komiksy: 2059 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Wojna Domowa

Wojna DomowaNumer: Wojna Domowa
Tytuł: brak
Wydawnictwo: Mucha Comics
Data wydania: Grudzień 2012
Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: Steve McNiven
Tusz: Dexter Vines oraz Mark Morales, Steve McNiven, John Dell, Tim Townsend
Kolory: Morry Hollowell
Litery: Incoguto
Okładka: Steve McNiven
Redaktor: Patryk Cebulski
Redaktor naczelny: Christine Meyer
Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
Cena: 99,00 zł

Opis

Po której stronie… jesteś?

Uniwersum Marvela zmienia się. Po tragedii, która miała miejsce w Stamford, coraz częściej zaczęły pojawiać się głosy wspierające uchwalenie ustawy o Rejestracji Superbohaterów. Ustawa zmuszałaby wszystkich zamaskowanych posiadaczy supermocy do ujawnienia rządowi swojej tożsamości. Wśród największych bohaterów Stanów Zjednoczonych dochodzi do coraz poważniejszej różnicy zdań na ten temat. Decyzja podjęta przez każdego z nich na zawsze zmieni ich życie!

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria: plakaty promujące, szkice wariantów okładek (9 stron)

Recenzja

Do tego musiało dojść. Mucha Comics jako pierwsze wydawnictwo zdecydowało się wydać jedno z najlepszych wydarzeń w Marvelu. Miniseria, która dotknęła w 2006 niemalże każdego bohatera uniwersum – niektórych bardziej, innych mniej. Szczególne znaczenie ma dla fanów Spider-Mana.

W Wojnie Domowej aż roi się od chwil, które wstrząsają czytelnikami. I od samego początku dużo się dzieje. W głównej mini-serii, na podstawie której powstał obecny tom, dostajemy zgrabnie złożony zlepek wydarzeń dotyczących herosów. Natomiast rozwinięcia wszystkich wątków znajdują się w osobnych mini-seriach. Jeśli ktoś ma ochotę poznać cały Civil War to czeka go spora ilość komiksów do przeczytania.

Po ocenę wydarzeń i jakości fabuły odsyłam do orygialnych recenzji mini-serii Civil War. Tutaj skupię się na wydaniu Mucha Comics.

Zacznijmy od tego, że trochę żałuję, że komiks ma białą okładkę (tak wiem, w oryginalnych wydaniach zbiorczych też tak jest, jednak biała okładka (i grzbiet) szybko ulegają zabrudzeniom. Kolejnym minusem jest wybór grafiki. Wybrano grafikę, która jest łączona (tzw. Wraparound cover), a w tym przypadku przerwana grzbietem. Biorąc pod uwagę mnogość wariantów, wydawnictwo mogło zdecydować się na jakiś lepszy, jednostronny wybór. Nawet wewnątrz tego tomu znajdziemy wiele przykładowych okładek.

Tłumaczenie – właściwie nie mam się do czego przyczepić. Choć może coś przeoczyłem. W każdym razie czyta się w porządku.

Cieszy fakt, że Mucha przy okazji wydawania serii zbiorczych The New Avengers zdecydowało się także na to ogromnie ważne wydarzenie. Myślę, że każdy szanujący się fan komiksów Marvela winien wiedzieć czym jest Civil War. Jak dla mnie 5,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Wojna Domowa Wojna Domowa Wojna Domowa

Wojna Domowa Wojna Domowa Wojna Domowa


Related Articles

About Author