Amazing Spider-Man, Tom 1
Numer: Amazing Spider-Man, Tom 1
Tytuł: brak
Wydawnictwo: Story House Egmont 2023
Data wydania: 26 kwietnia 2023
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Rysunki: John Romita Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp i Avalon Studios
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: J. Scott Campbell i Tim Townsend
Redaktor: Urszula Drabińska, Małgorzata Kuśnierz, Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Irena Ukleja
Tłumacz: Marek Starosta
Cena: 179,99 zł
Opis
Scenarzysta J. Michael Straczynski rozpoczął pracę nad serią „Amazing Spider-Man”, żeby przywrócić jej serce, opowiadając o codziennym życiu Petera Parkera i Spider-Mana. Szybko tchnął w przygody Pajączka nowe życie i zyskał uznanie fanów oraz krytyki. Twórca połączył siły z najpopularniejszymi rysownikami, takimi jak John Romita Jr., Mike Deodato i Joe Quesada. Innowacyjne podejście Straczynskiego do głównego bohatera zaskakiwało czytelników i dostarczało im znakomitej rozrywki. Ten scenarzysta na zawsze zmienił sposób, w jaki Peter Parker postrzega samego siebie. Przedstawił także inną genezę Spider-Mana! Teraz mamy okazję ponownie przeczytać wszystkie zeszyty napisane przez Straczynskiego, który zrewolucjonizował tę serię.
Zawartość
-
The Amazing Spider-Man #30
Czerwiec 2001 -
The Amazing Spider-Man #31
Lipiec 2001 -
The Amazing Spider-Man #32
Sierpień 2001 -
The Amazing Spider-Man #33
Wrzesień 2001 -
The Amazing Spider-Man #34
Październik 2001 -
The Amazing Spider-Man #35
Listopad 2001 -
The Amazing Spider-Man #36
Grudzień 2001 -
The Amazing Spider-Man #37
Styczeń 2002 -
The Amazing Spider-Man #38
Luty 2002 -
The Amazing Spider-Man #39
Maj 2002 -
The Amazing Spider-Man #40
Czerwiec 2002 -
The Amazing Spider-Man #41
Lipiec 2002 -
The Amazing Spider-Man #42
Sierpień 2002 -
The Amazing Spider-Man #43
Wrzesień 2002 -
The Amazing Spider-Man #44
Październik 2002 -
The Amazing Spider-Man #45
Listopad 2002
Dodatki
• Scenariusz zeszyty #39 (11 stron)
• szkice J.Scotta Campbella (1 strona)
• Polecane inne komiksy ze Spider-Manem (3 strony)
• Zapowiedź kolejnego tomu (1 strona)
Recenzja
Przez ostatnie lata wydawnictwo Egmont rozpieszcza fanów Spider-Mana. Oprócz wydawania najnowszych przygód Pająka (no dobra, te mają dwuletnie opóźnienie w stosunku do amerykańskich wydań), dostajemy jeszcze grube wydania typu Epic z klasykami Spider-Mana, a także całą serię w tomach Ultimate Spider-Mana. Wspomnieć jeszcze warto, ze od czasu do czasu znajdzie się na półkach księgarni jakaś dobrze przyjęta mini-seria (jak na przykład Spider-Man: Historia Życia). Tak, zdecydowanie Egmont nas rozpieszcza. A teraz postanowił wydać całą historię pisaną przez Straczynskiego. Przed nami pierwszy tom tej przełomowej historii.
Straczynski zmienił sposób w jaki postrzegamy Spider-Mana, tworzył całkiem nowych przeciwników i zabrał nas w podróż, gdzie żaden inny scenarzysta wcześniej nie sięgał. Śmiało mogę powiedzieć, że cały okres Straczynskiego jest jednym z najlepszych w historii Spider-Mana. Świadczyć o tym może fakt, że pierwsze numery zostały u nas już wcześniej wydane trzykrotnie.
Zatem ten tom zbiera w większości wydane już u nas komiksy. Jednak warto zaznaczyć, że jest tutaj też komiks, którego wcześniej w Polsce nie czytaliśmy. Chodzi o specjalne wydanie the Amazing Spider-Mana, dotyczące ataku na wieże World Trade Center. Hołd Marvela dla ofiar terroryzmu i ludzi z nim walczących. Pozostałą zawartość tego pokaźnego tomu znajdziemy w innych polskich wydaniach.
Nie będę rozwodził się nad treścią każdego z komiksów z osobna. Napiszę tylko, że czyta się je rewelacyjnie. Walkę z Morlunem czytałem niezliczoną ilość razy i zawsze sprawia mi to frajdę. Straczynski to rewelacyjny scenarzysta i warto odświeżyć sobie jego twórczość nawet, jeśli już wszystko czytaliśmy w innych wydaniach. Tutaj od razu pochylę się nad tłumaczeniem. Znalazłem niewielkie różnice między wydaniem WKKM tom 1 i tom 48, a obecnym Egmontowym. Warto zauważyć, że za wszystkie te komiksy odpowiada jeden tłumacz: Marek Starosta, przez co tłumaczenia są niemal identyczne. „Niemal”, bo jak już wspomniałem znalazłem kilka drobnych różnić.
Graficznie jest również świetnie. Romita Jr to rysownik wysokiej klasy – trzeba przyznać. W dodatku galeria okładek tworzona przez różnych artystów też prezentuje się imponująco. Tak, dobrze, że każda z okładek nadaje się na osobny plakat.
Było o tym, że jest super, a teraz czas trochę pomarudzić. Jako, że jest to pierwszy tom, to zabrakło mi strony wprowadzenia, która opisałaby w jakiej sytuacji zastaliśmy Człowieka Pająka. Co działo się na krótko przed wydarzeniami w tym tomie? O ile starzy wyjadacze to wszystko wiedzą, o tyle nowi, młodzi czytelnicy już nie koniecznie. Tego zdecydowanie zabrakło.
Drugim miunsem są dodatki. Spodziewałem się czegoś więcej po takim tomie, a otrzymałem jedynie scenariusz #39 numeru wraz z jedną stroną szkiców świetnego rysownika J. Scotta Campbella. To nawet w pierwszym tomie Wielkiej Kolekcji Komiksów dostaliśmy cztery strony jego szkiców. Tutaj lekkie rozczarowanie.
Podsumujmy. Cieszę się niezmiernie, że Egmont uzupełni historie Spider-Mana pisane przez Straczynskiego. Pierwszy tom wydany w twardej oprawie prezentuje się na półce świetnie. I pomimo, że w zdecydowanej większości zawiera zeszyty, które już wcześniej mieliśmy okazję przeczytać na polskim rynku komiksowym, to i tak warto mieć ten komiks na półce i zapoznać się z nimi jeszcze raz (i kto wie, może nie jeden raz). Pomimo drobnych mankamentów Myślę, że z czystym sumieniem mogę wystawić 5 pajączków.
Ocena:
Autor: Spider-Nik