komiksy: 2066 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Spider-Man: Reptilian Rage

Spider-Man: Reptilian RageNumer: Spider-Man: Reptilian Rage
Tytuł: Reptilian Rage
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Sierpień 2019
Scenariusz: Ralph Macchio
Rysunki: Christopher Allen
Tusz: Christopher Allen
Kolory: Rachelle Rosenberg
Litery: Travis Lanham
Okładka: Todd Nauck & Rachelle Rosenberg
Asystent redaktora: Martin Biro
Redaktor: Mark Basso
Redaktor naczelny: C.B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

ESU. Podczas wycieczki po uczelni w ramach rekrutacji do letniego programu stażowego Peter Parker zauważa Curta Connorsa, któremu jako Spider-Man pomógł, gdy ten zmienił się w Lizarda na Florydzie (The Amazing Spider-Man #6). Licealista przedstawia się doktorowi, który obecnie pracuje nad serum do stymulacji kory mózgowej gadów, w czym pomaga mu jaszczurka wabiąca się Lizzie.

Kiedy Peter wraca do wycieczki prowadzonej przez panią Murray, trzech oprychów Maggii, na rozkaz Silvermane’a zainteresowanego badaniami Connorsa, wykrada z laboratorium naukowca notatki i Lizzie. Po ich wyjściu uderzony w brzuch doktor pod wpływem stresu zmienia się w Lizarda i rusza tropem skradzionej jaszczurki. Na widok wybiegającego z uczelni jaszczura czekający na rozmowę kwalifikacyjną Peter przebiera się w schowku za Spider-Mana i rozpoczyna pościg za zmutowanym Connorsem.

Na mieście snujący wizję dominacji gadów nad ludźmi Lizard dogania samochód, którym podróżują ludzie Silvermane’a, i wywraca go. Złodzieje wychodzą cało z wypadku, lecz Lizzie zostaje ciężko ranna. Gdy napastnik żąda zwrotu jaszczurki, atakuje go Spider-Man. Podczas ich walki członkowie Maggii uciekają do Muzeum Historii Naturalnej. Tymczasem Pająk ratuje życie policjantom, którzy strzelają do Lizarda, a także przechodniom, gdy wściekły stwór rzuca w niego furgonetką. Wykorzystując nieuwagę przeciwnika, Lizard czmycha i rusza do muzeum. Po usunięciu z drogi pracowników ochrony gad dopada trójkę, która okradła pracownię Connorsa. Wtedy na drodze ponownie staje mu ścigający go Spider-Man. Kiedy Pająk zaczyna z niego żartować, zostaje zmieciony potężnym ciosem, rozwalając kościsty eksponat.

Chwilę później Lizard odnajduje zbiegów. Lizzie uwalnia się z rąk porywaczy i prosi Lizarda, by przekazał Connorsowi wiadomość od niej, po czym umiera z powodu odniesionych obrażeń. Dzięki tej rozmowie Curt odzyskuje kontrolę i zrozpaczony Lizard zmienia się w naukowca. Spider-Man, który w tym czasie schwytał w sieć wysłanników Maggii, wita się z Curtem i zwraca mu skradziony notes. Następnie pędzi na Empire State University. Niestety, okazuje się, że rozmowy rekrutacyjne na uczelni już się zakończyły. Tymczasem Connors relacjonuje całe zajście policjantom, którym trudno jest uwierzyć w jego historię.

Recenzja

W dniu amerykańskiej premiery filmu Spider-Man: Far Home wydano pojedynczy zeszyt przenoszący pajęczego superbohatera znów w czasy szkolne. Ów komiks przedstawia drugie chronologicznie starcie Spider-Mana z Lizardem. Historia spod pióra Ralpha Macchio i ołówka Chrisa Allena przynosi zatem kanonowi wydarzeń retcon retconu, ponieważ za komiks o drugim spotkaniu Pająka i Jaszczura długo uchodził najpierw The Amazing Spider-Man #44 (1967), a potem Untold Tales of Spider-Man #9 (1996).

W temacie jeszcze chronologii warto dodać, że jest to komiks, który ukazuje pierwsze w historii spotkanie Petera Parkera (Spider-Mana bez kostiumu) i Curta Connorsa. Dlaczego pierwsze, a nie znów drugie? Dlatego że tytułowy bohater wie o sekrecie naukowca („klątwie” Lizarda), natomiast ten nie ma świadomości, że poznany na uczelni młodzieniec to jego wybawca, który pomógł mu, gdy Lizard szalał na Florydzie. Peter Parker i Spider-Man to dla niego inne osoby. Ot, powrót do klimatów z ery Stana Lee.

Komiks wpisuje się w styl lat 60-70. jeszcze za sprawą motywu, po który często sięgał twórca postaci Spider-Mana. Mowa tu o trudzie balansowania przez Petera Parkera prywatnego życia i działalności superbohatera. Tą opowieścią Macchio przypomina nam czasy, gdy bohater musiał poświęcić własne szczęście i osobisty sukces (w tym przypadku szansę edukacyjną) w imię odpowiedzialności za dobro innych. Efektem przyjętego przez autora stylu jest też solidny portret Lizarda, który jawi się tu jako naprawdę wymagający przeciwnik, z którym Pająk nie ma lekko. I kolejny plus za motyw z jaszczurką Lizzie!

Niestety, scenarzyście nie udało się uniknąć poważnego błędu – publicznego zdemaskowania Lizarda. O ile wybiegającego z uczelni gada dałoby się jeszcze „zatuszować” (brak kamer, napad na laboratorium), o tyle jego przemiana w muzeum na oczach wysłanników Magii i rozmowa z policją dekonspirują go. Zdecydowanie za wcześnie, bo jeśli zagłębimy się w lekturę kolejnych chronologicznie historii, to zobaczymy, że sekret Connorsa długo był znany tylko jego rodzinie i Spider-Manowi, który go „krył”.

Za to spore niedopatrzenie komiks powinien dostać 3 pajączki. Przyzwoite rysunki Chrisa Allena, którego Lizard prezentuje się naprawdę dobrze, podnoszą końcową ocenę tego zeszytu o 1 pajączka.

Ocena:

Autor: Dawidos

Spider-Man: Reptilian Rage Spider-Man: Reptilian Rage Spider-Man: Reptilian Rage

Spider-Man: Reptilian Rage Spider-Man: Reptilian Rage Spider-Man: Reptilian Rage

Spider-Man: Reptilian Rage Spider-Man: Reptilian Rage Spider-Man: Reptilian Rage


Related Articles

About Author

Dawidos