komiksy: 2066 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Avengers, Tom 3

Avengers, Tom 3Numer: Avengers, Tom 3
Tytuł: II Wojna Domowa
Wydawnictwo: Egmont 2019
Data wydania: Sierpień 2019
Scenariusz: Mark Waid, Jeremy Whitley, Willow Wilson, Natasha Allegri, Zac Gorman, Faith Erin Hicks, Scott Kurtz
Rysunki: Adam Kubert, Mahmud Asrar, Chip Zdarsky, Natasha Allegri, Jay Fosgitt, Megan Willson, Steve Hamaker
Tusz: Adam Kubert, Mahmud Asrar, Chip Zdarsky, Natasha Allegri, Jay Fosgitt, Megan Willson, Steve Hamaker
Kolory: Sonia Oback i Paul Mounts, Tamra Bonvillain, Chip Zdarsky, Natasha Allegri, Jay Fosgitt, Megan Wilson, Steve Hamaker
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Monika Pruska, Zuzanna Laskowska & Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Marcin Surowiecki
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Marek Starosta
Cena: 39,99 zł

Opis

Avengers wciągnięci w II wojnę domową!

Ulysses z rasy Inhumans potrafi przewidzieć przyszłość. To odkrycie wywołało rozłam wśród superbohaterów, wobec którego nikt z Avengers nie może pozostać obojętny. Rozczarowana swoimi idolami Wasp spróbuje rozwiązać konflikt dzięki nauce. Vision uda się w podróż w czasie, aby dopaść zaprzysięgłego wroga Ziemi. Tymczasem Thor zasięgnie rady u wszechwiedzącego strażnika Bifrostu… i przekona się, że znajomość przyszłości nie zawsze zapewnia przewagę.

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria okładek (2 strony)
• Zapowiedź Avengers: I Wojna Kanga (1 strona)

Recenzja

Trzeci tom wydanego przez Egmont Avengers, komiksu o drużynie w której skład wchodzi Spider-Man (Miles Morales) zatytułowany jest II Wojna Domowa. Dobra. Przyznam, że czuję się trochę oszukany i rozczarowany wnętrzem tego tomu. Dlaczego?

Zacznijmy od nazwy. II Wojna Domowa sugeruje, że poznamy to wielkie wydarzenie z perspektywy nowo powstałej drużyny. Dowiemy się jak do tego podchodzą, po której stronie stają i jakie w związku z tym przygody mają jej członkowie. Tak się nie do końca dzieje. Poznajemy punkty widzenia Vision, nowej Wasp oraz Thor. Pozostali członkowie zostali pominięci, a przecież wiemy z II wojny Domowej, że ogromną rolę odgrywa w niej zarówno Iron Man jak Spider-Man (Miles Morales) – tymczasem ich tutaj nie uświadczymy. Pająka jest jak na lekarstwo. Gdzieś tam, w pojedynczych kadrach go znajdziemy. To samo tyczy się oryginalnego Spider-Mana (Petera Parkera). Został tu poruszony ciekawy wątek, który mógł być (a nie był) poruszony w Amazing Spider-Man: Wojna Domowa. Otóż okazuje się, że nasz Pajączek pomógł budować coś w rodzaju wzmacniacza mocy Ulyssesa. A do Milesa jeszcze wrócę.

Pierwszy na tapetę poszedł Vision. Przy okazji II Wojny Domowej Vision duma nad typowym przy podróżach w czasie „paradoksem dziadka”, tyle że odnosi się do Kanga i zapowiada ciekawą historię na przyszłość.

Kolejna historia skupia się na młodej Wasp, która chce pomóc Ulyssesowi, by jego wizje były stuprocentowo trafne. Komiks właściwie nic nie wnosi do wojny bohaterów, a jedynie przedstawia punkt widzenia bohaterki. Dodatkiem jest jedynie pojawienie się jakichś oprychów chcących porwać naszą bohaterkę, ale wygląda to raczej na zapychacz stron.

Po tym wszystkim dostajemy opowieść Thor, która chce sprawdzić jak wojna bohaterów się zakończy, by mogła zapobiec rozlewowi krwi. Heimdall Na przykładzie opowieści odradza jej to. I tu pojawiają się ciekawostki. Sięgamy daleko wstecz w czasy, gdzie Kapitan Ameryka został świeżo odmrożony, a Avengers stoczyli (chyba) swój pierwszy pojedynek z Doomem. Jest to opowieść typu „untold”. W dodatku scenarzysta wymyślił nowy metal, Molynit oraz państwo sąsiadujące z Latverią, Rotruvię. Nawiasem mówiąc nie znajdziemy w żadnym innym komiksie Marvela wzmianki o tych dwóch wymysłach.

Kolejna część trzeciego tomu to kilka opowieści w ramach jednej. Ms. Marvel siada do komputera i czyta historyjki o niej samej innych użytkowników, które są zabawne, a zarazem złoszczą młodą bohaterkę. I tu pojawia się Miles Morales, który jak się okazuje jest odpowiedzialny za napisanie opowieści, która rozwścieczyła najbardziej Ms. Marvel. Całość jest odskocznią od wszystkich historii, które wcześniej czytaliśmy. Jest niezobowiązująca i pełna humoru, taka miła pauza od powagi i historii, które trzeba znać, żeby się nie pogubić w fabule. Dodam, że za każdą historyjkę odpowiedzialny jest inny rysownik i scenarzysta.

Od strony graficznej jest w porządku. Wyraźne i dynamiczne rysunki Kuberta świetnie wpasowują się w klimat komiksu. Na samym końcu otrzymujemy kilku rysowników i każdy z nich potrafi odpowiednio oddać to co najlepsze z opowiadanej historii. Właściwie to nie mam się do czego przyczepić.

Jak już wspomniałem, zawiodłem się. Wojna Domowa II, która dotyka dość mocno młodych Avengers jest w ich własnym tytule potraktowana po macoszemu. Co gorsza nie poznajemy punktu widzenia wszystkich członków, a jedynie wybranej trójki. Warto wspomnieć, że ten tom zamyka serie All-New, All-Different Avengers. Myślę, że 3,5 pajączka będą odpowiednie.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Avengers, Tom 3 Avengers, Tom 3 Avengers, Tom 3


Related Articles

About Author