komiksy: 2064 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #1

The Amazing Spider-Man #1 Numer: The Amazing Spider-Man #1
Tytuł 1: Spider-Man
Tytuł 2: Spider-Man vs The Chameleon!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1963
Data wydania: Marzec 1963
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Johnny Dee & John Duffy
Okładka: Steve Ditko
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: Amazing Spider-Man #1
Przedruk PL 2: Marvel Origins #1

Streszczenie

Spider-Man
Peter przypomina sobie, jak zyskał pajęcze moce i schwytał włamywacza, który zamordował wujka Bena (Amazing Fantasy #15). Po śmierci męża ciocia May musi stawić czoła problemom finansowym. Peter postanawia pomóc i jako Spider-Man bierze udział w kolejnym występie. Niestety nie może zrealizować czeku od swojego agenta, Maxiego Shiffmana, ponieważ bank domaga się podania prawdziwej tożsamości. Sprawy komplikuje J. Jonah Jameson, który uważa Spider-Mana za zagrożenie dla ludzkości. Po jego ostrym artykule w gazecie „Daily Bugle”, zatytułowanym „Spider-Man zagrożeniem”, oraz przemówieniu w telewizji żadne kolejne próby powrotu do showbiznesu nie udają się. Na dodatek Peter jest świadkiem tego, jak ciocia May oddaje biżuterię do lombardu. Chłopak jest załamany i wściekły na szkalującego jego imię Jamesona.

Dzień później jednak Peter ma okazję zmienić poglądy wydawcy gazety. Jest on świadkiem awarii systemu sterowania statku kosmicznego, którego pilotem jest John Jameson – syn Jonaha. Spider-Man pomaga w odzyskaniu kontroli nad kapsułą. Nastepnego dnia Jonah Jameson na łamach gazety jednak oskarża Spider-Mana o uknucie planu, w którym Pająk, chcąc okryć się sławą, sam zepsuł system sterowania, po to by później mógł wykazać się bohaterstwem. Za Spider-Manem zostaje rozesłany list gończy, a ciocia May oznajmia Peterowi, że chciałaby widzieć Spider-Mana za kratkami.

Spider-Man vs The Chameleon!
Pająk, chcąc zarobić trochę kasy, postanawia dołączyć do Fantastic Four. Przenika do ich siedziby i demonstruje swoje wspaniałe umiejętności w walce z każdym z członków drużyny, którą tworzą: Mr Fantastic, Human Torch, Invisible Girl i Thing. Reed Richards w końcu przerywa „zabawę w kotka i myszkę”. Spider-Man mówi, że chce do nich dołączyć, by mieć dobrze płatną pracę. Okazuje się jednak, że grupa pracuje „charytatywnie”. Tymczasem Chameleon, mistrz kamuflażu i szpieg z krajów zza Żelaznej Kurtyny, kradnie z tajnej bazy na peryferiach miasta plany obrony rakietowej, przebierając się za profesora Newtona. Następnie wraca do swojej kryjówki, gdzie słyszy w radio o spotkaniu Spider-Mana i Fantastic Four. Postanawia wrobić superbohatera, zrzucając na niego odpowiedzialność za swoje przestępstwa.

Później. Chameleon, przebrany za Spider-Mana, wykrada kolejne sekretne plany wojskowe z budynku Larka. Kiedy Peter, przywołany uprzednio przez fale radiowe wyemitowane przez Chameleona, przybywa na miejsce zbrodni, policja obraca się przeciwko niemu, pozwalając prawdziwemu złoczyńcy uciec helikopterem. Wrobiony Parker podąża za śmigłowcem, który zmierza w stronę wynurzącej się łodzi podwodnej. Po krótkim starciu oddaje przebranego Chameleona w ręce władz. Przeciwnik jest jednak dobrze przygotowany – ucieka z pomocą zasłony dymnej, szybko przybiera postać policjanta i razem z Pająkiem i innymi funkcjonariuszami „zaczyna szukać” przestępcy. Sprytny Spidey orientuje się w sytuacji i podczas awarii prądu atakuje przebierańca. Ten jednak posługuje się kolejnym fortelem i przekonuje funkcjonariuszy, że to Chameleon przebrany za Spider-Mana zaatakował „biednego policjanta”. Oskarżany przez władze Peter opuszcza budynek, lecz „funkcjonariusz” Chameleon i tak zostaje złapany przez policję, gdy jeden ze stróżów prawa dostrzega jego rozdarty kostium. Następnego dnia Fantastyczna Czwórka, czytając w gazecie niepochlebny artykuł o osobie Spider-Mana, zastanawia się, jak dalej potoczą się losy nowego superbohatera.

Recenzja

Czuję się zaszczycony. Piszę bowiem recenzje pierwszego komiksu z serii The Amazing Spider-Man, do którego scenariusz napisał niezastąpiony Stan Lee, a rysunki wykonał kultowy Steve Ditko. Pragnę nadmienić, że to już drugi występ Spider-Mana na łamach komiksów Marvela – sukces osiągnięty dzięki wysokiej sprzedaży Amazing Fantasy #15 zachęcił wydawnictwo do wydania osobnej serii komiksowej ze Spider-Manem w roli głównej.

The Amazing Spider-Man #1 to ogromnie ważny komiks. I to nie tylko z powodu jedyneczki obok tytułu, ale także przedstawionych w nim wydarzeń, które będą rozwijane w kolejnych numerach. Po raz pierwszy pojawia się Jonah Jameson, redaktor naczelny i wydawca gazety „Daily Bugle”. Kapitalna postać, która przez wiele, wiele lat będzie solą w oku Spider-Mana, oczerniając go przy każdej nadarzającej się okazji.

Zostajemy też rzuceni w sam środek problemów osobistych Petera Parkera – bycie Spider-Manem nie przynosi mu żadnych korzyści, ciągle brakuje mu pieniędzy, a na dodatek nie wie, jak pomóc zadłużonej cioci May. I to jest właśnie największy sukces Stana Lee – stworzył bowiem pełnokrwistego bohatera, który oprócz dylematów typu „Kogo zdzielić w łeb” ma również pokręcone i kto wie czy nie cięższe od nas życie.

Super-złoczyńcą w tym komiksie jest Chameleon, kolejna genialna postać wymyślona przez Stana Lee, osobnik zdolny niepostrzeżenie zmienić wygląd i korzystający z różnych środków, by upodobnić się do kogoś innego. O rysunkach Steve’a Ditko nawet nie ma co się rozpisywać, po prostu są one „KULTOWE”.

Podsumujmy. Pierwszy numer serii, pierwszy występ Jamesona i jego syna Johna, pierwszy występ Chameleona. Krótko: pierwszorzędny komiks i absolutne „musisz przeczytać!” Czytelnicy, którzy nie zapoznali się z Amazing Fantasy #15, nie muszą się niczego obawiać – dla nich pojawia się na początku komiksu krótkie wprowadzenie do całej historii narodzin Spider-Mana.

Ocena:

Autor: Dawidos

Ciekawostki

• Pierwszy występ J. Jonaha Jamesona.
• Pierwszy występ Johna Jamesona.
• Pierwszy występ Chameleona.
• Pierwsze spotkanie Spider-Mana z Fantastyczną Czwórką.
• W drugiej części komiksu Spider-Man nazywa się Peter Palmer.
• Chameleon używa tutaj specjalnego zestawu do maskowania – peruk, makijażu itp.
• Ostatnia strona komiksu zawiera opis sekretów pajęczej sieci Spider-Mana (Secrets of Spider-Man’s Web)

The Amazing Spider-Man #1 (okładka czarno-biała) The Amazing Spider-Man #1 (okładka przedruku) The Amazing Spider-Man #1 (okładka cyfrowa)

The Amazing Spider-Man #1 The Amazing Spider-Man #1 The Amazing Spider-Man #1

The Amazing Spider-Man #1 The Amazing Spider-Man #1 The Amazing Spider-Man #1


Related Articles

About Author

Majk