Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #39
Numer: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela #39
Tytuł: Wojna Domowa
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o. 2014
Data wydania: Maj 2014
Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: Steve McNiven
Tusz: Dexter Vines oraz Mark Morales, Steve McNiven, John Dell, Tim Townsend
Kolory: Morry Hollowell
Litery: Rui Alves, Incoguto
Okładka: Michael Turner
Redaktor: Patryk Cybulski, Wojciech Abram
Redaktor naczelny: Christine Meyer
Tłumacz: Tomasz Sidorkiewicz
Cena: 39,99 zł
Opis
Wojna Domowa
Po tagicznym wypadku spowodowanym przez drużynę niedoświadczonych herosów zostaje wprowadzona wżycie Ustawa o Rejestracji Superbohaterów. Wszyscy posiadacze niezwykłych mocy zostają zobowiązani do wyjawienia swoich tajnych tożsamości przedsawicielom rządu Stanów Zjednoczonych. Część z nich podporządkowuje się wymaganiom prawa, inni uważają takie regulacje za nie do przyjęcia. Narastają podziały w społeczności superbohaterów, a dawni przyjaciele stają przeciwko sobie. Podjęte przez nich decyzje na zawsze zmieniają świat Marvela.
Zawartość
-
Civil War #1
Lipiec 2006 -
Civil War #2
Sierpień 2006 -
Civil War #3
Wrzesień 2006 -
Civil War #4
Październik 2006 -
Civil War #5
Listopad 2006 -
Civil War #6
Grudzień 2006 -
Civil War #7
Styczeń 2007
Dodatki
• Wstęp od Marco M. Lupoi (1 strona)
• Echa z Przeszłości: Wydarzenia prowadzące do Wojny domowej (1 strona)
• Początki: Wojna Domowa (3 strony)
• Rysownik: Steve McNiven (2 strony)
• Okładki Alternatywne (6 stron)
• Polecane Lektury – 6 polecanych komiksów związanych w jakiś sposób z Wojna Domowa(1 strona)
Recenzja
Nic dziwnego, że w kolekcji Hachette znalazł się ten komiks. Jak sama nazwa wskazuje, wręcz Wojny Domowej superbohaterów nie mogło tutaj zabraknąć i to pomimo, że jako pierwsze wydawnictwo wydało ją Mucha Comics. Niezwykle udana historia, która dotyka ogrom bohaterów i to każdego na swój odmienny sposób. Przeogromny wpływ odcisnęła na życiu naszego Pajączka.
Nie da się ukryć, że komiksy dla Hachette przygotowuje Mucha Comics, co w tym wypadku sprawia wrażenie, że wydawca Wielkiej Kolekcji nie miał zbyt dużo roboty. Jednakże, jeśli porównamy sobie poszczególne strony, to zauważymy już na początku komiksu, że jest lepsze liternictwo niż we wcześniejszym wydaniu.
Zacznijmy od okładki. Na przód komiku wybrano bardzo reprezentatywną grafikę autorstwa świetnego Micheala Turnera. I całe szczęście, że nie zdecydowano się na pomniejszenie podłużnej grafiki zdobiącej pierwzy zeszyt. Wyglądałoby to raczej koszmarnie. Tu pierwszy plus.
Wydanie WKKM oprócz galerii alternatywnych okładek zawiera również dodatkowe treści. Przed komiksem dostajemy wstęp, gdzie dowiadujemy się co działo się bezpośrednio przed wydarzeniami w Wojnie Bohaterów i to nie tylko pośród bohaterów, ale również w świecie X-Menów. A na sam koniec dostajemy jeszcze dwa teksty o Wojnie bohaterów – pomyśle oraz o jego rysowniku.
Warto wspomnieć, że liternictwo wygląda lepiej, jednak nie ma różnicy w tłumaczeniu z uwagi, że tłumacz się nie zmienił.
Tak jednym słowem: Mucha naprawia tu swoje błędy z wcześniejszego wydania i przygotowuje swoiste drugie wydanie, poszerzone o dodatkowe treści. Kolekcja jest wzbogacona o bardzo dobrą pozycję, ogromne wydarzenie jakim jest Wojna Bohaterów.
Ocena:
Autor: Spider-Nik