Spider-Man: Niebieski
Numer: Spider-Man: Niebieski
Tytuł: Spider-Man: Niebieski
Wydawnictwo: Mucha Comics 2017
Data wydania: Maj 2017
Scenariusz: Jeph Loeb
Rysunki: Tim Sale
Tusz: Tim Sale
Kolory: Steve Buccellato
Litery: Marcin Samojłowicz
Okładka: Tim Sale
Redaktor: Tomasz Sidorkiewicz
Redaktor naczelny: Christine Meyer
Tłumacz: Marek Starosta
Wydawca: Christine Meyer
Cena: 65 zł
Opis
”Wspominam dziewczynę, która była dla mnie na tyle ważna, że zamierzałem spędzić z nią resztę życia”.
Witajcie w świecie Spider-Mana, w którym musi zdarzyć się coś bardzo złego, zanim zdarzy się coś dobrego. By zdobyć dziewczynę swoich marzeń, Pajączek będzie musiał pokonać tor przeszkód, na którym czekają na niego między innymi Green Goblin, Rhino i Vulture.
Poznajcie historię Gwen Stacy, pierwszej miłości Spider-Mana. Bądźcie świadkami przełomowych chwil w jego życiu, gdy wszystko zaczynało się układać…
…i nagle runęło.
Zawartość
-
Spider-Man: Blue #1
Lipiec 2002 -
Spider-Man: Blue #2
Sierpień 2002 -
Spider-Man: Blue #3
Wrzesień 2002 -
Spider-Man: Blue #4
Październik 2002 -
Spider-Man: Blue #5
Listopad 2002 -
Spider-Man: Blue #6
Kwiecień 2003
Dodatki
• Wstęp od Johna Romity Sr. (2 strony)
• Szkicownik – zawiera rozmowę między scenarzystą a rysownikiem na temat projektów i nie tylko wraz z wieloma szkicami i rysunkami Tima Sale’a (13 stron)
Recenzja
Minęło ponad 3 lata od czasu, gdy Hachette wydało Spider-Man: Blue w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela. Teraz Mucha wydaje dokładnie to samo. Jak to zwykle bywa, znajdą się przeciwnicy i zwolennicy wydania tego samego komiksu przez innego wydawcę. Ja natomiast postaram się porównać oba wydania i ocenić to obecne.
Zazwyczaj, kiedy różni wydawcy wydają ten sam komiks, tłumaczenie i liternictwo jest inne. Tutaj muszę rozwiać wszelkie wątpliwości. Niestety Mucha Comics wydało dokładnie ten sam komiks. Wszystkie dialogi i liternictwo są te same. Nie dziwi mnie to, w końcu przygotowywali wcześniejsze wydanie dla Hachette, więc po co mieliby tłumaczyć komiks drugi raz? Treść samego komiksu zostaje niezmieniona. Trzeba zatem skupić się na innych aspektach tego wydania.
Mucha Comics wydało Spider-Man: Niebieski z uwagi na to, że wcześniej wypuścili na rynek pozostałe ”kolorowe” serie Marvela autorstwa Loeba i Sale’a. Nie wiem, czy pod naciskiem fanów czy też mieli już taki plan. Ważna jest forma, w jakiej to wydali. Całość musi być spójna z poprzednimi wydaniami. I tak też jest. Wszystko jest w niebieskich klimatach – strony, tło w dodatkach. Bardzo fajnie wyglądają okładki poszczególnych zeszytów wkomponowane w całą stronę. Warto zauważyć, że dodatki się nieco różnią od tych zamieszczonych w wydaniu Hachette. Tutaj nie znajdziemy biografii twórców, a jedynie pełny zapis rozmowy między nimi. Jak się okazuje, tam otrzymaliśmy ich okrojoną konwersację i zdecydowanie mniejszą ilość szkiców.
Podsumowując. Wizualnie zdecydowanie lepiej prezentuje się wydanie Muchy, jednak trzeba zaznaczyć, że jest ono droższe (przynajmniej ceną okładkową, bo wartość może się zmieniać). Dostajemy też inne dodatki. Samą treść komiksu oceniłem w recenzji 33 tomu Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela, zatem tam odsyłam zainteresowanych. Myślę, że kolekcjonerom zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu ta wersja. Natomiast ci, którzy zbierają panoramę z grzbietów kolekcji Hachette i nie interesują się pełnym zapisem rozmowy Jepha i Tima, mogą sobie Muchę odpuścić. A ostatnia grupa – pajęcze maniaki – dobrze jak zakupią sobie oba… na wszelki wypadek w kilku egzemplarzach. Ja osobiście nie lubię, jak wydawcy dublują wydane wcześniej komiksy, za co obniżę ocenę temu wydaniu. Myślę, że 3,5 pajączka jest w sam raz.
Ocena:
Autor: Spider-Nik