komiksy: 2059 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Marvel Super-Heroes #14

Marvel Super-Heroes #14Numer: Marvel Super-Heroes #14
Tytuł: The Reprehensible Riddle of… The Sorcerer!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1968
Data wydania: Maj 1968
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Ross Andru
Tusz: Bill Everett
Kolory: Stan Goldberg
Litery: Sam Rosen
Okładka: Ross Andru
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.25
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Spider-Man chce zaskoczyć złodziei, jednak kiedy próbuje ich zaatakować nagle zaczyna go okropnie boleć głowa. Pająk upada, rozbijając szybę, do pomieszczenia, w którym znajdują się przestępcy. Spidey nie daje rady dogonić uciekających złoczyńców, ale ci i tak wpadają w ręce policji. Tymczasem, gdzie indziej, człowiek, który zwie się Sorcerer, cieszy się z udanego testu przeprowadzonego na Spider-Manie. Uważa, że teraz zniszczy wroga, nie wstając nawet ze swojego fotela. Przypomina sobie swoje początki, gdy był ekspertem w dziedzinie psychiki. Wyjechał do Afryki, aby rozwinąć swoje umiejętności. Tam poznał Juju, czyli sztukę psychicznego kontrolowania przeciwnika. Wynalazł również maszynę, która pozwala mu przenieść swój umysł do ciała innego człowieka. Teraz bierze do ręki lalkę Spider-Mana i przyciska palec do jej głowy.

Peter Parker próbuje się przedostać do swojego pokoju w apartamencie, który dzieli z Harrym Osbornem, gdy nagle znów napada go ból głowy. Następnego ranka Peter jest nadal chory. Mówi Osbornowi, żeby ten zadzwonił po doktora Bromwella. Lekarz nie widzi nic niepokojącego w stanie zdrowia Parkera. Niedysponowanego mężczyznę odwiedzają też Gwen i Mary Jane, które miały wybrać się z nim i Harrym na podwójną randkę.

Sorcerer wysyła zapakowaną w pudełko laleczkę Spider-Mana. Przesyłka pocztowa zaadresowana jest do Pająka, bo w ten sposób Sorcerer chce pokazać światu, kto przyczynił się do jego zguby. Później Sorcerer przejmuje kontrolę nad ruchami Parkera i nakazuje mu jechać na lotnisko. Peter leci do Nowego Orleanu, gdzie zatrzymuje się w hotelu. Jakiś czas później wychodzi na ulicę i udaje się do magazynu, gdzie w końcu dochodzi do walki z Synthetic Manem, bezmyślnym sługą Sorcerera. Gdy walka trwa, do drzwi domu Sorcerera w Nowym Yorku dzwoni listonosz z paczką, która została odesłana do nadawcy. Dzwonek powoduje zerwanie łączności Sorcerera z Synthetic Manem i psychiczną reakcję zwrotną, która kończy się śmiercią Sorcerera. Dzięki temu Synthetic Man odchodzi i znika w zatoce, a Spider-Man kolejny raz triumfuje.

Recenzja

Marvel Super-Heroes to antologia komiksów, zawierająca zbiór przeróżnych historii z udziałem superbohaterów wydawnictwa Marvel Comics. W 14 numerze zamieszczono 6 takich opowieści, a głównym bohaterem każdej z nich jest inna postać: Sub-Mariner, Human Torch, Black Knight, Mercury, Captain America i wreszcie Spider-Man, który pojawia się w historii The Reprehensible Riddle of… The Sorcerer!. Pisząc recenzję tego komiksu, ocenię go wyłącznie na podstawie tej historii.

Wprost nie mogę uwierzyć, że tak słabiutka i nędzna historyjka została napisana przez genialnego scenarzystę, jakim jest Stan Lee. Ogólny zarys był nawet dobry. Przeciwnik dysponujący mocą zmuszania innych do podporządkowania się jego woli. W porządku. Dręczenie Spider-Mana za pomocą laleczki Juju. Świetny pomysł na zadawanie bólu ofierze na odległość. Jednak z realizacją całości jest znacznie gorzej. W historii mnożą się nielogiczności, absurdy, pytania bez odpowiedzi i masa wątpliwości. Poniżej kilka przykładów.

1. Jakie jest źródło/pochodzenie/przyczyna powstania psychicznych mocy Sorcerera? Wiadomo tylko, gdzie rozwinął swój „talent”.
2. Skoro Sorcerer mógł kierować poczynaniami Spider-Mana, to czemu nie zmusił go, by skoczył z mostu albo przebił się nożem? Byłoby szybciej, łatwiej i taniej.
3. Po co wysyłać Spider-Mana do Nowego Orleanu, aby stoczył pojedynek z wielkim kretynem? Czy nie lepiej byłoby wysłać go na ruchliwą ulicę Nowego Yorku, by tam przejechała go jakaś ciężarówka?
4. Czy Sorcerer nie mógłby zmiażdżyć główki laleczki Spider-Mana, aby rozsadzić mu całkowicie głowę?
5. Kim/czym jest (był?) Synthetic Man (inaczej Hollow Man)? Jakie jest jego pochodzenie?
6. Skąd Sorcerer zna Synthetic Mana? W jaki sposób Hollow Man znalazł się w tym magazynie?
7. Po jasną cholerę Sorcerer zapisał adres zwrotny na przesyłce pocztowej zaadresowanej do Spider-Mana?
8. Sorcerer chciał, by policja dowiedziała się, kto zabił Spider-Mana. Czemu więc nie włożył do wysłanego na pocztę pudełka jakieś notatki? Zamiast tego napisał adres zwrotny, który ostatecznie przyczynił się do jego zguby.
9. Co się stało z trupem Sorcerera? W żadnym innym komiksie postać ta nie pojawiła się. Jego zwłoki muszą teraz bardzo nieprzyjemnie pachnieć.

Do prezentacji Spider-Mana na łamach tej serii potrzeba było historii na miarę epickiej Sinister Six! z The Amazing Spider-Man Annual #1. Jednak ta kiepska historyjka, której tutaj doświadczyliśmy, nie zasługuje nawet na odrobinę uwagi. Wystawiłbym 1 pajączka, ale za rysunki Rossa Andru podciągnę końcową ocenę do 2 pajączków.

Ocena:

Autor: Rządło (streszczenie), Dawidos (recenzja)

Marvel Super-Heroes #14 Marvel Super-Heroes #14 Marvel Super-Heroes #14

Marvel Super-Heroes #14 Marvel Super-Heroes #14 Marvel Super-Heroes #14


Related Articles

About Author

Dawidos