Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #48
Numer: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #48
Tytuł: The Amazing Spider-Man: Wyznania
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o. 2014
Data wydania: Wrzesień 2014
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: John Romita Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp
Litery: Rui Alves
Okładka: John Romita Jr. i Scott Hanna
Redaktor: Tomasz Sidorkiewicz, Wojciech Abram
Redaktor naczelny: Christine Meyer
Tłumacz: Marek Starosta
Cena: 39,99 zł
Opis
Przez wiele lat Peter Parker ukrywał przed ciocią May swoją superbohaterską tożsamość. Kiedy jednak w końcu wyszła na jaw, Peter odkrył, że staruszka jest o wiele silniejsza, niż sobie wyobrażał. W tym samym czasie wysiłki Parkera, by odzyskać Mary Jane, z którą jest w separacji, trafiają na niespodziewaną przeszkodę – powraca stary przeciwnik Spider-Mana, doctor Octopus.
Zawartość
-
The Amazing Spider-Man #37
Styczeń 2002 -
The Amazing Spider-Man #38
Luty 2002 -
The Amazing Spider-Man #39
Maj 2002 -
The Amazing Spider-Man #40
Czerwiec 2002 -
The Amazing Spider-Man #41
Lipiec 2002 -
The Amazing Spider-Man #42
Sierpień 2002 -
The Amazing Spider-Man #43
Wrzesień 2002 -
The Amazing Spider-Man #44
Październik 2002 -
The Amazing Spider-Man #45
Listopad 2002
Dodatki
• Wstęp od Marco M. Lupoi (1 strona)
• Scenarzysta: J. Michael Straczynski o Spider-Manie (2 strony)
• Początki: Sympatie Petera Parkera (2 strony)
• Galeria: Oblicza Doktora Octopusa (2 strony)
• Polecane Lektury – 6 polecanych komiksów związanych w jakiś sposób z The Amazing Spider-Man: Wyznania (1 strona)
Recenzja
Przed nami kontynuacja wydarzeń z Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvel #1. Trochę się dziwię, że większość zeszytów tego numeru trafiła do takiej kolekcji, ale o tym poniżej.
Zaczynamy bardzo istotnymi wydarzeniami; May odkrywa, że Peter jest Spider-Manem i mają do przeprowadzenia trudną rozmowę. To jest ta najważniejsza część obecnego tomu. Pozostałe już tak istotne nie są. Rozumiem, że wydarzenia z Shade’m są integralną częścią zeszytów, gdzie May poznaje prawdę o swoim wychowanku, ale dalsza część z Octopusem i jego psudo-następcą już nie bardzo.
Warto podkreślić, że sama historia z Shade’em jest kiepska. Po rozkręceniu fabuły, Straczynski boleśnie przyspiesza kłócąc się ze zdrowym rozsądkiem, jakby chciał temat jak najszybciej zamknąć. Czyniąc przy tym absurdalne zdarzenia, a samą finałową walkę traktując po macoszemu zostawiając ogromny niedosyt. Tak niestety prezentuje się pierwsza część tego tomu.
Z drugą jest dużo lepiej. Dotyczy Octopusa i człowieka, który chciałby być jego następcą, ale mu finalnie nie wychodzi. Tutaj fabuła poprowadzona jest zgrabnie i czyta się całość przyjemnie. Jednakże nie ma tutaj tak wielkich czy wzniosłych wydarzeń, które mogłyby pretendować do tytułu Wielkiej.
Ogólnie pomijając aspekt z Shadem jest dobrze. Samo wydanie WKKM zawiera w sobie ciekawostki na temat dziewczyn Spider-Mana jak i kilku wcieleń Octopusa, a najciekawszym z dodatków jest słowo od Straczynskiego odnośnie Spider-Mana. Warto się zapoznać.
Myślę, że 4,5 pajączka za to wydanie się należy. Co więcej warto wspomnieć, że mamy tutaj zeszyt, który został pominięty przez Dobry Komiks, a także otrzymujemy jego kontynuację.
Ocena:
Autor: Spider-Nik