komiksy: 2053 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 1

Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 1Numer: Amazing Spider-Man: Globalna Sieć, Tom 1
Tytuł: Wrogie Przejęcie
Wydawnictwo: Egmont 2019
Data wydania: Styczeń 2019
Scenariusz: Dan Slott, Christos Gage, Robbie Thompson, Dennis Hopeless, Anthony Holden
Rysunki: Giuseppe Camuncoli, Stacey Lee, Javier Rodriguez, Paco Diaz, Anthony Holden
Tusz: Cam Smith, Alvaro Lopez
Kolory: Marte Gracia, Ian Herring, Javier Rodriguez, Israel Silva, Jordie Bellaire
Litery: Dariusz Ziach
Okładka: Alex Ross
Redaktor: Kamil Śmiałkowski
Redaktor naczelny: Marcin Surowiecki
Wydawca: Martin Dusseldorp
Tłumacz: Bartosz Czartoryski
Cena: 39,99 zł

Opis

Spider-Man Działa Globalnie!

Parker Industries podbija kolejne rynki, produkuje sprzęt dla SHIELD i otwiera nowe biura w Szanghaju, Londynie, San Francisco. „Przyjazne sąsiedztwo” Petera Parkera znacznie się powiększyło. Jego wrogowie jednak nie próżnują, a odnowiony i wzmocniony Zodiak ma dalekosiężne plany. Ktoś wykrada serwery z szanghajskiego oddziału Parker Industries. Jeśli uzyska dostęp do zapisanych na nich danych, nie tylko firma Parkera będzie w niebezpieczeństwie. Komu udało się włamać do pilnie strzeżonej siedziby? Czyżby w firmie był kret? Spider-Man musi działać szybko…

Zawartość

 

Dodatki

• Galeria okładek (9 stron)
• Zapowiedź kolejnego tomu (1 strona)

Recenzja

Przed nami kolejny tom z przygodami Spider-Mana wydany przez Egmont. Niezwykle cieszę się, że na półkach polskich fanów mogą gościć już: zakończenie pierwszego tomu The Amazing Spider-Man (numery #698-#700), cały Superior Spider-Man, kompletny The Amazing Spider-Man Vol. 3, a także spin-off od Secret Wars, który Marvel wliczył do głównej numeracji, czyli The Amazing Spider-Man: Renew Your Vows. Tym zbiorczym komiksem rozpoczynamy kolejny nowy rozdział w życiu Spider-Mana.

Trzeba przyznać, że takiego Spider-Mana jeszcze nie widzieliśmy. Zadawaliście sobie kiedyś pytanie: co by było, gdyby Spider-Man był bogaty jak Tony Stark? Tutaj poznajemy odpowiedź: superkostium, będący jednocześnie zbroją pełną gadżetów i różnych rodzajów sieci, do tego do dyspozycji Spider-Motor, Spider-helikopter, Spider-samochód a także pajęcza łódź podwodna. Do kompletu brakuje jeszcze tylko Spider-Psa. Dan Slott odpowiedzialny za scenariusz komiksu (nie licząc dodatkowych historyjek) popłynął i stworzył swoistą mieszankę Spider-Mana-Batmana-Iron Mana. Można wręcz powiedzieć, że poszedł na łatwiznę, bo uczynił ze Spider-Mana ochroniarza dla Petera Parkera. Brzmi znajomo? Szczegółowe streszczenia i recenzje znajdziecie pod odnośnikami do oryginalnych zeszytów, z których składa się ten album. Ja jak zwykle skupię się na polskim wydaniu i formie, w jakiej został wydany.

Zacznijmy od tego, że Amazing Spider-Man: Globalna Sieć: Wrogie przejęciepochodzi od zbiorczego wydania oryginalnego, nie od zeszytów. Co za tym idzie obstawiam, że polski wydawca niewiele miał do gadania w kwestii pewnych rzeczy. Po pierwsze wygląd zewnętrzny. Kiedy postawimy tom obok pozostałych, to od razu rzuca się w oczy inny grzbiet. Wcześniej czerwono-biały z małą grafiką na samym dole. Obecnie czerwono-czarny z większą grafiką nad numeracją tomu. Osobiście nie lubię, jak wydawca nagle zmienia wygląd grzbietu i resetuje numerację, nawet jak jest to uzasadnione. A jakie tu mamy wytłumaczenie? Otóż Marvel w swojej historii lubi tworzyć swoiste ery, na przykład Marvel NOW. Obecnie weszliśmy w nowy etap nazwany Marvel NOW 2.0 i z tej okazji otrzymujemy te jak i inne zmiany. Zmiana grzbietów może źle wyglądać jak ktoś zbiera wiele serii. Nagle przyjdzie wielkie wydarzenie (w tym przypadku Secret Wars) i odmieni rzeczywistość herosów, a także realia wydawnicze oraz gratisowo półki fanów.

Idźmy dalej. W oryginale The Amazing Spider-Man #1 zawiera dodatkowo jeszcze dwie krótkie historyjki: jedna dotyczy Spider-Mana 2099, a druga Web-Warriors. Ich brak nie jest winą polskiego wydawcy, w oryginalnym wydaniu zbiorczym również je pominięto. A szkoda. Minusem, drobnym, ale zawsze, który już raz miałem okazję wytknąć, jest umieszczenie wszystkich okładek poszczególnych zeszytów na samym końcu tomu. W tym wypadku pominięto covery pierwszego i drugiego numeru. Powód jest dość prosty. Pierwsza to okładka owego tomu, a druga jest na pierwszej stronie komiksu. W ramach rekompensaty znajdziemy w środku również kilka wariantów.

Tłumaczenie jest ok, choć dopatrzyłem się dwóch literówek. Nie przepadam za tłumaczeniem nazw własnych, bo tu zawsze pozostaną nieścisłości. Dla przykładu, mamy równocześnie nieprzetłumaczonego Spider-Mana oraz przetłumaczone White Rabbit czy Ox. Jakoś z tym zawsze jest problem i swoisty brak konsekwencji. Wypadałoby się zdecydować.

Przejdźmy do podsumowania. Bardzo cieszę się, że Egmont kontynuuje wydawanie naszego pajączka z sąsiedztwa, mam nadzieję, że cała czwarta seria będzie dostępna w naszym kraju, a jest na co czekać. Mogę śmiało dać 4,5 pajączka.

Ocena:

Autor: Spider-Nik

Amazing Spider-Man, Tom 1 Amazing Spider-Man, Tom 1 Amazing Spider-Man, Tom 1


Related Articles

About Author