spider-Man brał udział w ataku na statek pasażerski. Jego podejrzenia podsyca Tarantula. Pająk wytrąca Pogromcy pistolet i stara się wyjawić prawdę. W trakcie ich walki Tarantula i jego ludzie zyskują czas na ucieczkę helikopterem, zabierając skradzione pasażerom kosztowności. Punisher przeprasza Pająka i wyskakuje za burtę, prosząc go o spotkanie o północy w Muzeum w Fort Tryon.
Wyzwoleni pasażerowie, w tym Flash, Mary Jane i Liz, domagają się wyjaśnień od Spider-Mana. Ten wskakuje do wody. MJ zwraca uwagę na nieobecność Petera. Flash przypuszcza, że ten gdzieś się ukrywa. Ostatecznie Parker (w cywilnym przebraniu) zostaje wyłoniony z wody i tłumaczy, że w trakcie szamotaniny wypadł za burtę. Flash nie za bardzo wierzy w opowiedzianą przez niego historię.
Po powrocie do swojego mieszkania Peter dzwoni do Jamesona, informując go, że plan porywaczy został pokrzyżowany przez Spider-Mana i Punishera. Zadowolony JJJ mówi Robbiemu i Betty, że zbiórka pieniędzy na okup jest już nieaktualna, więc nic nie musi płacić. Peter bierze prysznic, w tym czasie Harry zagląda do jego szafki toaletowej, znajdując tam kostium Spider-Mana.
Nocą Parker rusza na umówione spotkanie z Punisherem. W swojej kryjówce Punisher pokazuje mu slajdy opowiadające historię Tarantuli: Anton Miguel Rodriquez był rewolucjonistą, który walczył o wyzwolenie spod dyktatury małego kraju Ameryki Południowej. Po morderstwie strażnika z banku został wygnany przez swoich towarzyszy, po czym żądny zemsty dołączył do armii dyktatora. Jednak kolejne morderstwo, tym razem funkcjonariusza reżimu, zmusiło go ostatecznie do opuszczenia kraju i wyjazdu do Nowego Yorku. Punisher wie, gdzie teraz ukrywa się kryminalista i proponuję Pająkowi współpracę w jego schwytaniu.
West One Hundreds. W kryjówce gangu Punisher rozprawia się z Juanem i Hildago, Spider-Man zaś rusza w pogoń za ich szefem. Po krótkiej walce w Central Parku Tarantula zostaje pokonany i ląduje w pajęczynie bohatera. Punisher dziękuje za pomoc i obiecuje Spider-Manowi, że kiedyś opowie mu swoją historię.
W magazynie, gdzie zginął Norman Osborn, jego syn Harry otwiera wejście do kryjówki Green Goblina…
Recenzja
Pierwsza część historii The Green Goblin Lives Again!. Tytuł mówi sam za siebie. Ten komiks uważa się za przełomowy w życiu Harry’ego Osborna. Dwa ważne wydarzenia: znalezienie kostiumu Spider-Mana w szafce Petera Parkera i odkrycie kryjówki Green Goblina w magazynie, gdzie zginął Norman Osborn, ostatecznie przesądzają o przyjęciu przez młodego Osborna dziedzictwa swojego ojca. Przy okazji, Ross Andru świetnie ilustruje targanego nienawiścią i szaleństwem Harry’ego.
Większość komiksu zajmuje jednak dalsze śledztwo w sprawie Tarantuli, rewolucjonisty z Ameryki Południowej, który w Nowym Yorku poszukuje szansy na realizację swoich przestępczych celów. W tej akcji biorą wspólnie udział Spider-Man i Punisher. Można więc mówić o pierwszym w historii team-upie tej dwójki bohaterów Marvela. Jeszcze jedna ważna informacja: to właśnie w tym komiksie poznajemy pochodzenie Tarantuli, a nie jak większość sądzi, w poprzednim numerze. Historia Antona Miguela Rodriqueza zostaje przedstawiona w postaci slajdów wyświetlanych przez Punishera. Dobry pomysł.
5 pajączków. W kolejnym numerze pierwszy występ Green Goblina II i pierwsze starcie Spider-Mana z oszalałym Harrym Osbornem. Wielkie wydarzenie, które trzeba przeczytać!
Ocena:
Autor: Dawidos