komiksy: 2064 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Marvel’s Spider-Man: City at War #3

Marvel's Spider-Man: City at War #3Numer: Marvel’s Spider-Man: City At War #3
Tytuł: Brak
Wydawnictwo: Marvel Comics 2019
Data wydania: Lipiec 2019
Scenariusz: Dennis “Hopeless” Hallum
Rysunki: Michele Bandini
Tusz: Michele Bandini
Kolory: David Curiel
Litery: Travis Lanham
Okładka: Clayton Crain
Asystent redaktora: Martin Biro
Redaktor: Mark Basso
Redaktor naczelny: C. B. Cebulski
Naczelny dyrektor kreatywny: Joe Quesada
Wydawca: Dan Buckley
Producent wykonawczy: Alan Fine
Cena: $3.99
Przedruk PL: Brak

Streszczenie

Mary Jane w swoim mieszkaniu przegląda zdjęcia z ataku pod ratuszem, wspominając jednocześnie swój związek z Peterem, ciesząc się, że ostatnio ich kontakt się odnowił. Na jednym ze zdjęć zauważa Martina Lee używającego swoich mocy.

Przytułek dla bezdomnych FEAST. Peter przyprowadza do ośrodka Milesa Moralesa, który w ramach uniknięcia kolejnych sesji terapeutycznych po śmierci ojca, zgłosił się pomagać May Parker w prowadzeniu ośrodka. Parker dostaje telefon od Mary Jane, która informuje go o swoich odkryciach, po czym dodaje, że większość biznesów Martina Lee to przykrywki dla nielegalnych aktywności. Zaskoczony początkowo Peter zostaje zaskoczony przez trójkę Inner Demonów, którzy przeszukują gabinet Lee. Z sufitu podsłuchuje ich rozmowę, która potwierdza odkrycie MJ.

Później. Parker i Watson przygotowują się do wspólnego obiadu. Mary Jane dzieli się swoimi postępami w śledztwie. Peter pokazuje jej co znalazł w jego biurze. Okazuje się, że Martin Lee ma obsesję na punkcie burmistrza Osborna. W odnalezionych dokumentach wielokrotnie powtarza się nazwa „Oddech Diabła” (Devil’s breath). Dzięki oprogramowaniu w swoim telefonie Peter zostaje powiadomiony o włamaniu w Oscorp. Natychmiast rusza do akcji. MJ nie pozostaje dłużna i wychodzi z domu zaraz po nim.

Oscorp. Spider-Man rozprawia się z oddziałem Demonów Mr. Negative’a, zostaje jednak zaskoczony i obezwładniony przez ochronę Oscorp, co pozwala Demonom na ucieczkę. Informują oni swojego szefa, że Osborn oddał Oddech Diabła pod opiekę swojej firmy ochroniarskiej, Sable International, którzy operują z Central Parku. Informację tę słyszy także Mary Jane, która rusza za nimi. Spider-Man informuje Osborna o zajściu, przy okazji poznając dowódcę Sable International – Silver Sable.

Central Park. Mary Jane udaje się zakraść do jednego z namiotów w bazie Sable International, gdzie spotyka naukowca pracującego przy Devil’S Breath. Opowiada on dziennikarce o jego genezie. Norman Osborn pracował nad biologicznym systemem ochronnym, rodzajem szczepionki, która w teori pozwalałaby niszczyć wszystkie choroby od zewnątrz, lekarstwo niemal na wszystko. Jest jednak niestabilna i w obecnej formie atakuje również system odpornościowy, jej rozprzestrzenienie się byłoby niczym epidemia. Lee planuje przechwycić wirusa i zniszczyć Osborna. Mr. Negative pojawia się w namiocie.

Niedługo później. Inner Demons i Mr. Negative przetrzymują Mary Jane i grupę innych zakładników na dworcu centralnym, gdzie grożą uwolnieniem Oddechu Diabła. Lee informuje Normana, że ma 30 minut, aby pojawić się na miejscu…

Recenzja

Historia w komiksie rozkręca się, zresztą, robi to podobnie co jej odpowiednik w grze wideo.

Numer trzeci jest póki co najlepszy, bo koncentruje się na ważnych wydarzeniach, a przy okazji pokazuje akcje w dużej mierze z perspektywy Mary Jane, która jest niekwestionowanie jedną z ciekawszych postaci wykreowanej w wersji Insomniac Games. Dowiadujemy się czym jest Devil’s Breath oraz poznajemy kolejnych „graczy”. W tej historii jest to Silver Sable. Nie dowiadujemy się za to ani tego, dlaczego Lee chce się zemścić na Normanie, ani tego, skąd właściwie Devil’s Breath się wziął, czemu był on „oczkiem w głowie” Normana w czasie procesu tworzenia? Co go popchnęło do tych prac?

Jak wspominałem, fajnie, że Mary Jane dostała więcej czasu na pokazanie swoich umiejętności dziennikarskich. Dodatkowo, nie tylko akcją numer stoi. Sceny z udziałem jej oraz Petera są jednymi z najlepszych w całej miniserii, dzięki dobrym dialogom potwierdzającym, że mimo, że nie są razem od jakiegoś czasu, chemia między nimi jest ogromna i znają się najlepiej na świecie, oboje jednak muszą się nauczyć patrzeć na siebie z nieco innej perspektywy, jak sama MJ wspomina, nie jest ona już tylko zestresowaną dziewczyną superbohatera czekającą w domu, ich relacje powinny być bardziej jak dwójki partnerów pracujących nad tą samą sprawą.

Rysunki jak zwykle są bardzo dobre, trzymają swój wysoki poziom po raz kolejny świetnie uchwycając dynamikę starć i zręczność Spider-Mana. Są po prostu bardzo przejrzyste, jednocześnie nie popadając w niestaranność.

Jest znacznie lepiej niż poprzednio, najlepszym dowodem na to niech będzie fakt, że jako osoba, która dobrze historię zna, bo przeszła grę 3 razy, i tak mam wielką ochotę czytać dalej. 4 pajączki.

Ocena:

Autor: Daniello

Marvel's Spider-Man: City at War #3 Marvel's Spider-Man: City at War #3 Marvel's Spider-Man: City at War #3

Marvel's Spider-Man: City at War #3 Marvel's Spider-Man: City at War #3 Marvel's Spider-Man: City at War #3


Related Articles

About Author