Gwen Stacy #1
Numer: Gwen Stacy #1
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2020
Data wydania: Kwiecień 2020
Scenariusz: Christos Gage
Rysunki: Todd Nauck
Tusz: Todd Nauck
Kolory: Rachelle Rosenberg
Litery: VC’s Joe Caramagna
Okładka: Adam Hughes
Asystent redaktora: Lindsey Cohick
Redaktor konsultacyjny: Ralph Macchio
Redaktor: Nick Lowe
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $4.99
Przedruk PL: Brak
Streszczenie
Manhattan, lata temu. Gwen Stacy przy wsparciu Harry’ego Osborna kandyduje na przewodniczącą samorządu uczniowskiego liceum Standard High. Podczas kampanii podchodzą do niej Chuck i Brent. Gdy ten pierwszy przystawia się do niej, na jego twarzy ląduje ciastko. Chłopaki dają sobie spokój z racji, że Stacy jest córką policjanta. Kiedy dziewczyna wychodzi ze szkoły, obserwuje ją gang Enforcers (Fancy Dan, Montana, Ox). Ich siedzący w samochodzie boss uważa, że można ona przydać się im w walce z jej ojcem.
Gwen wraca do domu i przygotowuje posiłek, który zanosi ojcu na komisariat. Po przywitaniu się z dyżurnym Sullym, porucznik Jean DeWolff i porucznik Yuri Watanabe wchodzi do gabinetu kapitana George’a Stacy’ego. Kiedy ojciec je obiad, dziewczyna uczy się do szkoły. W przerwie pomaga rodzicowi, który rozpracowuje gang Lucky’ego Lobo, w wytypowaniu kandydata na informatora policji spośród trzech gangsterów (Nick Pappas/Nick the Greek, Angelo Calabrese, James Wong). Wybór pada na Nicka.
Po kilku minutach pracy policyjnej George dziękuje córce za pomoc i odsyła ją do domu. W rozmowie z Watanabe i DeWolff prosi policjantki o asystę podczas spotkania z Nickiem, który wstępnie zgodził się pójść na układ z policją. Tymczasem wracającą z komisariatu Gwen zauważa jej chłopak, kapitan szkolnej drużyny futbolu, i proponuje jej podwózkę. Razem udają się do Nowojorskiej Biblioteki Publicznej, aby Gwen mogła przestać martwić się o ojca. Para całuje się w pobliżu regału, przy którym siedzi Peter Parker.
Pappas Import. George Stacy spotyka się z Nickiem Pappasem w jego biurze. W zamian za łagodniejszy wyrok i ochronę rodziny gangster przekazuje mu księgi rachunkowe. Nagle ktoś pojawia się za plecami Stacy’ego i rozlegają się strzały. Czatujące w pobliskim aucie Watanabe i DeWolff wpadają do środka, gdzie zauważają zastrzelonego Pappasa i postrzelonego w nogę Stacy’ego, który traci przytomność. W bibliotece smutne wieści o ojcu przekazuje Gwen jedna z policjantek. Dziewczyna natychmiast rusza do szpitala.
Szpital. Wieczorem zapłakana Gwen czuwa przy łóżku nieprzytomnego ojca. Kiedy w telewizji lecą wiadomości o skazaniu mordercy Bena Parkera, starszy Stacy odzyskuje przytomność. Gwen przytula ojca. Kilka dni później DeWolff informuje Stacy’ego, że są dowody na to, iż kapitan pierwszy strzelił do Nicka i zabił go, aby przejąć księgi z numerami skorumpowanych policjantów i zatuszować swoją współpracę z mafią. Stacy twierdzi, że Nicka zabił ktoś inny, i uważa, że mafia go wrabia. Pada sugestia, by George wyciszył sprawę, udając się na emeryturę, ale ten za namową córki zamierza walczyć o dobre imię.
Udający pielęgniarza Montana pod pretekstem badań zabiera kapitana na wózek i w cztery oczy radzi mu, by przemyślał swoją decyzję, mając na względzie dobro córki. W tym czasie jego kompan, Ox, pomaga Gwen wyjąć przekąski z automatu, co ma nastraszyć jej ojca. Zaszantażowany George rezygnuje z narady i prosi córkę, by zabrała go do pokoju. Później, w rozmowie ze swoim chłopakiem i Harrym, dziewczyna wyznaje, że mafia przymusiła ojca, by odpuścił. Gwen postanawia więc, że sama udowodni jego niewinność.
Magazyn. Crime-Master powiadamia wspólnika, że gang Lobo przestał istnieć, Stacy jest skompromitowany, a jego sojusznicy też umoczeni. Uważa, że powinni ruszyć do akcji. Green Goblin, śmiejąc się, przyznaje mu rację i dodaje, że z tymi, co będą chcieli im przeszkodzić, obejdą się już mniej subtelnie.
Dodatki
Gwen Stacy: Kid Cop!
Historyjka o małej Gwen Stacy, która wcielając się w policjantkę, zamyka oszukańczy biznes z lemoniadą, prowadzony przez Fancy Dana i Oxa. Autorzy: Sean Ryan (scenariusz) i Gustavo Duarte (rysunki).
The A-Gwen-Gers
Prezentacja A-Gwen-Gers, podróżującej między wymiarami grupy alternatywnych wcieleń Gwen Stacy. Drużynę tworzą: Captain Gwen-Merica, Gwen: Goddess of Thunder, Hawk-Gwen, In-Gwen-Ible Hulk, Iron Gwen i Spider-Gwen. Historyjka przedstawia walkę teamu z korporacyjnym robotem o nazwie Gob-Tron. Autorzy: Sean Ryan (scenariusz) i Carlos Gomez (rysunki).
Cyborg Gwen
Historyjka o wskrzeszonej jako cyborg Gwen Stacy, która staje do walki z hordą goblinów, ludzi zainfekowanych Formułą Goblina. Autorzy: Sean Ryan (scenariusz) i Juan Gedeon (rysunki).
Gwen’s Fashion Favorites
Galeria stylizacji modowych dla postaci Gwen Stacy. Autorka: Nina Vakueva.
Recenzja
Wydawnictwo Marvel Comics chętnie realizuje ostatnio projekty dotyczące drugich połówek Spider-Mana. Pod koniec października 2019 roku rozpoczęto wydawanie cyklu o Mary Jane Watson. Na początku 2020 ruszono zaś z miniserią o pierwszej wielkiej miłości Petera Parkera – Gwen Stacy. Choć blondwłosa wybranka zginęła dawno temu, zawsze przecież można przyjrzeć się jej przeszłości. I właśnie młodzieńczym latom Gwen poświęcony jest pięcioczęściowy komiks, który przygotowali Christos Gage i Todd Nauck.
W epoce Stana Lee, a były to lata 60/70, Gwen Stacy miewała swoje heroiczne epizody, ale głównie przypisana jej była rola „damy w opałach” w odróżnieniu od bardziej charakternej Mary Jane Watson. Historią, osadzoną w czasach szkolnych panny Stacy, autorzy przypominają, że tytułowa bohaterka nie była jednak tylko wrażliwą damą uznawaną za królową piękności, ale także bystrą i inteligentną dziewczyną, która po ojcu, kapitanie policji, odziedziczyła idealistyczny zapał do walki o dobro i sprawiedliwość.
W pierwszym numerze nowej miniserii poznajemy Gwen jako uczennicę liceum Standard High, troszczącą się o sprawy szkoły, ale również o swojego ojca, który wychowuje ją samotnie po śmierci żony, a jej matki (taki smaczek dla fanów – na zdjęciu w ich domu możemy zobaczyć nieżyjącą Helen Stacy). Dziewczyna przyjaźni się z Harrym Osbornem (zgodnie z kanonem wydarzeń) i ma sympatię ze szkoły (kolejny smaczek dla fanów – potwierdzenie, że Gwen miała jakiegoś chłopaka przed Peterem Parkerem).
Komiks nie kładzie jednak tak dużego nacisku na życie szkolne czy uczuciowe Stacy. Osią fabuły jest raczej intryga kryminalna, w którą wplątuje się – po części z własnej woli, po części z powodu koligacji z uczciwym policjantem zwalczającym mafię – rezolutna nastolatka. Komiks ciekawie uzupełnia wydarzenia z początków serii The Amazing Spider-Man, czerpiąc garściami z ówczesnych, jak i późniejszych motywów oraz postaci. Już w pierwszym numerze goszczą porucznik DeWolff, porucznik Watanabe, Enforcers, Crime-Master, a także śmiejący się jak szaleniec superzłoczyńca na lotni (tak, wiecie, o kogo chodzi!).
Najpiękniejsze w tym komiksie są jednak niuanse i detale. Stacy rozpracowujący gang Lucky’ego Lobo. Siedzący przy regale Peter Parker w czasie wizyty Gwen i jej chłopaka w bibliotece. Strzał, który zmusił kapitana do chodzenia o lasce. Wiadomości o skazaniu mordercy Bena Parkera, które słychać akurat w najbardziej przygnębiającej scenie komiksu. Harry opowiadający Stacy o sposobie negocjacji w wykonaniu jego ojca (dowiedz się, na czym najbardziej zależy twojemu wrogowi, i zagroź, że mu to odbierzesz) i reagująca bez słowa, z zaniepokojonym wzrokiem Gwen – wiemy, jak te prorocze słowa dramatycznie odbiją się na jej życiu. No i widoczny na końcu łotr, który kilka lat później wcieli je niestety w życie.
Komiks zawiera trzy dodatkowe historyjki, a raczej stylistyczno-wizualne eksperymenty z postacią Gwen (w roli policjantki, superbohaterek inspirowanych Avengers i futurystycznej pogromczyni goblinów). Ot, ciekawostki. Ostatnim dodatkiem jest zaś galeria stylizacji modowych, w które można przebrać tytułową bohaterkę. Ale to główna historia wyznacza jakość tego komiksu. 5 mocarnych pajączków!
Ocena:
Autor: Dawidos