komiksy: 2037 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Epic Collection: Amazing Spider-Man: Venom

Epic Collection: Amazing Spider-Man: VenomNumer: Epic Collection: Amazing Spider-Man
Tytuł: Venom
Wydawnictwo: Egmont Polska Sp. z o.o.
Data wydania: 16 Czerwiec 2021
Scenariusz: Ann Nocenti, David Michelinie, Tom DeFalco, Steve Ditko, Roger Stern, Mark Gruenwald
Rysunki: Cynthia Martin, Alex Saviuk, Todd McFarlane, Terry Fitzgerald, Mark Bagley, Steve Ditko, Ron Lim
Tusz: Steve Leialoha, Joe Rubinstein, Kyle Baker, Vince Colletta, Bob McLeod, Todd, McFarlane, Hector Collazo, Chris Ivy, Ken Lopez, Mark McKenna, Rodney Ramos, Pat Redding, Ji Sanders III, Mike Esposito, Jackson Guice, Tony Dezuniga
Kolory: Janet Jackson, Bob Sharen, Gregory Wright, Janice Cohen, Tom Vincent
Okładka: Todd McFarlane
Redaktor: Urszula Drabińska, Małgorzata Kuśnierz, Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Małgorzata Wnuk
DTP: Dariusz Ziach
Tłumacz: Marek Starosta
Cena: 129,99zł

Opis

Narodziny najzacieklejszego z wrogów Spider-Mana!

Czy świeżo poślubieni Peter Parker i Mary Jane dostaną od losu chwilę wytchnienia? Chociaż przeprowadzą się do nowego apartamentu, a Peter wydaje książkę ze zdjęciami Spider-Mana, to nic nie wskazuje na to, by mieli żyć w spokoju. Zło nie śpi, a nawet rodzi się nowe – Eddie Brock staje się Venomem i już wkrótce napsuje Spider-Manowi sporo krwi. Pająk zmierzy się także z Doktorem Octopusem i pomoże Silver Sable. Tymczasem ktoś porywa Mary Jane, a zakochanego Spider-Manba doprowadza do szaleństwa…

Zawartość

 

Dodatki

• Okładki wydań zbiorczych (1 strona)
• Historia promocyjna z Marvel Age Annual #3 (1 strona)
• Posłowie Davida Micheliniego do Amazing Spider-Man by David Michelinie & Todd McFarlane Omnibus (1 strona)
• Posłowie Ralpha Macchio (2 strony)

Recenzja

To już drugi, a w sumie osiemnasty w kolejności chronologicznej Epic Marvela wydany przez Egmont na naszym, rodzimym podwórku. Ja się niezmiernie cieszę z takiego obrotu sprawy. Epic to wydanie, w którym nie pomijamy żadnego Amazinga, dopełniamy historie innymi zeszytami, jak Annuale, inne serie, czy nawet one-shoty. Wszystko w kolejności przystępnej do czytania ciągiem.

Każdy tom ma swoją nazwę, zazwyczaj od jakiejś kluczowej historii z całego zbioru przedruków. W tym wypadku padło na Venoma, pomimo że pojawia się w jednym, pogrubionym zeszycie, to żeby przyciągnąć większą ilość osób zainteresowanych Marvel właśnie tak nazwał obecny tom.

A tak właściwie, to co znajdziemy wewnątrz tego pokaźnego wydania? Oczywiście kontynuacja zeszytów the Amazing Spider-Man zaczynając od historii autorstwa Ann Nocenti, która wsadziła naszego Pająka do wariatkowa. Jest o tyle nietypowa, co intrygująca i wciągająca zahaczająca o wszystkie trzy główne serie z Pająkiem. Nie była wcześniej w Polsce publikowana. Kolejna z Octopusem zresztą też nie. Dopiero od przygody z Chancem wchodzimy w tematy, które mogliśmy już wcześniej podziwiać na łamach Tm-Semicowego Człowieka Pająka.

Później jeszcze krótka przerwa na the Amazing Spider-Man Annual #22, który jest częścią the Evolutionary War. Na szczęście każdego Annuala z tego roku można śmiało czytać osobno, bez znajomości wcześniejszych części. Dlatego też tutaj mamy do czynienia tylko z Annualem Amazinga, bez innych serii.

Zaraz potem wracamy do standardowych Amazingów publikowanych wcześniej przez TM-Semic. A wśród nich m.in. Venom, czy rewelacyjna historia o porwaniu Mary Jane przez szalonego i wpływowego Jonathana Caesara.

Strona graficzna jest całkiem bogata choć zdominowana przez Todda McFarlane’a, który w tych numerach debiutował z Pająkiem i rozwijał swój warsztat. Tą ewolucję da radę zaobserwować czytając kolejne numery. A zatem dla wielbicieli jego twórczości tom idealny.

Pokaźny, gruby tom rewelacyjnie komponuje się z poprzednim na półce i kontynuuje kolekcję. W dodatku Egmont nie waha wydać się go lepiej niż amerykanie oprawiając go na twardo. Wydanie ma jednak pewien spory mankament w porównaniu do amerykańskiego. Otóż z niewiadomych przyczyn usunięte są przypisy odnoszące się do innych numerów. Taka wiedza jest zawsze przydatna. Po co to usuwać i zostawiać pustą kratkę? Tego niestety nie jestem w stanie wytłumaczyć. W ramach ciekawostki wspomnę, że w niektórych przypadkach nawet usunięto całe kratki z przypisem – oczywiście tam gdzie było to możliwe i łatwe graficznie.

Tego typu wydania mają to do siebie, że zbierają wszystko jak leci. Znajdziemy zarówno historie topowe, jak i te słabsze. Osobiście mnie to w pełni odpowiada, bo marzy mi się uzbierać wszystko co wyszło z Pająkiem, każdą jedną historię, zarówno taką którą się raz przeczyta i zapomni, bo była tak słaba jak i taką, której zapomnieć się nie chce i nie da, bo jest tak dobra. Pomimo wspomnianego mankamentu z usuwaniem przypisu uważam, że Epic Amazing Spider-Man to najlepsze co przytrafiło się polskiemu czytelnikowi Pająka od lat. Pozostawiam ocenę 6 pajączków.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Epic Collection: Amazing Spider-Man: Venom Epic Collection: Amazing Spider-Man: Venom Epic Collection: Amazing Spider-Man: Venom


Related Articles

About Author