komiksy: 2059 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

The Amazing Spider-Man #1

The Amazing Spider-Man #1Numer: Dobry Komiks 18/2004 – The Amazing Spider-Man 1/5
Tytuł: Przemiany, Dosłownie i w Przenośni
Tytuł 2: Na Starych Śmieciach
Wydawnictwo: Axel Springer Polska 2004
Data wydania: Wrzesień 2004
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: John Romita Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp & Avalon Studios
Litery: Jacek Tukendorf
Okładka: Scott Campbell
Redaktor: Maciej Kunda & Tomasz Sokołowski
Redaktor merytoryczny: Maciej Kmiołek
Redaktor naczelny: Krzysztof Papliński
Wydawca: Wiesław Podkański
Tłumacz: Michał Nowakowski
Cena: 5,90 zł

Opis

Kontynuacja jednej z najdłużej wydawanych serii przygód o Człowieku-Pająku. W tej historii z 2001 roku akcja kręci się wokół Spider-Mana (który dochodzi do siebie po rozstaniu z Mary Jane), ekscentrycznego milionera Ezekiela o mocach zaskakująco podobnych do tych, którymi posługuje sie Peter Parker, oraz Morluna, potężnej istoty żywiącej się mocą.

Zawartość
  • The Amazing Spider-Man #30

    The Amazing Spider-Man #30Czerwiec 2001

  • The Amazing Spider-Man #31

    The Amazing Spider-Man #31Lipiec 2001

  •  

    Recenzje

    Komentarz Dawidosa:

    Amazing Spider-Man wraca do Polski. Dzięki wydawnictwu Axel Springer polscy fani Spider-Mana po raz kolejny będą mogli cieszyć się przygodami swojego ulubionego bohatera. Redakcja Dobrego Komiksu sięgnęła po sprawdzony w USA materiał. Mianowicie rozpoczęła od pierwszej historii scenarzysty J. Michaela Straczynskiego. Według amerykańskich czytelników odmienił on oblicze i zrewolucjonizował postać Spider-Mana. Jak prezentuje się pierwszy polski komiks opatrzony nazwiskiem tego twórcy?

    Peter Parker po odejściu żony, Mary Jane Watson, przeżywa trudne chwile. Szybując po mieście, napotyka na swojej drodze Ezekiela, tajemniczego jegomościa, który zna jego drugą tożsamość. Ezekiel zadaje Peterowi pytanie, które nim wstrząsa. Nie wiedząc, co sądzić o rozmowie z mężczyzną, Peter postanawia wrócić do pracy jako nauczyciel. Tymczasem do Nowego Yorku przybija barka, na pokładzie której blada postać o imieniu Morlun zapowiada śmierć Spider-Mana.

    Zaprezentowana przez Straczynskiego fabuła jest bardzo intrygująca. Wprowadzenie dwóch nowych postaci takich jak Ezekiel i Morlun zapowiada poważne zmiany w życiu Petera Parkera. Co Ezekiel chciał przekazać Peterowi, zadając mu to dziwne pytanie? Dlaczego Morlun pragnie śmierci Pająka? I w końcu – kim są ci obaj jegomoście? Otoczka tajemnicy wokół tych postaci z góry czyni ich interesującymi bohaterami, których rozwoju możemy się spodziewać w kolejnych odcinkach historii.

    Gołym okiem widać też, że seria pod dyktandem Straczynskiego odchodzi od zasady „Pająk spotyka złego kolesia i za pomocą pięści musi uświadomić mu, że niemiły z niego gość”. Sądzę, że przed Peterem staną poważniejsze zadania o decydującym wpływie na jego życie. Kolejnym elementem, za który muszę pochwalić scenarzystę, są dialogi: dojrzałe, rozbudowane i co najważniejsze zabawne. Genialnie, że w komiksie poruszony został problem przemocy w szkole i skutków, jakie ona przynosi.

    Ilustracje autorstwa Johna Romity nie zawodzą. Mówi się, że on i Straczynski stworzyli świetny duet. Spodobały mi się sylwetki Spider-Mana i Morluna w wykonaniu tego artysty. Troszkę denerwuje mnie to, że rysownik robi dziwne podkrążenia oczu u niektórych postaci np. Petera Parkera. Ale na ten drobny mankament można przymknąć oko. Polecam zakup tego wydania. Warto mieć komiks scenarzysty, którego pomysły spodobały się w Stanach Zjednoczonych. Ode mnie 5 pajączków.

    Komentarz Spider-Nika:

    Rok po wznowieniu Amazing Spider-Mana w Polsce przez Fun Media i niestety bardzo szybkim upadku wydawnictwo Axel Springer Polska w ramach tygodnika zatytułowanego Dobry Komiks wskrzesza porzuconą historię, wydając ją na nowo.

    Pierwszy zeszyt, nie ma co się oszukiwać, pomimo że zawiera już historię opublikowaną wcześniej, to musiał być wydany z uwagi na całość. Rewelacji zatem nie będzie. Inne tłumaczenie, inne liternictwo – to tak naprawdę najważniejsza różnica. Możemy przeczytać jeszcze raz komiks, ale w zupełnie inny sposób.

    Liternictwo zostało bardziej komiksowo przygotowane. Mam wrażenie, że tekst w dymkach umieszczono trochę bardziej starannie. Kolejną różnicą jest okładka. Na szczęście wybrano 31 numer Amazing Spider-Man na reprezentowanie tego zeszytu. Tu z kolei pojawia się inny problem. Zapomniano wewnątrz o okładce zeszytu o numerze 30. Nie otrzymujemy też tutaj żadnych przypisów i wstępów. Kolejną, bardzo fajną różnicą jest cena. 5,90 zł za dwa amerykańskie zeszyty w jednym. Nic tylko brać.

    Podsumowując, cieszę się, że ponownie wprowadzono Amazing Spider-Mana do Polski. Widać, że Axel Springer robi to z rozmachem. Mimo braku jednej z okładek wciąż skłaniam się ku 6 pajączkom.

    Ocena:

    The Amazing Spider-Man #1 The Amazing Spider-Man #1 The Amazing Spider-Man #1

    The Amazing Spider-Man #1 The Amazing Spider-Man #1 The Amazing Spider-Man #1


Related Articles

About Author

Dawidos