Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #55
Numer: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #55
Tytuł: Tajna Inwazja
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o. 2014
Data wydania: Grudzień 2014
Scenariusz: Brian Michael Bendis
Rysunki: Leinil Francis Yu
Tusz: Mark Morales
Kolory: Laura Martin, Emily Warren
Litery: Rui Alves
Okładka: Gabrielle Dell’Otto
Redaktor: Patryk Cybulski, Wojciech Abram
Redaktor naczelny: Christine Meyer
Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
Cena: 39,99 zł
Opis
Przedstawiciele rasy zmiennokształtnych Skrulli potajemnie przeniknęli do wszystkich grup ziemskich superbohaterów. Ich cel jest prosty: mają zamiar dokonać inwazji na pełną skalę! Najpotężniejsi herosi na Ziemi muszą się zjednoczyć, aby stłumić atak. Czy podołają zadaniu, skoro każdy z przyjaciół może okazać się wrogiem?
Zawartość
-
Secret Invasion #1
Czerwiec 2008 -
Secret Invasion #2
Lipiec 2008 -
Secret Invasion #3
Sierpień 2008 -
Secret Invasion #4
Wrzesień 2008 -
Secret Invasion #5
Październik 2008 -
Secret Invasion #6
Listopad 2008 -
Secret Invasion #7
Grudzień 2008 -
Secret Invasion #8
Styczeń 2009
Dodatki
• Wstęp od Marco M. Lupoi (1 strona)
• Echa z Przeszłości: Wydarzenia prowadzące do Tajnej Inwazji (1 strona)
• Rysownik: Leinil Francis Yu (2 strony)
• Okładki alternatywne (2 strony)
• Polecane Lektury – 6 polecanych komiksów związanych w jakiś sposób z Tajną Inwazją (1 strona)
Recenzja
W Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela nie może zabraknąć wielkich crossoverów, które zmieniały postrzeganie uniwersum i dokonywały sporych zmian w świecie naszych herosów. Takim wydarzeniem niewątpliwie jest Tajna Inwazja (Secret Invasion).
Pozwólcie, że skupię się na wydaniu, a nie na fabule. Odnośnie fabuły można bardzo dużo napisać, biorąc pod uwagę, że to aż osiem (grubszych niż standardowe) zeszytów. Zapraszam do zapoznania się z recenzjami każdego z osobna.
Przybliżę tylko, że wydarzenia przedstawione w tym tomie dzieją się niedługo po wydarzeniach z Wojny Domowej (Civil War), gdzie bohaterowie podzielili się jak nigdy wcześniej. W dodatku na Ziemi zabrakło Thora i Hulka. Skrulle wybrały idealny moment na otwartą inwazję. Przypomnę również, że Skrulle to rasa kosmitów, która potrafi zmieniać kształty, a zatem potrafi podszywać się za kogo mają tylko ochotę. W dodatku wielu z nich ma supermoce przez co są podwójnie niebezpieczni.
Nasz Pająk w tomie nie odgrywa jakiejś większej roli. Można powiedzieć, że jest częścią drużyny New Avenegrs i bierze udział w grupowych pojedynkach. Pośród Thunderbolts jest również Osborn i Venom, a zatem fani Pajączka powinni być zadowoleni z takiej reprezentacji.
Cieszy fakt, że Hachette zamieszcza wstępy przybliżające czytelnikowi w jakim miejscu się znalazł i co prowadzi do wydarzeń opisanych w niniejszym tomie. To wiele ułatwia, biorąc pod uwagę, że WKKM nie wydaje komiksów chronologicznie.
W tomie znajdziemy sporą galerię alternatywnych okładek, oraz krótki opis rysownika Leinila Francisa Yu. Jego grafiki prezentują się bardzo dobrze. Widać, że przy tym crossoverze miał sporo roboty. Dużo dopracowanych paneli, gdzie jest mnóstwo herosów i Skrulli. Wiele dynamicznych scen walk i rozkładówek. Tytaniczna robota.
Myślę, że każdy szanujący się czytelnik Marvela powinien zapoznać się z tym crossoverem, nawet jeśli nie zbiera panoramy od Hachette to warto sięgnąć po tą historię. Zdecydowanie 6 pajączków.
Ocena:
Autor: Spider-Nik