Amazing Fantasy #15
Numer: Amazing Fantasy #15
Tytuł: SPIDERMAN!
Wydawnictwo: Marvel Comics 1962
Data wydania: Sierpień 1962
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Artie Simek
Okładka: Jack Kirby
Redaktor: Stan Lee
Cena: $0.12
Przedruk PL: Essential: The Amazing Spider-Man #1
Przedruk PL 2: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #68
Przedruk PL 3: Superbohaterowie Marvela #1
Przedruk PL 4: Marvel Origins #1
Streszczenie
Już na pierwszej stronie widzimy młodego chłopaka, za którym pojawia się ogromny cień człowieka otoczonego przez sieć i wielkiego pająka wiszącego nad nim. Naprzeciw niego stoi grupka młodych, którzy naśmiewają się z niego, nie chcąc go zabrać na imprezę taneczną. Młody Peter Parker, jak widać, nie jest najpopularniejszym dzieciakiem w szkole, jednak jego wujostwo – Ben i May – uważają go za wyjątkowego młodzieńca. Jego nauczyciel również pokłada wielkie nadzieje w tym chłopcu, widząc w nim przyszłego stypendystę. Jego życie towarzyskie pozostawia jednak wiele do życzenia. Dostaje kosza od Sally, gdy prosi ją o randkę, a kiedy chce namówić kolegów na pokaz naukowy zostaje wyśmiany.
Peter ze łzami w oczach idzie na pokaz „Eksperymentów Radioaktywnych”. Doświadczenie ma na celu zademonstrować kontrolę promieni radioaktywnych poprzez ich swobodny przepływ pomiędzy dwoma balonami. Jednak podczas eksperymentu pomiędzy dwoma balonami pojawia się pająk. Radioaktywny strumień zabija stworzenie, udaje mu się jednak ukąsić najbliżej stojącego osobnika – Petera. Młody chłopak po całym zajściu czuje się naładowany energią. Wracając do domu nie zauważa samochodu jadącego wprost na niego. W ostatnim momencie odskakuje i ku jego zaskoczeniu odkrywa, że właśnie „przyczepił się” do pobliskiej ściany. Postanawia wspiąć się aż na dach, używając zdobytych zdolności. Szybko dochodzi do wniosku, że otrzymał wskutek ugryzienia pajęcze zdolności. Wraca na ulicę, zastanawiając się co zrobić z darem, który otrzymał od przeznaczenia.
Kilka minut później natrafia na afisz, na którym jest napisane, że zwycięzca pojedynku z Crusher Hoganem dostanie w nagrodę $100. Pędzi do domu, szybko przebierając się w jakieś stare ciuchy. Zakrywa również twarz. Chwilę później jest już na ringu, wyzywając Hogana na pojedynek. Bez problemu podnosi przeciwnika i zawiesza na jednym z pali podpierających ring. Crusher natychmiast się poddaje. Po zwycięskiej walce jeden z widzów, który okazuje się być producentem TV, podchodzi do Petera i oferuje mu udział w programie telewizyjnym. Po powrocie do domu chłopak postanawia uszyć swój kostium, a także udaje mu się wykonać „szybko-stygnącą”, lepką ciecz, która ma mu służyć jako sieć. Tak właśnie rodzi się Spider-Man.
Kilka dni później Peter robi furorę podczas kręcenia programu telewizyjnego, którego ma być głównym bohaterem. Szybko posypują się propozycje wywiadów, angażów filmowych i telewizyjnych. Wychodząc ze studia Parker widzi policjanta ścigającego blondwłosego mężczyznę. Oficer prosi Petera o pomoc, ten jednak pozwala ściganemu zbiec. Po powrocie do domu chłopak jest zaskoczony przez wujostwo, które daje mu w prezencie nowy mikroskop. Pełen wdzięczności postanawia, że będą to jedyni ludzi, o których będzie się troszczył. Rzeczywiście Spider-Man szybko zyskuje na popularności wśród lokalnych mediów. Niemal każdy nagłówek jest poświęcony tajemniczej osobie Pająka. Radość nie trwa jednak długo.
Pewnego wieczora Peter zastaje przed swoim domem policyjny radiowóz. Oficer przekazuje mu złe wieści. Jego wujek został zamordowany. Ben zaskoczył włamywacza, gdy ten okradał jego dom. Złodziej zastrzelił go, po czym uciekł przed policją do opuszczonego magazynu Acme. Owładnięty żądzą zemsty Peter ubiera się w kostium Spider-Mana i udaje się do kryjówki przestępcy. Szybko obezwładnia włamywacza „okładem z sieci” i silnym prawym sierpowym. Pozbawia go maski i odkrywa przerażającą prawdę. Mordercą jest ten sam człowiek, którego miał okazję powstrzymać kilka dni temu w studiu telewizyjnym. Zrozpaczony dostarcza władzom zabójcę, a sam pogrąża się w mroku nocy. Otrzymał dzisiaj największą lekcję w życiu – „W parze z wielką siłą idzie wielka odpowiedzialność”.
Recenzja
Doskonały komiks. Świetny scenariusz Stana Lee i kultowe rysunki Steve’a Ditko. Zbyt banalne przemyślenia? A co spodziewaliście się usłyszeć? W tym komiksie pojawił się po raz pierwszy legendarny superbohater i sztandarowy przedstawiciel komiksowego świata spod szyldu Marvel Comics. Tutaj przedstawiono jego klasyczny „origin”, uważany przez wielu fanów za najlepszy. Tutaj wprowadzono też słynne drugoplanowe postaci takie jak: ciocia May, Liz Allan i Flash Thompson. Wreszcie to tutaj mamy pierwszy i ostatni występ na żywo wujka Bena, którego śmierć w tragicznych okolicznościach przyczyniła się do przemiany duchowej Spider-Mana z nastawionego na karierę gwiazdora w altruistycznego bohatera, jak również sprawiła, iż sentencja – „Z wielką siłą idzie w parze wielka odpowiedzialność” – stała się przewodnim mottem życiowym Petera Parkera.
Wielkim plusem tego wiekopomnego dzieła jest okładka autorstwa Jacka Kirby’ego. Kultowa scena z szybującym Spider-Manem, który trzyma pod pachą schwytanego kryminalistę, doczekała się wielu adaptacji w wykonaniu czołowych rysowników komiksów takich jak John Romita czy Gil Kane. Jest też jedną z najbardziej rozpoznawalnych okładek wśród kolekcjonerów komiksów.
Amazing Fantasy #15 zawdzięczamy wprowadzenie na rynek najbardziej znanej serii komiksowej o Spider-Manie, zatytułowanej The Amazing Spider-Man. Z czasem zaczęły pojawiać się kolejne tytuły z Człowiekiem-Pająkiem w roli głównej. Bez tego komiksu uniwersum Marvela nie byłoby takie, jakie jest teraz, podobnie jak kondycja finansowa wydawnictwa.
Oczywiście, że każdy szanujący się fan Spider-Mana musi ten komiks przeczytać, chociażby w dostępnych na rynku przedrukach. Nie widzę innego wyjścia. A jeszcze bardziej nie mogę sobie wyobrazić, jak szczęśliwy musi być ktoś, kto posiada oryginalne wydanie tego komiksu z 1962 roku. Bo jest ono wyceniane na $50 000! Zatem jest to kultowa i niezwykle cenna pozycja na półce miłośnika komiksów. Jasne, że 6 pajączków.
Ocena:
Autor: Rodzynek (streszczenie), Dawidos (recenzja)
Ciekawostki
• Pierwszy występ Petera Parkera/Spider-Mana.
• Pierwszy występ cioci May.
• Pierwszy i ostatni występ wujka Bena.
• Pierwszy występ Flasha Thompsona.
• Pierwszy występ Liz Allan (bez podanego imienia i nazwiska).
• Pierwszy występ Sally Avril (bez podanego nazwiska).
• Pierwszy występ Seymoura O’Reilly’ego (bez podanego imienia i nazwiska).
• Pierwszy występ nauczyciela, Raymonda Warrena (bez podanego imienia i nazwiska).
• Pierwszy występ włamywacza – zabójcy Bena Parkera.
• Pierwszy występ Crusher Hogana.
• Pierwszy występ producenta telewizyjnego, Maxiego Shiffmana (bez podanego imienia i nazwiska).
• Pierwszy i ostatni występ radioaktywnego pająka, który zmienił Petera Parkera w metaczłowieka.
• Pierwsze w historii użycie wyrzutni sieci przez Spider-Mana.
• Pierwszy wgląd w kulinarne upodobania Petera Parkera (placki pszenne według przepisu cioci May).
• Pierwsze spojrzenie na dom Parkerów i szkołę Midtown High School w Forest Hills.
• Pierwsze spojrzenie na miejsce (pokój 30 w hali technologicznej), w którym napromieniowany pająk ukąsił głównego bohatera.
• Pierwszy numer serii zatytułowany „Amazing Fantasy” (wcześniejsze zeszyty ukazywały się pod tytułami „Amazing Adventures” i „Amazing Adult Fantasy”).
• Ostatni numer serii aż do jej krótkotrwałego wznowienia na przełomie 1995/1996.
• Przedstawiony tu Peter Parker jest uczniem drugiej klasy liceum, jak podają późniejsze źródła.
• Początkowo komiks miał być opatrzony okładką przygotowaną przez Steve’a Ditko, ale w ostatniej chwili Stan Lee poprosił Jacka Kirby’ego o zaprojektowanie nieco innej okładki.
• Ze względu na rangę komiks ten został wielokrotnie przedrukowany oraz przetworzony cyfrowo na potrzeby dystrybucji w Internecie.