Wielkie Pojedynki Kolekcja, Tom 5
Numer: Wielkie Pojedynki Kolekcja, Tom 5
Tytuł: Spider-Man Kontra Mysterio
Wydawnictwo: Panini S.p.A.
Data wydania: Marzec 2022
Scenariusz: Stan Lee, Gerry Conway, Peter David, Dan Slott
Rysunki: Steve Ditko, John Romita Sr., Don Heck, Ross Andru, Todd Nauck
Tusz: Steve Ditko, Mick Demeo, Jm Mooney, Frank Giacoia, Dave Hunt, Robert Campanella, Rodney Ramos, Marcos Martin, Javier Pulido
Kolory: Steve Ditko, Mick Demeo, Jim Mooney, Petra Goldberg, Linda Lessmann, Lee Loughridge, Javier Rodriguez
Litery: Peter Schwarz
Okładka: John Romita Sr.
Redaktor: Arek Wróblewski, Rui Alves
Redaktor naczelny: Jakub Jankowski
Tłumacz: Dominik Szcześniak
Cena: 16,99 zł
Opis
Na przestrzeni dziesięcioleci nieraz dochodziło do konfrontacji między Spider-Manem i Mysterio. Młody uczeń ugryziony przez napromieniowanego pająka wielokrotnie mierzył się z tym niezwykłym przeciwnikiem, który potrafi naginać rzeczywistość według własnej woli i fabrykować zadziwiająco realistyczne obrazy. Tylko jak odeprzeć nierealne zagrożenie?
Nasłynniejsi superbohaterowie stawiają czoła swoim najwększym wrogomw wielkich pojedynkach uniwersum Marvela!
Zawartość
-
The Amazing Spider-Man #13
Czerwiec 1964 -
The Amazing Spider-Man #66
Listopad 1968 -
The Amazing Spider-Man #67
Grudzień 1968 -
The Amazing Spider-Man #141
Luty 1975 -
The Amazing Spider-Man #142
Marzec 1975 -
Friendly Neighborhood Spider-Man #11
Październik 2006 -
Friendly Neighborhood Spider-Man #12
Listopad 2006 -
Friendly Neighborhood Spider-Man #13
Grudzień 2006 -
The Amazing Spider-Man #618
Marzec 2010 -
The Amazing Spider-Man #619
Marzec 2010 -
The Amazing Spider-Man #620
Kwiecień 2010
Dodatki
• Wstęp (1 strona)
• Spider-Man Kontra Mysterio (2 strony)
Recenzja
Do dużych supermarketów pewnej firmy trafiła kolekcja komiksów zatytułowana Wielkie Pojedynki Kolekcja. Nikt się tego nie spodziewał. Tym bardziej, że można być pod ogromnym wrażeniem.
Tom piąty przedstawia nam Spider-Mana mierzącego się z Mysterio na przestrzeni wielu lat. Nie da się ukryć, że widzimy w tym tomie ewolucję zarówno obu postaci jak i samego komiksu. Jak bardzo zmieniła się forma, prezentacja poszczególnych kadrów, a także sama jakość fabuły i rysunków, na przestrzeni prawie 50 lat (mamy zaprezentowane komiksy na przestrzeni lat od 1964 roku do 2010 roku).
Zanim przejdziemy do komiksów otrzymujemy trzy strony wstępu, gdzie pokrótce przedstawiona zostaje historia zmagań Spider-Mana z Myterio – a raczej z wszystkimi jego wcieleniami. Niewątpliwie plusem jest, że przed każdą historią dostajemy pełne informacje na temat materiału źródłowego – jakiego numeru dotyczy, kiedy został wydany, kto za niego odpowiadał oraz okładkę pierwszego numeru danej części – dla przykładu, jeśli dana część składała się z dwóch zeszytów, to niestety, zaprezentowana jest tylko okładka tego pierwszego (to jest akurat minus).
Na samym początku otrzymujemy debiut Mysterio autorstwa dwóch niestety nieżyjących już legend: Stana Lee i Steve’a Ditko. Ci co nie mieli okazji zapoznać się z prawdziwą historią Mysterio i bazują jedynie na kreskówkach czy filmie, mają okazję przeczytać narodziny klasycznego, odwiecznego przeciwnika Spider-Mana. Ich pierwszy pojedynek. Mają niebywałą możliwość zobaczenia pomysłowości legendy Stana Lee i grafik, które wywierały wrażenie w tamtych czasach tak bardzo, że również urosły do rangi kultu: Steve’a Ditko.
Zaraz potem otrzymujemy kolejne legendarne nazwiska: John Romita Sr. I Don Heck. Dwa numery, które składają się na pojedynek z Mysterio, gdzie ten wykorzystuje swoje gadżety, by zwiększyć swoje rozmiary a także sprawić, by Pająk nie był pewny tego co widzi. Mamy tutaj też przeniesioną do filmu Spider-Man Far From Home scenę z lustrami, gdzie Pająka otaczają lustra. Warta akcja i kultowa historia.
Na tych sławnych nazwiskach nie poprzestajemy i w następnych dwóch przedrukach następne sławy: Garry Conway o Ross Andru. Na wstępie trochę zabaw ze Spider-Mobilem i rozpoczynamy walkę z drugim Mysterio, który próbuje doprowadzić Pająka do obłędu. Mówiąc prościej: przed nami debiut Mysterio II – Daniel Berkheart. Dużo rozrywki przed nami.
Po tej części przeskakujemy o ponad 30 lat komiksów do przodu w czasy przed superbohaterską wojną domową – krótko po tym jak Spider-Man zdemaskował się publicznie. Popoularne nazwiska w tej kolekcji nas nie opuszczają. Tym razem za historię w trzech zeszytach odpowiadają Peter David (scenariusz i Todd Nauck (rysunki). Peter, który jest nauczycielem w szkole mierzy się z opinią publiczną i z konsekwencjami ujawnienia swojej tożsamości. W dodatku na drodze staje Mysterio – i to nie jeden. A trzech! Francis Klum znany z mini-serii Spider-Man/Black Cat Evil That Man Do wydanej również w Polsce pod tytułem Spider-Man i Czarna Kotka: Zło które ludzie czynią, przywdziewa pierwszy raz strój Mysterio. Pojawia się Mysterio, który wrócił zza grobu (zginął w historii z Daredevilem – również wydana w Polsce – Daredevil: Diabeł Stróż), a zaraz potem pojawia się Mysterio II – Danielowi nie podoba się fakt, że ktoś uzurpuje sobie prawo do bycia Mistrzem Iluzji.
Jak widać dużo się dzieje. A to jeszcze nie koniec. Na sam koniec przechodzimy do czasu Brand New Day – najsłabszego okresu w dziejach Spider-Mana. Kolejny raz znane nazwiska: Dan Slott i Marcos Martin. Tym razem oryginalny Mysterio dużo działa zza kulis w mafijnym świecie, jednak finalnie i tak dochodzi do walki ze Spider-manem.
Samo wydanie nie jest jakoś najwyższej jakości. Strony są klejone, a oładka nieusztywniona, przez co całość może łatwo ulec uszkodzeniu, a strony rozkleić. Przy takiej ilości stron jest to niestety bardzo prawdopodobne. Dopatrzyłem się także kilku drobnych literówek. Mimo to, tak niska cena, za tak świetne historie wiele wybacza. Warto wspomnieć, że wśród polskich redaktorów pojawia się również znane nazwisko: Arek Wróblewski – osoba odpowiedzialna w dużej mierze za komiksy TM-Semic.
Przejdźmy do podsumowania. Rewelacyjne zestawienie komiksów w bardzo dobrej cenie. Co prawda dostępność komiksu (supermarkety) daje wiele do życzenia, jednakże to co znajdujemy w środku tomu jest zdecydowanie warte zachodu. Pomimo drobnych mankamentów, tak dobrane zeszyty, przy takiej cenie zasługują na 6 pajączków.
Ocena:
Autor: Spider-Nik