Amazing Spider-Man, Tom 2
Numer: Amazing Spider-Man, Tom 2
Tytuł: Przyjaciele i Wrogowie
Wydawnictwo: Story House Egmont sp. z o.o.
Data wydania: Październik 2021
Scenariusz: Nick Spencer
Rysunki: Humberto Ramos, Steve Lieber i Michele Bandini
Tusz: Victor Olazaba, Steve Lieber, Michele Bandini
Kolory: Edgar Delgado, Rachelle Rosenberg, Eric Arciniega
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Ryan Ottley
Redaktor: Urszula Drabińska, Małgorzata Kuśnierz & Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Irena Ukleja
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
Cena: 39,99 zł
Opis
Czy Spider-Man i Czarna Kotka znów będą współpracować?
Bumerang, nowy współlokator Peteraq Parkera, zaprasza go wieczorem do baru. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie okazało się, że to bar, w którym spotykają się najgroźniejsi przestępcy miasta. W dodatku urządzają sobie konkurs wiedzy o Spider-Manie. Czy Parker będzie miał szansę w nim wygrać? Następnie Gildia Złodziei kradnie kostiumy i sprzęt wszystkim nowojorskim superbohaterom. Pomoc w rozwiązaniu tego problemu i odzyskaniu cennych łupów niespodziewanie oferuje Spider-Manowi Czarna Kotka. Czy to możliwe, że działa bezinteresownie? Tymczasem Mary Jane trafia do grupy psychoterapeutycznej dla osób powiązanych z superbohaterami.
Zawartość
-
The Amazing Spider-Man #6
Listopad 2018 -
The Amazing Spider-Man #7
Grudzień 2018 -
The Amazing Spider-Man #8
Grudzień 2018 -
The Amazing Spider-Man #9
Styczeń 2019 -
The Amazing Spider-Man #10
Styczeń 2019
Dodatki
• galeria okładek (5 stron)
• szkice (4 strony)
Recenzja
Amazing Spider-Man Tom 2 to kolejna część nowego rozdziału w życiu Petera Parkera i kolejne zmiany, które tak naprawdę nie są zmianami, ale o tym później.
Po tym jak Peter Parker został współlokatorem superzłoczyńcy (Boomerang) możemy pomyśleć, że wszystko idzie w niezbyt korzystną logicznie stronę. Tym razem (ponownie) odmłodzony przez scenarzystę Peter trafia do Baru Bez Nazwy. Bar wielokrotnie niszczony i przenoszony. Jakimś cudem przestępcy są mało podejrzliwi i łatwowierni. Całość oczywiście kończy się zamieszkami, z których Pająk i Fred wychodzą cało. Taka niezobowiązująca historia, w której nasz bohater pogłębia relację ze swoim byłym (najwyraźniej) przeciwnikiem.
Na końcu tej historii mamy również drobne powiązanie do szerszej historii, a mianowicie tajemniczy przeciwnik, jak widać, steruje również Kingpinem, by dorwać Spider-Mana.
Druga historia, niestety również prezentuje ten sam poziom. Skupia się wokół Gildii Złodziei, która jest dość głęboko zakorzeniona w Mavelu. Miała kilka swoich wystąpień w różnych komiksach (Ghost Rider, Gambit, a w szczególności mini-serie z Black Cat w roli głównej). Tutaj niepostrzeżenie kradną wszystkim wielkim herosom sprzęt, którego używają. Największym (a może nawet wszystkim) bohaterom znikają sprzęty, których używają do walki i… są zdziwieni… No według mnie trochę głupio wyszło… Chyba bardziej nadaje się do komiksów dla młodszych czytelników – dużo młodszych. Cała historia miała za zadanie przywrócić dobrą relację Spidera z Czarną Kotką. Tak jak niegdyś Peter zdjął przy niej swoją pajęczą maskę i ci znów znają swoje prawdziwe oblicza.
To nie wszystko, za kulisami dowiedzieliśmy się, że istnieje kółko wzajemnej pomocy zwykłych osób, które są w bliskich relacjach z superherosami. Oczywiście czytelnicy Marvela bez trudu rozpoznają osoby, które do tego kółka uczęszczają. Taki drobny smaczek do historii.
Drugi Tom Amazing Spider-Mana wydany przez Egmont trudno mi ocenić jednoznacznie pozytywnie. Mam wrażenie dużej infantylizacji fabuły. Sięgając po główną serię Pająka zawsze mam nadzieję na doroślejsze historie, bo przecież takich nie brakuje we flagowej, wieloletniej serii o pająku. Ostatecznie oceniam go na 2,5 pajączka.
Ocena:
Autor: Spider-Nik