Spider-Man: Encyklopedia Postaci
Tytuł: Spider-Man: Encyklopedia Postaci
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zielona Sowa 2015
Data wydania: Maj 2015
Autor: Daniel Wallace
Redaktor: Teresa Zielińska
Redaktor naczelny: Sylwia Burdek
Tłumacz: Patryk Dobrowolski
Wydawca: Krzysztof Leśniewski
Cena: 50 zł
Opis
„NIE OBAWIAJ SIĘ! SPIDER-MAN TU JEST!”
„SENSACYJNE PRZYGODY…
SPEKTAKULARNA SIŁA…
BOHATERSKIE BITWY…”
WITAJ W ŚWIECIE SPIDER-MANA
Znajdziesz tu wszystkie informacje o niezwykłym Człowieku-Pająku, o jego przyjaciołach i wrogach
Potrafiący wspinać się po ścianach i tkać pajęczą sieć Spider-Man jest jednym z największych superbohaterów. Peter Parker, matematyczny geniusz i fotograf z gazety „The Daily Bugle”, w tajemnicy chroni Nowy Jork i resztę świata przed plejadą czarnych charakterów z Doktorem Octopusem, Zielonym Goblinem, Venomem czy grupą Sinister Six na czele. Trzymasz w rękach kompendium, dzięki któremu poznasz najbliższych przyjaciół Człowieka-Pająka, takich jak Avengers czy członkowie Fantastycznej Czwórki i stawisz czoła jego odwiecznym przeciwnikom.
Zawartość
-
Spider-Man Character Encyclopedia
Marzec 2014
Recenzja
Wpadła mi w ręce pozycja Spider-Man: Encyklopedia Postaci wydana przez Wydawnictwo Zielona Sowa i muszę przyznać, że mam bardzo mieszane uczucia.
Zacznijmy zatem od formy wydania. Twarda okładka, pokaźny, gruby tom i staranny grzbiet. Niestety pierwszym minusem są jego wymiary. Jest mniejszy, a szerszy niż standardowe komiksy Marvela, przez co na półce nie do końca będzie się komponować z resztą kolekcji komiksowej. Na odwrocie przeczytamy, że wewnątrz znajdziemy wszystkie informacje na temat Człowieka-Pająka, jego przyjaciół i wrogów. I tu zaczynają się schody…
Bardzo lubię wszelkiego rodzaju handbooki zawierające opisane najważniejsze historie danej postaci oraz jej szeroki opis, a im więcej odnośników do komiksów, gdzie mogę to wszystko znaleźć, tym lepiej. Niestety ta książka nie jest handbookiem, ale po kolei. Pierwsze strony witają nas spisem wszystkich postaci, co prezentuje się pokaźnie. Troszeczkę ponad 200 osobistości ze stron komiksów o naszym Pajączku – brzmi fajnie.
Kolejne strony poświęcone są Spider-Manowi. Już tu widzimy, jak mało informacji o nim jest. Kilka zdań na stronę, a większość jej miejsca zajmują rysunki wycięte z komiksów bądź materiałów reklamowych. Dalej otrzymujemy jedną stronę z innymi kostiumami Spider-Mana. I tu jest kolejna tragedia. Każdy szanujący się fan Spider-Mana wie, że Pajączek miał kostiumów całkiem sporo, tu natomiast ograniczono się tylko do czterech (!) alternatyw: srebrna zbroja Spider-Mana (ta z Web of Spider-Man #100), czarny kostium (ten z… czy ja muszę to komuś tłumaczyć?), Iron Spider (zbroja od Starka noszona podczas Civil War) oraz dziwaczny kostium z czasów Big Time. Na każdy z tych kostiumów poświęcono po jednym zdaniu. Czy wspomniano, w których komiksach możesz szukać tego kostiumu? Zapomnij! Kolejna strona może brzmieć tajemniczo – „Tożsamości Spider-Mana”. Dotyczy to wydarzeń nazywanych „Identity Crisis”, czyli Hornet, Dusk, Prodigy, Ricochet. O całości napisano dokładnie 7 zdań, oczywiście bez przypisów.
Kolejne strony to już alfabetyczne podejście do tematu. Przyjaciele i wrogowie naszego herosa do samego końca książki. Każdy otrzymał po jednej stronie, na których znajdziemy dwa/trzy zdania, opis mocy oraz jej skalowanie (od 1 do 7, w podziale na kategorie „Inteligencja”, „Siła”, „Szybkość”, „Wytrzymałość”, „Energia”, „Sztuki Walki”). Niestety wszystkim zabrakło przypisów typu „pierwsze pojawienie się”.
Strona graficzna to zestawienie wielu różnych artystów, jednakże pozostawionych jako anonimy. Mamy ogromną ilość wyciętych z różnych komiksów kadrów czy nawet samych postaci. Niestety, wszystko jest anonimowe. Nie ważne, czy to Romita Jr, Deodato, czy Buscema czy inni – pozostają anonimowi. Nigdzie nie ma nawet wzmianki kto co rysował.
Jest natomiast jedno nazwisko na samym początku: Daniel Wallace. Osoba odpowiedzialna za tę „encyklopedię” ze „wszystkimi” informacjami na temat Spider-Mana i pozostałych postaci. Z jednej strony można powiedzieć, że twórca poszedł na łatwiznę i zestawił te postaci bez większego wglądu w nie, ale z drugiej książka ewidentnie kierowana jest do młodszej części czytelników, których może nie interesować szczegółowe podejście do postaci.
Na naszym rynku brakuje tego typu książek, zarówno dla młodszych, jak i starszych. Za skąpą ilość informacji nie winię polskiego wydawcy, ale myślę, że nie byłoby złym pomysłem, gdyby zmniejszono troszkę czcionkę i dodano te podstawowe informacje, które zainteresowałyby starszych czytelników. W moich oczach nie tylko zyskałaby sama książka, ale również wydawnictwo, a mianowicie tym, że odważyło się dodać coś od siebie. Fajnie byłoby móc powiedzieć „polskie wydanie jest lepsze od oryginalnego”. Niestety powiedzieć tak nie mogę i książkę mogę polecić jedynie młodszym fanom Spider-Mana. Starsi mogą i zapewne zawiodą się. 2 pajączki.
Ocena:
Autor: Spider-Nik
Zdjęcia użyczone za uprzejmością autora bloga Dodatki w kiosku