What If? House of M
Numer: What If? House of M
Tytuł: What If…Scarlet Witch Ended the ‚House of M’ By Saying, „No More Powers?”
Tytuł 2: What If…The Runaways Become the Young Avengers?, Part 1
Wydawnictwo: Marvel Comics 2009
Data wydania: Luty 2009
Scenariusz: Brian Reed & Jim McCann, C.B. Cebulski
Rysunki: Paolo Pantalena, Patrick Spaziante
Okładka: Jimmy Cheung & Marko Djurdjevic
Asystent redaktora: Michael Horwitz
Pomocnik redaktora: Chris Allo
Redaktor: Justin F. Gabrie
Redaktor konsultacyjny: Mark Paniccia & Tom Brevoort
Redaktor naczelny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena okładkowa: $3.99
Przedruk PL: Brak
Streszczenie
What If…Scarlet Witch Ended the ‚House of M’ By Saying, „No More Powers?”
Alternatywna wersja wydarzeń z House of M #7. Po wielkiej bitwie na Genoshy mutantka Wanda Maximoff/Scarlet Witch wypowiedziała słowa „No More Powers” – w efekcie wszyscy nadludzie stracili swoje supermoce. Maria Hill składa prezydentowi raport o tym wydarzeniu, meldując, że główny problem S.H.I.E.L.D. został właśnie rozwiązany.
Tydzień później, wieża Starka. Na posiedzeniu Illuminati (Iron Man, Mr. Fantastic, Black Bolt, Namor, Charles Xavier i Doktor Strange) Tony Stark oświadcza, że drużyna Avengers przestaje istnieć. Z bólem wspomina śmierć Kapitana Ameryki, którego serum super-żołnierza przestało działać – w zawrotnym tempie Steve Rogers postarzał się i zmarł. Pocieszeniem jest to, że moc sprawcza Wandy dotknęła też Skrulli i pozbawiając ich zmiennokształtnych zdolności ujawniła obecność kosmitów na Ziemi, co zapobiegło potencjalnej inwazji.
W tłumie zgromadzonym na placu przed wieżą, gdzie obradują członkowie Illuminati, Peter przyznaje się żonie, że cieszy go zdjęcie z jego barków ciężaru odpowiedzialności związanej z posiadaniem supermocy. Jest gotowy żyć jak normalny człowiek i założyć rodzinę. Mary Jane mówi mu, że już to zrobił – kobieta jest z nim w ciąży.
Dwa miesiące później, siedziba Kronas Corporation. Drużyna uzbrojonych super-złoczyńców (Vulture, Shocker, Stilt-Man, M.O.D.O.K. i Cobra) włamuje się do wieżowca, poszukując Aleksandra Lukina, którego wydał Doktor Faustus – zdradził im, że Lukin dzieli umysł z Red Skullem i jest w posiadaniu wszechpotężnego Kosmicznego Sześcianu. Winter Soldier, który też wkradł się do siedziby KC, mówi, że Sześcianu tutaj nie ma. Dochodzi do walki, którą przerywa samotny bohater – Iron Man, unieszkodliwiając wszystkich uzbrojonych. Tymczasem Red Skull zmusza organizację A.I.M, by przyłączyli się do niego i poparli jego sprawę.
Miesiąc później, magazyn HYDRY. Young Avengers walczą z terrorystami, gdy nagle przybywa Red Skull, który podporządkował sobie również organizację Hand. Patriot, Vision i Hawekeye zostają szybko uśmierceni za sprawą potęgi Sześcianu. Skull proponuje członkom HYDRY dołączenie do jego syndykatu zbrodni.
Dwa tygodnie później, Helicarrier S.H.I.E.L.D. Iron Man stara się namówić Marię Hill, by oficjalnie powołano nową drużynę Avengers. Twierdzi, że jest za spokojnie, co może oznaczać „ciszę przed burzą”. Kobieta odmawia, wypowiadając gorzkie słowa pod jego i byłych superbohaterów adresem.
Tydzień później, Baxter Building. Osobowość Lukina ostrzega Skulla, że choć kosmiczna moc Sześcianu przetrwała „czystkę” Scarlet Witch, artefaktowi nadal grozi rozpad. Skull odpowiada, że wie, jak rozwiązać ten problem. Po zastrzeleniu Bena Grimma (ex-Thing) zbrodniarz żąda od Richardsa dostępu do pokoju z trofeami, ponieważ chce odebrać od niego tytuł władcy Latverii, który Reed zdobył, po tym jak Doktor Doom został uwięziony w piekle. Richards odmawia i wtedy do pomieszczenia wkraczają żołnierze Hand, HYDRY I A.I.M.
Noc. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Red Skull w zbroi Doktora Dooma pokazuje zwłoki Richardsa, po czym ogłasza światu narodziny Czwartej Rzeszy i grozi, że każdy, kto sprzeciwi się nowemu porządkowi zginie. Oznajmia, że potrzebna jest „ofiara”, by wzmocnić Sześcian i dlatego miasto musi spłonąć. Na drodze staje mu jednak nowa drużyna – Iron Avengers, w skład której wchodzą Tony Stark (Iron Man), James Rhodes (War Machines), Sam Wilson (ex-Falcon), Danny Rand (ex-Iron Fist), Logan (ex-Wolverine), Jennifer Walters (ex-She-Hulk), Luke Cage i Carol Danvers (ex-Ms. Marvel) w zbrojach wyprodukowanych przez Stark Enterprises.
W mieszkaniu Parkerów ciężarna Mary Jane prosi męża, by pomógł zbudować łóżeczko dla ich przyszłego dziecka. Peter pokazuje żonie egzemplarz swojej książki o superbohaterach, którą przesłał mu wydawca. Z telewizji Parkerowie dowiadują się o bitwie przed Baxter Building. Peter zaczyna żałować, że nie przyjął oferty Starka tj. kostiumu Iron Spidera i przyznaje, że okłamywał samego siebie.
Rezydencja X-Men. Scott Summers (ex-Cyclops), mimo protestów Emmy Frost, decyduje się skompletować drużynę i uzbroić ją w technologię Shi’Ar, by pomóc w odparciu armii Red Skulla. Na jego apel odpowiadają Ororo Munroe (ex-Storm), Remy LeBeau (ex-Gambit), Kitty Pryde (ex-Shadowcat), Peter Rasputin (ex-Colossus) i Anna Marie (ex-Rogue).
Na ulicach Nowego Yorku wrze bitwa, której stawką są losy całego świata. Skull zabija Rhodesa, wypalając mu dziurę w plecach. Na odsiecz przybywają X-Men, lecz złoczyńca wydaje się być niezwyciężony. Kiedy zbroja Starka traci zasilanie, Peter Parker wkracza do akcji i przy pomocy wyrzutni sieci zabiera Skullowi Sześcian, który roztrzaskuje o latarnię i rozdeptuje. Peter namawia wszystkich obecnych, zarówno byłych superbohaterów, jak i zwykłych ludzi, aby stanęli u jego boku i wspólnie stawili opór szaleńcowi. Dodaje, że brak supermocy nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności. Rzuca hasło „Avengers Assemble” i wtedy wszyscy mieszkańcy rzucają się na armię Red Skulla.
Trzydzieści lat później od upadku Red Skulla. Na placu zabaw przed posiadłością Avengers bawi się pod okiem matki i dziadka wnuczka Parkera, Anna. Peterowi składa wizytę Stark, mówiąc, że jego córka, May Parker, jest tak samo piękna jak jej matka, Mary Jane. Podczas rozmowy w cztery oczy Tony oznajmia, że przyszedł tutaj jak co roku w tym dniu (Dzień Utraty Mocy), żeby oddać hołd dawnym towarzyszom. Zwierza się, że na świecie są nadal zagrożenia, które przerastają zwykłych ludzi. Peter odpowiada, że jeśli świat będzie jeszcze potrzebywał superbohaterów, to ci pojawiają się, tak jak kiedyś miało to miejsce. Gdy wypowiada te słowa, jego wnuczka przyczepia się jedną ręką do belki i utrzymując się w zawieszeniu sięga drugą w kierunku przelatującego motyla.
Scenariusz: Brian Reed & Jim McCann
Rysunki: Paolo Pantalena
Tusz: Crime Lab Studios
Kolory: Guru eFX
Litery: Jeff Powell
Recenzja
Kolejny numer z wydawanego na ogół na zakończenie roku imprintu What If? próbuje odpowiedzieć na pytanie: „Co by było, gdyby Scarlet Witch wypowiedziała pod koniec House of M słowa „Żadnych więcej mocy”, zamiast „Żadnych więcej mutantów”, co doprowadziło w mainstreamowym uniwersum do drastycznej redukcji populacji mutantów, a więc przemiany znacznej jej części w zwykłych ludzi. Innymi słowy, komiks obrazuje, co by było, gdyby skutki HoM dotknęły wszystkich nadludzi, nie tylko mutantów, ale także innych superbohaterów jak na przykład Spider-Mana, Kapitana Ameryka czy Thinga.
Muszę przyznać, że byłem zachwycony poziomem tego komiksu. Na ogół historie publikowane w ramach cyklu What If? ocierają się o banał, traktowane są po macoszemu i co najwyżej jako pretekst do nabicia kabzy na marce wielkich crossoverów. Brian Reed i Jim McCann nie poszli jednak w niechlubne ślady swoich poprzedników i upchnęli na standardowej objętości komiksu przemyślaną opowieść z dużą liczbą zgrabnie przeplatających się wątków, która odpowiada nie tylko pytanie, jak wyglądałoby życie superbohaterów po HoM, ale również jak przebiegałyby niektóre wydane w późniejszym czasie crossovery Marvela.
Czytając między wierszami, dowiadujemy się, że Sekretna Inwazja (Secret Invasion) nigdy w tym świecie się nie wydarzyła, ponieważ infiltrujący Ziemię Skrulle również stracili swoje moce i automatycznie powrócili do przypisanego swojej rasie wyglądu, zaś Wojna Domowa Superbohaterów (Civil War) nigdy nie wybuchła, bo uchwalenie Aktu Rejestracji Nadludzi z wiadomych względów (utrata supermocy przez wszystkich metaludzi) było już bezzasadne.
Co ciekawe, Kapitan Ameryka, mimo wygumkowania z osi czasu wydarzeń Wojny Domowej, i tak poniósł śmierć – zabiła go inaktywacja krążącego w jego krwi serum super-żołnierza. Szkoda tylko, że nie dane nam było zobaczyć chociaż ciała Rogersa – informacja o jego śmierci pada podczas narady Illuminati w wieży Starka. Ekipa z World War Hulk też nie dotarła do Ziemi, bo jak mniemam Bruce Banner przestał być Hulkiem i nie było już powodu wygnać z Ziemi normalnego człowieka. Najważniejsze jest jednak to, że dano nam poznać ciekawe, alternatywne losy wielu postaci m.in. Iron Mana, Wolverine’a, Ms. Marvel, Fantastic Four czy Spider-Mana.
Zostałem pozytywnie zaskoczony wyborem czarnego charakteru, który korzystając na „rozbrojeniu” superbohaterów przystąpił do realizacji swojego złowieszczego planu. Niemal każdy uznałby, że idealnym (acz oklepanym) kandydatem byłby Doktor Doom, jednak autorzy umiejscowili swoją historię w czasie, kiedy władca Latverii przebywał uwięziony w piekle, zatem musiano wybrać kogoś innego. I tu zaskoczenie – padło na Red Skulla, który co prawda całkiem niedawno zamierzał zakulisowo doprowadzić do upadku USA, lecz w mainstreamowym uniwersum jego postać „zaszufladkowano”, zawężając jego pole działania do serii Captain America.
Scenarzyści zagłębili się w historyczne dzieje (czytaj starsze przygody Kapitana Ameryka), przywracając do życia stary plan Red Skulla – podbicia świata za pomocą Kosmicznego Sześcianu i utworzenia nowego podłegłego mu supermocarstwa w postaci Czwartej Rzeszy. Świetne rozwiązania fabularne zaproponowane przez Eda Brubakera na łamach Captain America (Winter Soldier, umysł Red Skulla w ciele Lukina, zdrada Doktora Faustusa, poszukiwania Kosmicznego Sześcianu, kontakty z A.I.M.) umiejętnie przeniesiono w świat zrodzony z alternatywnej wizji wydarzeń HoM. Dodatkowo wielki plus za widok Red Skulla w zbroi Doktora Dooma. Nie ma to jak nazistowski szaleniec w stroju innego zbrodniarza-megalomana.
Fani Pająka powinni być usatysfakcjonowani. Peter Parker pojawia się w tym numerze u boku ukochanej żony, Mary Jane Watson. Co więcej, ma spory wpływ na bieg wydarzeń i suma sumarum jest postacią przesądzającą o klęsce Skulla i jego armii. To z nim wiąże się przesłanie całej historii, że nie potrzeba supermocy, by być superbohaterem, a każdy człowiek winien poczuwać się do odpowiedzialności za losy świata i innych ludzi. Fakt, że Wojna Domowa nie miała tutaj miejsca, a co za tym idzie ciocia May (zastanawiam się tylko, czemu May Parker nie pojawiła się w tym komiksie?) nie została postrzelona, pozwolił na ominięcie głupot w rodzaju „podpisywania cyrografu z diabłem” (One More Day). W tej historii Peter żyje jak normalny człowiek, z żoną u boku, a kolejną niespodzianką jest to, że młodzi małżonkowie spodziewają się dziecka. Ba, epilog historii pozwala nam zerknąć nie tylko na córkę Parkerów, ale ich wnuczkę. Pojawia się też Peter Parker jako dziadek na emeryturze, czyli coś, czego prawdopodobnie nigdzie indziej nie zobaczycie.
Do pracy nad komiksami z serii What If? wydawnictwo zatrudnia na ogół mniej znanych rysowników. Kimś takim jest Paolo Pantalena. Nie twierdzę, że jest to grafik pozbawiony talentu. Chciałbym jednak, by chociaż co jakiś czas do zilustrowania alternatywnych wersji doniosłych w świecie Marvela wydarzeń zaangażowano doświadczonego fachowca, rzemieślnika, który zjadł zęby na rysowaniu obrazkowych historii, a nie młodego adepta sztuki, czyli eksperymentatora zgłębiającego arkana zawodu ilustratora komiksów. Styl Pantaleny określiłbym jako soft-mangowski z lekkim odcieniem groteski. Ma on swoje lepsze momenty (Skull w zbroi Dooma!) jak i gorsze (trudne do rozpoznania twarze niektórych bohaterów).
Reasumując, What If? House of M to warty uwagi komiks, który stanowi wyjątek od niechlubnej reguły, jaką jest powszechna opinia o niskim poziomie komiksów stawiających pytanie „co by było, gdyby?”.
Ocena:
Autor: Dawidos