komiksy: 2059 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #11

The Amazing Spider-Man #11Numer: The Amazing Spider-Man #11
Tytuł: Turning Point
Wydawnictwo: Marvel Comics 1964
Data wydania: Kwiecień 1964
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Sam Rosen
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1
Przedruk PL 2: Marvel Origins #15

Streszczenie

Peter zastanawia się, czemu Betty Brant w takim pośpiechu wyjechała z miasta. Nagle słyszy w radiu komunikat o zaplanowanym wypuszczeniu z więzienia Doktora Octopusa. Jako Spider-Man próbuje temu zapobiec, ale naczelnik zakładu pozostaje głuchy na jego argumenty. Tymczasem Otto Octavius cieszy się na myśl opuszczenia lada dzień murów więzienia.

W domu Peter konstruuje specjalne urządzenie tzw. „pajęczy znacznik”, czyli rodzaj nadajnika, który pozwoli mu śledzić Octaviusa. Kilka godzin później Spider-Man jest w szoku, gdy widzi, że zwolnionego Octopusa odbiera spod więzienia Betty Brant. Peter przyczepia do jej samochodu nadajnik i podnosi upuszczoną przez nią mapę Filadelfii.

W filadelfijskim więzieniu gangster imieniem Blackie Gaxton pyta swego adwokata, Bennetta Branta o to, czy jego siostra wywiąże się z umowy. Blackie cofnie Bennettowi dług, jeśli Betty przywiezie na miejsce Doktora Octopusa, który uwolni go z więzienia. Prawnik zapewnia, że wszystko potoczy się zgodnie z planem. Po powrocie do domu zastaje w mieszkaniu Octaviusa i Betty. Nie okazujący mu szacunku Otto zabiera go na rozmowę w cztery oczy. Jego siostra jest zrozpaczona, gdyż mimo przekazania mu swoich wszystkich oszczędności, Bennett nadal nie może uwolnić się od kontaktów ze światem przestępczym.

Peter żegna się z ciocią i wyjeżdża do Filadelfii, gdzie odnajduje Betty. Dziewczyna tłumaczy mu motywy swego postępowania i zdradza wstydliwe rodzinne sekrety. Peter decyduje się, że po powrocie do Nowego Yorku również podzieli się z nią swoją wielką tajemnicą. Tymczasem Doktor Octopus, skuszony obietnicą sowitej zapłaty, wydostaje Blackiego z więzienia. Spider-Man przybywa zbyt późno i to na niego pada cień podejrzenia o pomoc w ucieczce groźnego gangstera.

W końcu Spider-Man dociera do kryjówki Gaxtona, gdzie przetrzymywani są Betty oraz jej brat. W ferworze walki Bennett zostaje śmiertelnie postrzelony przez Blackiego. Zrozpaczona Betty kieruje swoją złość na Spider-Mana. Walka przenosi się na pokład statku, gdzie Spider-Man ściera się z Doktorem Octopusem. Po nieudanej próbie porwania Betty przebiegły Octavius ucieka, a gang Blackiego wpada w ręce policji. Później, gdy Peter pociesza Betty, rezygnuje z powiedzenia jej prawdy o swoim drugim życiu, widząc niechęć dziewczyny do osoby Spider-Mana.

Recenzja

Okładka tego numeru może emocjonalnie wstrząsnąć czytelnikiem – zapowiada bowiem powrót Doktora Octopusa! Rzeczywiście, jeden z najlepszych i najbardziej złowrogich przeciwników Spider-Mana wraca na strony komiksu. Jednakże warto wiedzieć, że w tym numerze jego wątek został zmarginalizowany na rzecz rodzinnych perypetii Betty Brant. Czy to dobrze czy też źle? Zależy od gustu i podejścia czytelnika. Ja osobiście bardzo chciałem poznać w końcu zatruwający dookoła atmosferę sekret Betty i tym lepiej, że Otto miał w tym swój wielki udział.

Trochę zaskoczył mnie, na minus, początek komiksu. Rozumiem, że Stan Lee chciał „wypuścić” Otto Octaviusa na wolność, ale mógł nie „robić” tego dosłownie – kto normalny w USA wypuściłby za dobre sprawowanie psychopatę z czterema metalowymi ramionami przyczepionymi na stałe do ciała? Dalej jest już jednak znacznie lepiej. Bardzo dynamiczna i rozbudowana walka, tragiczne wyznanie Betty Brant i myśl Petera o wyjawieniu bliskiej osobie prawdy o swojej drugiej tożsamości, czyli krok milowy w historii Spider-Mana. Wielkim atutem tego komiksu jest także brak „happy endu”, bo śmierć brata Betty i ucieczkę Doktora Octopusa nikt zdrowy na umyśle nie może uznać za szczęśliwe zakończenie.

Przy okazji tego komiksu muszę wspomnieć o rysunkach Steve’a Ditko, które z numeru na numer nie tracą swojego „kultowego” uroku. Nie będę ukrywał, że pierwszy występ Doktora Octopusa bardziej podziałał na moje fanowskie serce i zmysły, ale i drugiemu show z jego udziałem trudno jest coś zarzucić, zwłaszcza, że powiązano go z ciągnącym się od trzech numerów sekretem panny Brant. 4 i 1/2 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Drugi występ Doktora Octopusa.
• Pierwszy występ Bennetta Branta, brata Betty Brant.
• Pierwszy występ Blackiego Gaxtona.
• Po raz pierwszy Spider-Man wykorzystuje w swej karierze „pajęczy znacznik” – rodzaj urządzenia pozwalającego namierzać i śledzić jego przeciwników.
• Do ucieczki Doktora Octopusa przyczynił się m.in. uraz Spider-Mana, który wcześniej gdy wylądował na pokładzie statku Gaxtona, zwichnął sobię kostkę u nogi.
• Betty Brant przechodzi do historii jako pierwsza osoba, której Peter Parker zapragnął wyjawić swój największy sekret, choć z powodu niespodziewanej tragedii w jej rodzinie zrezygnował z tego pomysłu.

The Amazing Spider-Man #11 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #11 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #11 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11

The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11 The Amazing Spider-Man #11


Related Articles

About Author

Majk