komiksy: 2059 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man Annual #4

The Amazing Spider-Man Annual #4Numer: The Amazing Spider-Man Annual #4
Tytuł: The Web And The Flame!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1967
Data wydania: 1967
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Larry Lieber
Tusz: Mike Esposito
Kolory: Mike Esposito
Litery: Jerry Feldmann
Okładka: Larry Lieber
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.25
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Spider-Man zauważa szalejącego po mieście Human Torcha. Słysząc krzyki ludzi, postanawia go zatrzymać. W tym celu wyrywa hydrant, którego woda „gasi” Torcha. Ich dalszą walkę przerywa reżyser, Mr. Bellini. Okazuje się, że wszyscy znajdują się na planie filmu, w którym gra Torch. Swoją interwencją Spidey zniweczył kręconą właśnie scenę filmową.

Następny dzień. Jameson umieszcza w „Daily Bugle” artykuł, w którym krytykuje Pająka za jego wczorajszą wpadkę. Tekst czyta zamaskowany osobnik, który wydaje się być wrogiem Torcha. W domu Peter ogląda w TV wiadomości: wytwórnia filmowa Paragon Productions, zachwycone zdjęciami wczorajszego pojedynku, chce zatrudnić Spider-Mana jako aktora. Zachęcony wizją przyzwoitego zarobku Peter leci samolotem do Hollywood. W biurze studia Spider-Man umawia się na jutrzejszą wizytę z producentem. Jego wyjście obserwują zza drzwi nieznani mężczyźni, którzy knują złowieszczą intrygę.

Następny dzień. Spidey wychodzi z hotelu. W drodze do studia spotyka Torcha, z którym zawiera pokój na czas kręcenia filmu. Rozpoczynają się zdjęcia do pierwszej sceny. Zmysł Pająka dzwoni jak oszalały. W ostatniej chwili Spidey unika ataku Human Torcha, który po krótkim zamieszaniu ucieka ze studia. Wszystko wskazuje na to, że Storm postradał zmysły. Domagający się wyjaśnień Pająk odnajduje Torcha w garderobie.

W biurze Mysterio rozmawia z fałszywym Human Torchem! Okazuje się, że na planie filmowym Spider-Mana zaatakował Wizard (był on wyposażony w azbestowy kostium z płomieniami i silniki odrzutowe, dzięki którym podszył się za Torcha), który współpracuje z Mysterio. To oni knują intrygę, która ma zniszczyć ich największych wrogów. Wizard wspomina jak przeczytany w „Daily Bugle” artykuł zachęcił go do założenia studia filmowego i jak udało mu się namówić Mysterio do współpracy. Przestępcy przystępują do realizacji kolejnej fazy ich planu.

Spider-Man, który nie wie, że padł ofiarą podstępu, atakuje w przebieralni oryginalnego Storma. Walka przenosi się na plan filmowy. W ukrytym pomieszczeniu Wizard i Mysterio oglądają „widowisko”. Przez przypadek Wizard uruchamia działko laserowe, którego promień niemal trafia w Spider-Mana. Bohaterowie zaczynają podejrzewać, że ktoś ich obserwuje. Zaniepokojony rozwojem sytuacji Mysterio wpuszcza do pomieszczenia gaz. Pająk neutralizuje go cieczą z pojemników na sieć. Następnie zauważa zawieszony u sufitu schowek. Torch „wykurza” jego lokatorów, którzy uciekają na dach, skąd zostają zabrani przez latającą maszynę Wizarda. Zdezorientowani przez hologramy Mysterio bohaterowie wznawiają za nimi pościg, który prowadzi ich do „sztucznej dżungli” wykorzystywanej jako sceneria w filmach. Tam zostają zaatakowani przez olbrzymiego, mechanicznego Goryla, który uderza ręką przelatującego Torcha, po czym chwyta go w dłoń. Pająk wskakuje na plecy robota i niszczy jego mechanizm kontrolny, unieruchamiając go. Następnie uwalnia Torcha z żelaznego uścisku Goryla.

Pościg za przestępcami kończy się w jaskini, gdzie dwójka superbohaterów zostaje otoczona niewidzialnym polem magnetycznym, które unosi głazy w powietrze, kierując je w stronę uwięzionych. Spalanie głazów lub ich unikanie okazuje się metodą krótkotrwałą. Aby wydostać się z pułapki, Torch wypala otwór w szybie (za którą znajduje się pomieszczenie kontrolne, gdzie przebywają Mysterio i Wizard), a Spider-Man wystrzeliwuje przez niego sieć, która uderza w przełączniki, dzięki czemu pole magnetyczne zostaje wyłączone. Cofające się głazy wybijają szybę, a podmuch zwala przestępców z nóg. Związani w sieć Wizard i Mysterio trafiają w ręce policji. Spidey rezygnuje z udzielenia wywiadu, zostawiając tą przyjemność Torchowi, który jednak woła za nim, by odebrał część nagrody pieniężnej za schwytanie poszukiwanych złoczyńców. W drodze do domu zmęczony Peter zasypia w samolocie.

Dodatki

The Coffee Bean Barn!
Prezentacja bliskich i znajomych Petera Parkera w kawiarni Coffee Bean.

What The Well-Dressed Spider-Man Will Wear
Opis kostiumu Spider-Mana i jego wyrzutni sieci.

Spidey’s Greatest Talent
Opis umiejętności Spider-Mana: wspinania się po ścianach oraz używania sieci. Oprócz tego porównanie siły Pająka z innymi superbohaterami Marvela.

Say „Hello” To Spidey’s Favorite Foes!
Prezentacja przeciwników Spider-Mana: Lizard, Kraven, Doctor Octopus, Green Goblin, Rhino, Sandman, Vulture oraz Electro.

Finally…A Visit To Petey’s Pad!
Opis i prezentacja apartamentu, w którym mieszkają Peter Parker oraz Harry Osborn.

Recenzja

Info:
Czwarty annual serii The Amazing Spider-Man wydany w 1967 roku. Scenariusz wyszedł ponownie spod ręki Stana Lee, ale na stanowisku rysownika nastąpiła kolejna zmiana: Larry Lieber zastąpił Dona Hecka. Opowiedziana w komiksie 40-stronicowa historia The Web And The Flame! przedstawia pojawiający się wielokrotnie w latach 60-tych team-up Spider-Mana i Human Torcha, którzy walczą z team-upem dwóch super-łotrów: Mysterio i Wizarda.

Historia:
Dość sztampowa historia, która wyróżnia się jedynie liczbą zajmowanych stron. Problem w tym, że większość z nich poświęcono na dość oklepany w tamtych latach team-up Spider-Mana i Human Torcha, którzy na początku się kłócą, a następnie w obliczu niebezpieczeństwa jednoczą swoje siły. Nigdy nie przepadałem za Torchem, a już dawno temu znudziły mnie jego „sprzeczki z Pająkiem”. Myślałem, że chociaż wydania rocznicowe komiksów zrezygnują z takich pomysłów na historię, ale myliłem się. Na pochwałę zasługuje za to team-up Mysterio i Wizarda. Wprawdzie pomysł ze studiem filmowym pojawił się już w niezapomnianym The Amazing Spider-Man #14, ale „spółka” M & W okazała się bardziej wyrachowana i bezczelna niż Green Goblin. Świetne pułapki, jakie przygotowano na Pająka i Torcha, urozmaicają akcję tej historii. Ze swojego zadania wywiązał się też poprawnie Larry Lieber, choć odnoszę wrażenie, że Don Heck lepiej radził sobie z postacią Spider-Mana.

Dodatki:
W poprzednim numerze rocznika były jedynie przedruki innych komiksów. To wydanie wraca do chlubnej tradycji zapoczątkowanej przez pierwszy numer. Na drobną uwagę zasługuje opis kawiarni, z przedstawieniem pierwszoplanowych postaci w komiksach z Pająkiem (The Coffea Bean Barn!) i apartamentu, w którym żyli Peter Parker i Harry Osborn (Finally…A Visit To Petey’s Pad!), czyli miejsc, w których w dawnych latach Parker spędzał jak najwięcej wolnego czasu. Największą zaletą dodatków jest dokładny opis wyposażenia i kostiumu Spider-Mana (What The Well-Dressed Spider-Man Will Wear), który wspólnie z opisem najbardziej użytecznych mocy Pająka (Spidey’s Greatest Talent) uzupełnia kompendium wiedzy z The Amazing Spider-Man Annual #1.

Podsumowanie:
Każdy wcześniejszy rocznik ukazywał coś przełomowego. W pierwszym swój debiut zaliczyła Sinister Six, w drugim doszło do pierwszego spotkania Spider-Mana z Dr. Strangem, zaś w trzecim Pająk otrzymał propozycję członkostwa w największej grupie superbohaterów Marvela, jaką była Avengers. Czwarty numer nic „wielkiego” nam nie oferuje. Ot, typowy team-up dwóch młodocianych superbohaterów, którego „posmakować” można już było w komiksach z regularnej serii The Amazing Spider-Man. Mimo ciekawych dodatków wystawiam 3 pajączki.

Ocena:

Autor: Dawidos

The Amazing Spider-Man Annual #4 The Amazing Spider-Man Annual #4 The Amazing Spider-Man Annual #4

The Amazing Spider-Man Annual #4 The Amazing Spider-Man Annual #4 The Amazing Spider-Man Annual #4


Related Articles

About Author

Dawidos