Original Sin #2
Numer: Original Sin #2
Tytuł: Bomb Full of Secrets
Wydawnictwo: Marvel Comics 2014
Data wydania: Lipiec 2014
Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Mike Deodato
Tusz: Mike Deodato
Kolory: Frank Martin
Litery: VC’s Chris Eliopoulos
Okładka: Julian Totino Tedesco
Pomocnik redaktora: Jake Thomas
Redaktor: Tom Brevoort & Will Moss
Redaktor naczelny: Axel Alonso
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena okładkowa: $3.99
Przedruk PL: Brak
Streszczenie
Gdzieś głęboko pod ziemią. Black Panther, Emma Frost i Ant-Man badają grotę, która jest ogromnym cmentarzyskiem różnorakich bestii. T’Challa uważa, że za tę masakrę odpowiada również zabójca Uatu The Watchera.
Nowy York. Kapitan Ameryka, Black Widow, Wolverine i Spider-Man ścigają kolejnego osobnika z gatunku Mindless Ones, który nie może poradzić sobie z natłokiem myśli krążących wokół „Księżyca” i „oka”. Potwór wyskakuje z okna biurowca wprost na pojazd kierowany przez Nicka Fury’ego. Mężczyzna katapultuje się i strzałem z pistoletu wysadza latający samochód.
Wieża Avengers. Iron Man ma nadzieję, że Mindless One przeżył, ponieważ istota może rzucić nowe światło na morderstwo Uatu. W analizie zbieranych danych pomaga mu Bruce Banner. Stark zwraca uwagę na fakt, że niedawno z Księżyca odleciał w kierunku Ziemi niezidentyfikowany statek wykonany w całości ze złota.
W wymiarze należącym do „Cieni Zjadających Ludzi” Doktor Strange i Punisher znajdują zwłoki olbrzymiego stwora, w którego ciele tkwi świecący na zielono pocisk dużych rozmiarów.
Ziemia. Skryci w cieniu mężczyzna, który trzyma oko Uatu, i kobieta, która nie spała od 3 dni, rozprawiają o ekspresowej ewolucji Mindless Ones, postępującym naprzód śledztwie Avengers i ich towarzyszu, który leży na łóżku i zwija się z bólu z powodu „zmiany”, jaką przechodzi. Nagle wieżowiec, w którym mieści się ich kryjówka, zostaje otoczony przez Avengers i ich sojuszników z X-Men. Kobieta, którą okazuje się być Exterminatrix (Oubliette Midas), wraz Mindless Ones podejmuje nierówną walkę przeciwko superbohaterom. W tym czasie jej wspólnik z kapturem na twarzy usiłuje wyprowadzić jej cierpiącego ojca z budynku.
Kiedy w trakcie zażartej walki Exterminatrix rozbija jeden ze statków Avengers, zakapturzony mężczyzna tłumaczy jej ojcu, że oko Watchera skrywa wszelkie sekrety i w ich interesie leży to, by ujrzały one światło dzienne. Po wyjściu na dwór okazuje się, że Exterminatrix przegrała bitwę, a triumfujący Avengers czekają na to, by zaaresztować jej pomocników, którzy twierdzą jednak, że nie przyczynili się bezpośrednio do śmierci Watchera. Nagle oko Uatu zaczyna świecić, co cieszy jego nowego właściciela, który ściąga kaptur, nie chcąc dalej ukrywać swej tożsamości. Jest nim Orb, który nazywa posiadaną część ciała Watchera pełną tajemnic bombą, która zaraz wybuchnie.
Recenzja
Kolejna część crossoveru mnoży tajemnice i choć w pewnym stopniu odsłania niektóre sekrety, to jednak moim zdaniem dzielą nas jeszcze lata świetlne od poznania całej prawdy związanej z tragiczną śmiercią Uatu. Nie zaprzeczam, że utrzymująca w niepewności historia jest intrygująca i niekiedy wciąga jak ruchome piaski na pustyni, lecz miejscami bywa irytująca z powodu natłoku niejasnych informacji, które momentami trudno jest uchwycić, mimo ich kluczowego znaczenia dla fabuły. Być może taka jest natura kryminału, którego poplątane wątki i rosnące w czasie niedomówienia świetnie wychodzą na stronicach książek, a gorzej w historiach obrazkowych, w których często ważniejsze jest wyrażenie czegoś rysunkiem, a nie słowem.
Z pewnością na najwyższą uwagę zasługują ostatnie strony komiksu, które wyjawiają, kto jest w posiadaniu oko Watchera, a jednocześnie zmuszają do postawienia pytania o miejsce przechowywania drugiego oka. Zastanawiająco zabrzmiała wypowiedź jednego z super-łotrów, który mimo tak bardzo obciążającego go dowodu (trzymane w dłoni oko Watchera) zeznał, że on i jego wspólnicy nie są poszukiwanymi sprawcami zbrodni dokonanej na Uatu. O co tutaj chodzi?
Na koniec chciałbym jeszcze raz wyrazić swoje zadowolenie, że rysownikiem tej miniserii jest Mike Deodato. Jego rysunki znakomicie potęgują atmosferę grozy, która musi przecież towarzyszyć opowieściom z kryminalnymi wątkami. Finałowa, choć niedługa walka wywołała mój zachwyt – akcja jest dynamiczna, lecz postaci nie giną w wizualnym bałaganie, ponieważ takowego nie ma z uwagi na to, że Deodato jest z natury pedantycznym artystą.
Końcowa strona zapowiada, że nadszedł czas na poznanie obiecanych grzeszków, których „sumą” jest tytuł crossoveru. 4,5 pajączka.
Ocena:
Autor: Dawidos