The Amazing Spider-Man Annual #5
Numer: The Amazing Spider-Man Annual #5
Tytuł: The Parents of Peter Parker!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1968
Data wydania: 1968
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Larry Lieber
Tusz: Mike Esposito
Kolory: Mike Esposito
Litery: Artie Simek
Okładka: John Romita
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.25
Przedruk PL: Brak
Streszczenie
Casbah, Algieria. Pajęczy zmysł Spider-Mana ostrzega go przed atakiem fanatycznych najemników uzbrojonych w noże i broń palną. Spidey daje im niezłą nauczkę, zmuszając ich do ucieczki. Rusza jednak za nimi w pogoń, chcąc poznać ich zleceniodawcę. Jeden z bandziorów wyjmuje pistolet i strzela w kierunku superbohatera. Dzięki niebywałej szybkości Pająka kula wyłącznie muska jego głowę. Oszołomiony Spider-Man spada z dachu i ląduje w rzece. Po odejściu zbirów wychodzi na brzeg i traci przytomność.
Przeszłość. Pomagając cioci May w porządkach na strychu, Peter znajduje w walizce zdjęcie i wycinek gazety o swoich rodzicach. Dowiaduje się z niego, że Richard i Mary Parkerowie byli zdrajcami, którzy szpiegowali własny kraj. Ciocia May wyjaśnia, że rodzice Petera zginęli w katastrofie lotniczej nad Algierią. Po ich śmierci amerykańska prasa okrzyknęła ich szpiegami. Pewien mężczyzna z Casbah zidentyfikował ich ciała, jednak nie odpisał na żaden list, jaki wysłali do niego Ben i May. Zszokowany tym odkryciem Peter rusza na patrol w kostiumie Spider-Mana, aby odreagować stres. Nie mogąc uwierzyć w winę swoich rodziców, postanawia polecieć do Algierii, aby oczyścić ich z zarzutów i znaleźć dowód na ich niewinność.
W kwaterze Fantastic Four Spider-Man prosi Reeda Richardsa o użyczenie jednego z ich szybkich pojazdów. Osobiście Mr. Fantastic zawozi go Fantastic Carem do Casbah. Dysponując adresem od cioci May, Pająk kieruje się do restauracji, której właścicielem jest człowiek, który przed wieloma laty zidentyfikował ciała Parkerów. Przerażony widokiem „insekta” na ścianie mężczyzna wyznaje, że Parkerowie pracowali dla mieszkającego w okolicy „mistrza intrygi”, którzy zarządzał międzynarodową organizacją szpiegowską. Ich rozmowę podsłuchuje szpieg, który idzie ostrzec swego mocodawcę. Po zdobyciu adresu kwatery „bossa” Spider-Man rusza w miasto, ale zostaje napadnięty przez zabójców (wydarzenie z pierwszych stron komiksu).
Teraźniejszość. Leżący na bruku Spidey odzyskuje przytomność. Tym razem dociera pod wskazany adres, gdzie obezwładnia strażnika i wyrywa drzwi wyjściowe. Błądząc po luksusowej posiadłości trafia do archiwum, gdzie znajduje identyfikator ojca wskazujący na to, że był on szpiegiem pracującym dla obcego wywiadu. Nagłe słyszy szyderczy głos dochodzący za jego pleców. Poznaje właściciela rezydencji, mistrza intrygi i poszukiwanego przestępcę – Red Skulla.
Skull nasyła na Pająka olbrzyma zwanego Sandor. W dziurze rozwalonej ściany Spidey tka sieć, w którą wpada Sandor, po czym złapaną w pajęczynę „ofiarę” bije do nieprzytomności. Rozwścieczony Red Skull wysyła za nim najemnika – Finishera. Płatny zabójca steruje limuzyną uzbrojoną w samonaprowadzające się rakiety. Dzięki zdolnościom akrobatycznym Spider-Man sprawia, że jedna z rakiet trafia w samochód. Przed śmiercią Finisher wyznaje, że Parkerowie byli podwójnymi agentami, którzy infiltrowali dla rządu USA bazę Red Skulla. Skull dowiedział się o ich zdradzie i kazał Finisherowi wysłać ich na samobójczą misję w sabotowanym przez niego samolocie. Po katastrofie zmuszony przez Skulla właściciel restauracji spreparował dowody, tak aby przedstawiały Parkerów jako zdrajców własnego kraju.
Szukając dowodu niewinności rodziców, Parker wraca do siedziby Skulla. Siedzący na krześle zbrodniarz uruchamia lawinę znajdujących się w pokoju pułapek. W toku brutalnej walki baza Skulla zostaje zniszczona, a on sam ratuje się ucieczką. Przypadkowo Peter odkrywa, że identyfikator jego ojca stopił się pod wpływem ognia. Pod zdradziecką kartą znajduje się drugi identyfikator potwierdzający, że Richard Parker pracował jako podwójny agent dla USA, walcząc za swój kraj. Peter raduje się, że znalazł dowód, który oczyścił imię jego zmarłych rodziców.
Dodatki
A Day At The Daily Bugle
Scena z Daily Bugle przedstawiająca najważniejszych pracowników redakcji: Jonaha Jamesona, Betty Brant, Neda Leedsa i Josepha Robertsona.
Peter Parker, The Super Sports Star!
Prezentacja marzeń Petera Parkera o wykorzystaniu swoich pajęczych mocy w karierze sportowca.
Where It’s At!
Mapa najważniejszych miejsc (Daily Bugle, Empire State University, Forest Hills, Coffee Bean oraz wspólny apartament Petera i Harry’ego) w Nowym Yorku, w których pojawia się często Peter Parker.
This Is Spidey As We Know Him, But…
Prezentacja rysunków, które ilustrują, jak wyglądałby Spider-Man w wykonaniu artystów z innych wydawnictw komiksowych. Dla przykładu Spider-Man jako Myszka Miki.
Here We Go-A-Plotting!
Humorystyczna historyjka, w której zwariowane trio: Lee, Romita i Lieber wymyśla kolejną historię o Spider-Manie.
Recenzja
Info:
Wydany w 1968 roku piąty annual TASM. Jest to także drugi rocznik stworzony w ramach współpracy Stana Lee i Larry’ego Liebera. Tak jak w poprzednim albumie czeka nas długa, ponad 40-stronicowa historia. Tym razem Peter Parker poznaje dzieje tragicznie zmarłych rodziców. Nie mogąc uwierzyć w bolesną prawdę o nich wyrusza do Algierii, aby odkryć, kim naprawdę byli państwo Parkerowie.
Historia:
Narzekałem na historię w 4 albumie, że nie była zbyt oryginalna ani odkrywcza. W piątym numerze rocznika ponownie otrzymujemy ważną w dziejach Pająka opowieść, która dodatkowo odsłania przeszłość kluczowych postaci z życia Petera Parkera – jego własnych rodziców. Jej fabułę rozbito na 3 części. Środkową stanowi retrospekcja, pozostałe dwie rozgrywają się w czasie rzeczywistym. Dobrze skonstruowana, porządna fabuła przeplatana jest niezłymi sekwencjami akcji, w których Lieber czuje się jak ryba w wodzie. Ku mojej uciesze głównym przeciwnikiem Pająka został mój ulubiony super-złoczyńca w uniwersum Marvela – Red Skull. Należy jednak pamiętać, że to następca oryginalnego Red Skulla (Johann Schmidt), komunistyczny agent Albert Malik, który w źródłach Marvela najczęściej figuruje pod nazwą Red Skull II.
Dodatki:
Rocznicowe wydanie kontynuuje tradycję typowych dodatków, przywróconą do życia przez poprzedni numer. Jednak niczego ciekawego w tej części komiksu nie ma. Dodatki stanowią tylko miły widok dla oka: kompletnie nic merytorycznie wartościowego nie prezentują. Na uwagę zasługuje może Here We Go-A-Plotting!, nowelka w stylu How Stan Lee And Steve Ditko Create Spider-Man!, w której zwariowane trio twórców: Lee, Romita i Lieber, wymyśla kolejną historię z Pająkiem.
Podsumowanie:
Świetna, kultowa już historia, niezwykle ważna dla postaci Spider-Mana. Przeszłość rodziców Petera Parkera i obecność pierwszoligowego super-złoczyńcy Marvela, jakim jest Red Skull, stanowi wystarczającą rekomendację dla lektury tego komiksu. Nie wahałbym się wystawić 6 pajączków, ale biorąc pod uwagę bardzo słabe dodatki, które rozczarowują na całej linii, zostanę przy 5 pajączkach.
Ocena:
Autor: Dawidos