komiksy: 2064 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man Annual #22

The Amazing Spider-Man Annual #22Numer: The Amazing Spider-Man Annual #22
Tytuł 1: Drug War Rages
Tytuł 2: He Who Laughs…
Tytuł 3: The High Evolutionary, Chapter Six: Kindred Spirits
Wydawnictwo: Marvel Comics 1988
Data wydania: Wrzesień 1988
Scenariusz: Tom DeFalco, David Michelinie, Steve Ditko, Roger Stern, Mark Gruenwald
Rysunki: Mark Bagley, Steve Ditko, Ron Lim
Tusz: Mike Esposito, Jackson Guice, Tony DeZuniga
Kolory: Bob Sharen, Tom Vincent, Gregory Wright
Litery: Rick Parker, Ken Lopez
Okładka: Ron Frenz, John Romita Sr.
Redaktor: Jim Salicrup, Ralph Macchio
Redaktor Naczelny: Tom DeFalco
Cena: $1.75
Przedruk PL: Epic Collection: Amazing Spider-Man: Venom

Streszczenie

Drug War Rages

Kontynuacja wydarzeń z New Mutants Annual #4.

W magazynie nad rzeką Hudson szajka narkotykowa zostaje złapana przez Spider-Mana. Ten zatrzymuje policjanta spacerującego po ulicy, by udał się do magazynu, gdzie czekają na niego zatrzymani przestępcy.

Robbie Baldwin wraz ze swoją matką Madeline Naylor idą do opery. Chłopak przez cały czas jest pochmurny i obawia się kogokolwiek dotknąć.

Do magazynu, który posprzątał Spider-Man wchodzi Splitface Flangan, gangster. Znajduje związaną siecią bandę oprychów. Nie zamierza przepuścić takiej okazji.

Po powrocie do domu Peter dowiaduje się od żony, że w magazynie, w którym był doszło do rzezi. Obwiniony został Spider-Man. Wiadomość dociera ta również do Matta Murdocka, który nie wierzy w winę bohatera.

Nazajutrz Peter otrzymuje premię w postaci cygara od Jamesona za zdjęcia, które pogrążyły Spider-Mana.

Kingpin informuje swoich oficerów o tajemniczych Purifiers, których działania uszczuplają jego zapas narkotyków. Opancerzone postaci sieją zamęt, który mu się nie podoba.

Daredevil spotyka Spider-Mana w magazynie, do którego doszło do rzezi. Wierzy w jego niewinność.

Tymczasem Cushing informuje Jamesona, że jego czytelnikom nie podoba się podejście redakcji do sprawy Spider-Mana. Wydawca stwierdza, że muszą dowieść niewinności Pająka.

Robbie Baldwin zostaje napadnięty przez rzezimieszków. Po popchnięciu uderza się o chodnik zmieniając się tym samym w Speedballa. Odbijając się od ściany do ściany w niekontrolowany sposób pokonuje kilku przeciwników i trafia na dach. Tymczasem pozostali zostają zaatakowani przez postacie w zbrojach, które szybko i brutalnie się nimi zajmują. Speedball jest tego świadkiem.

Spider-Man i Daredevil przeszukują puby w celu znalezienia informacji, a tymczasem Kingpin przesłuchuje jednego ze schwytanych mężczyzn z lśniącej zbroi. Miażdży mu żebra i wyciąg informacje odnośnie tego kto nimi kieruje – High Evolutionary. Prosi Aranżera by poinformował dwójkę bohaterów o tym.

Poddasze przy 22 ulicy. Baldwin przypadkiem podsłuchuje jak High Evolutionary informuje swoich Purifiers o idącym do przodu planie unicestwienia ludzi o niewłaściwym kodzie genetycznym, tak, by móc go prawidłowo ukształtować. Speedball słysząc to kontaktuje się z policją, ci jednak nie biorą go na poważnie. Musi działać sam.

Z jednego z pubów Spider-Man i Daredevil wyciągają siłą informację o kryjówce morderców z magazynu. Udają się na miejsce, gdzie walczą z Purifiers. Tymczasem Speedball stara się unieszkodliwić antenę, która miała posłużyć Ewolucjoniście do realizacji jego planu. W ostatniej sekundzie przed uruchomieniem, Baldwinowi udaje się zniszczyć antenę, jednak będąc wysoko w powietrzu zaczyna spadać. Ratuje go Spider-Man. Speedball wyjaśnia, że jest tym dobrym

Kingpin przewidując, że bohaterowie dowiedzą się prędzej czy później o jego podstępie i wrobieniu ich w walkę, postanawia zmusić Splitface Flangana, do wzięcia na siebie winy za masakrę w magazynie, co sprawia, że Spider-Man zostaje oczyszczony z zarzutów. Fisk obawia się, że zanosi się na coś dużego, co zmieni nieodwracalnie kraj.

Kontynuacja wydarzeń w Fantastic Four Annual #21.

Scenariusz: Tom DeFalco, David Michelinie
Rysunki: Mark Bagley
Tusz: Mike Esposito
Kolory: Bob Sharen
Litery: Rick Parker

He Who Laughs…

Niespełniony aktor, próbuje zasadzić się na matkę Robbiego Baldwina, którą obwinia za niepowodzenia na scenie. Nie udaje mu się to i zostaje zastrzelony przez policjanta. Jedynie mężczyzna wypożyczający kostiumy rozpoznaje w nim beztalencie, któremu nigdy nie udało się osiągnąć sukcesu.

Scenariusz: Steve Ditko, Roger Stern
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Jackson Guice
Kolory: Ti Vincent
Litery: Rick Parker

The High Evolutionary
Chapter Six: Kindred Spirits

Kontynuacja wydarzeń z Fantastic Four Annual #21.

Herbert Edgar Wyndham przemienia krowę w bardziej ludzką postać. Prowadzi ją do reszty zwierzoludzi. Wie, że nauka mowy wymaga czasu. Przychodzi do niego, jego przyjaciel, Jonathan Drew, który przedstawia się jako postać, która opętała mężczyznę, by ostrzec Wielkiego Ewolucjonistę, gdyż zbudował swoje laboratorium na górze Wundagore, która służy jako więzienie dla starego demona – Chthon, twórcy księgi Darkhold. W skutek działań Herberta, ten może się przebudzić. Ewolucjonista jako człowiek nauki nie wierzy w ani jedno słowo przyjaciela.

Kontynuacja wydarzeń w X-Men Annual #12.

Scenariusz: Mark Gruenwald
Rysunki: Ron Lim
Tusz: Tony DeZuniga
Kolory: Gregory Wright
Litery: Ken Lopez

Dodatki
    • Promocyjna grafika pasków gazetowych autorstwa Larry’ego Liebera i Frnka Giacoia (1 strona)
    • Dwie niepublikowane okładki do the Amazing Spider-Man. Jedna autorsta: Larry’ego Liebera i Jacka Abela, druga Boba Laytona (2 strony)

 

Recenzja

Pierwsza dotycząca Spider-Mana historia powiązana z The Evolutionary War. W tym roku, wszystkie wydania spod szyldu annual dotyczą tego crossoveru. Bywa zagmatwany, ale ma swoje plusy.

Zacznijmy od tego, że nie jest wymagane, aby znać każdą część The Evolutionary War, by cieszyć się główną historią ze Spider-Manem. Co więcej, Spider-Man pojawia się tylko w swoich tytułach. I tu od razu nadmienię, że kolejnym w chronologii tytułem z naszym herosem jest Web Of Spider-Man Annual #4, a następnie the Spectacular Spider-Man Annual #8.

Przejdźmy do tematu obecnego komiksu. Spider-Man zostaje wrobiony w morderstwo drobnego gangu narkotykowego. Gościnnie zjawia się Daredevil, który wspomoże naszego herosa. I tu pojawia się pierwszy mankament. Przypomnę, że w Peter Parker, The Spectacular Spider-Man #110 panowie poznali wzajemnie swoje sekretne tożsamości i się zaprzyjaźnili. Tutaj można odnieść wrażenie, jakby nigdy to nie miało miejsca. Spider-Man nawet myśli o walce z rogatym, by móc dowieść swojej niewinności. Coś mi się tutaj kupy nie trzyma. Dobrze, że później współpracują, aczkolwiek, ani razu nie zwracają się do siebie „nieoficjalnie”. Niedopatrzenie? Niewiedza? David Michelinie nie odrobił lekcji?

Jakby nie było, historia skupia swoją uwagę na Robercie Baldwinie, Speedball, który tutaj zalicza swój debiut. Niewiele możemy o nim jeszcze powiedzieć. Tyle, że jego moce są trudne w kontrolowaniu, a polegają na tym, że niczym piłka odbija się od powierzchni. Pomimo iż to jego pierwszy występ, to nie zostajemy poinformowani jak doszło do jego transformacji. Czym są jego moce i w ogóle skąd się wziął. Zaraz po tym numerze trafia do własnej serii (Speedball vol. 1).

W intrygę wmieszany został Kingpin, który rozgrywa naszych herosów, by ci zajęli się problemem w jego imieniu, a w zamian oczyszcza Spider-Mana z zarzutów. Niby wszystko ładnie pięknie, ale fabuła sprawia wrażenie zagmatwanej. Nie pomaga zmienne zdanie Jamesona, który raz cieszy się z obrotu sytuacji, a zaraz potem patrząc na opinie publiczną decyduje się oczyścić Pająka przy wykorzystaniu wszystkich swoich sił. To też trochę mi się kłóci z jego podejściem do naszego bohatera, które właściwie przez lata zmianom nie ulegało, niezależnie kto i co sądził na ten temat.

Jak widać główna historia nie łączy się aż tak bardzo z tematem przewodnim crossoveru, aczkolwiek wielki Ewolucjonista i jego Purifiers w zbrojach stanowią główny element układanki. Ponadto Speedball niweczy część jego planu poprzez zniszczenie nadajnika na wieży.

To tyle jeśli chodzi o główną historię. Otrzymujemy też dwie poboczne. Pierwsza dotyczy samego Robbie Baldwina i właściwie jest bez większego znaczenia. Od taki zapychacz dziur, w którym nie uświadczymy Spider-Mana.

Druga natomiast stanowi szóstą część układanki komiksowej rozsypanej po Annualach w tym roku. Dotyczy Wielkiego Ewolucjonisty i tu dowiadujemy się czym jest góra Wundagore, na której ten zbudował swoje laboratorium. Brzmi ciekawie.

Do komiksu dołączone są dwa dodatki. Trzy niepublikowane grafiki oraz plan nowego mieszkania Petera i MJ w Bedford Towers. Fajny motyw, ciekawe na ile rysownicy z takiego planu będą korzystać i czy przypadkiem każdy z nich nie będzie miał innej koncepcji na to mieszkanie.

Przejdźmy do podsumowania. The Evoutionary War zdominowało wydania rocznicowe w Marvelu. Plusem jest to, że główne historie możemy śmiało czytać nie patrząc na inne tytuły i będą one zrozumiałe. Jednak, by w pełni cieszyć się crossoverem to jedyne do czego Cię zobowiążę, drogi czytelniku, to do zapoznania się ze wszystkimi wydaniami rocznicowymi w 1988 roku zaczynając od X-Factor Annual #3. Biorąc pod uwagę wszystkie za i przeciw, myślę, że 3 pajączki mogą w pełni odzwierciedlić moje uczucia na temat tego zeszytu.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

The Amazing Spider-Man Annual #22 The Amazing Spider-Man Annual #22 The Amazing Spider-Man Annual #22


Related Articles

About Author