Marvel Origins #1
Numer: Marvel Origins #1
Tytuł: Spider-Man 1
Wydawnictwo: Hachette Polska Sp. z o.o.
Data wydania: 17 Styczeń 2023
Scenariusz: Stan Lee
Rysunki: Steve Ditko
Tusz: Steve Ditko
Kolory: Steve Ditko
Litery: Rui Alves
Okładka: Steve Ditko i Jack Kirby
Redaktor: Dominik Szcześniak
Redaktor naczelny: Arek Wróblewski
Tłumacz: Dominik Szcześniak, Sebastian Smolarek
Cena: 14,90 zł
Opis
Odbędziemy podróż w czasie do lat sześćdziesiątych XX wieku, aby wraz z najsłynniejszymi klasycznymi bohaterami Marvela przeżyć ich pierwsze przygody. Na kartach naszych albumów traficie do epoki bezprecedensowej kreatywności, kiedy to Stan Lee, Jack Kirby, Steve Ditko i pozostali członkowie załogi ze stajni Marvela wykreowali jedne z najbardziej rozpoznawalnych postaci komiksowych w historii amerykańskich opowieści obrazkowych. Był to czas cudów i fantastycznych wynalazków, którym pisana była nieśmiertelność.
Zawartość
-
Amazing Fantasy #15
Sierpień 1962 -
The Amazing Spider-Man #1
Marzec 1963 -
The Amazing Spider-Man #2
Maj 1963 -
The Amazing Spider-Man #3
Lipiec 1963 -
The Amazing Spider-Man #4
Wrzesień 1963 -
The Amazing Spider-Man #5
Październik 1963
Dodatki
• Przedmowa od Marco M. Lupoi (1 strona)
• Przedmowa od David Morando (1 strona)
• W obiektywie (1 strona)
• Talenty Marvela: Stan Lee: Twórca Uniwersum (1 strona)
• Prawdziwy Świat: Nadchodzi Spider-Man! (1 strona)
• Dossier Marvela: Marvel Przed Marvelem (1 strona)
• Cuda Marvela (2 strony)
Recenzja
Pierwszy numer, całkiem nowej kolekcji od Hachette to równocześni debiut w Marvelu naszej ulubionej postaci – Człowieka Pająka. Co prawda zarówno Amazing Fantasy, jak i The Amazing Spider-Man #1 – #5 były już u nas przedrukowywane (i to nie raz) to z kilku powodów warto sięgnąć po tą pozycję.
Zacznijmy od tego, że Marvel Origins prezentuje klasyki, bez których nie byłoby Spider-Mana, i to w formie lekko odnowionej. Na całe szczęście, bo na polskim rynku zostały wydane przedruki tych historii w wersji czarno-białej oraz w edycji (o zgrozo) remastered. To jest pierwszy plus.
Drugi to już masa dodatkowego tekstu, z którego wyciągnąć możemy kilka ciekawostek na temat stworzenia postaci Spider-Mana. W tym także skąd Stan Lee wziął pomysł na ksywkę dla naszego herosa.
Warto też rzucić okiem na przetłumaczone dodatkowe strony, które były przy oryginalnych komiksach. Do wydania dołączono też zdjęcie/skan oryginalnej pierwszej planszy z Amazing Fantasy #15 prosto z Biblioteki Kongresu USA, a także skan niewykorzystanej okładki Steve’a Ditko do Amazing Fantasy #15.
Do tego wszystkiego dochodzi fakt, że ta jedynka w tytule, to nie przypadek. Tak, będziemy mieli jeszcze do czynienia ze Spider-Manem w tej kolekcji i jego historycznymi przygodami.
Do plusów też możemy zaliczyć grzbiet. Klasyczne okładki składają się na rewelacyjną panoramę. Cała kolekcja liczy sobie 100 numerów, a jeśli będzie się dobrze sprzedawała, to pewnie ją wydłużą, a co za tym idzie i panorama będzie większa – tak jak to było z Wielką Kolekcją Komiksów Marvela).
Niestety nie zabrakło drobnych błędów, które powinny zostać wychwycone przez redaktorów. Dla przykładu, na jednej ze stron podano, że Amazing Fantasy #15 wydany został w 1963 roku. To jeden z tych, które zdarzyć się nie powinny.
Pierwszy numer oceniam na 5 i pół pajączka na start nowej kolekcji. A na deser powiem, że ten numer również w cenie promocyjnej, aż żal nie skorzystać.
Dobra, na sam koniec jeszcze drobna ciekawostka. Oficjalną premierę kolekcja miała 17 stycznia 2023 roku, jednak w pewnych rejonach kraju pod koniec września 2022 roku został wydany „rzuttestowy” czterech pierwszych numerów mający sprawdzić zainteresowanie kolekcją. Między nowym wydaniem, a próbnym są pewne różnice, co dla kolekcjonerów może mieć duże znaczenie.
Ocena:
Autor: Spider-Nik