komiksy: 2066 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Serie komiksowe

Główne Serie

The Amazing Spider-Man #2The Amazing Spider-Man: jedna z najdłuższych i najbardziej znanych serii komiksowych o Spider-Manie. Główne źródło dochodów Marvela w ciągu kilkunastu lat. Po pozytywnym przyjęciu przez czytelników postaci Spider-Mana w komiksie Amazing Fantasy #15, Marvel uruchomił oddzielną serię poświęconą temu herosowi, zatytułowaną właśnie The Amazing Spider-Man. Jej pierwszy numer ukazał się w marcu 1963 i rozpoczął się historią o Chameleonie. Serie prowadził wspaniały duet twórców Spider-Mana, czyli Stan Lee (scenarzysta) i Steve Ditko (rysownik). Ich współpraca zakończyła się po publikacji 38 numeru. Ditko odszedł z Marvela, a miejsce rysownika TASM zajął John Romita. Z miesiąca na miesiąc seria zyskiwała coraz większą popularność, która nie minęła nawet, gdy tymczasowo odszedł Stan Lee (numer 138) i John Romita (numer 75). Pod koniec 1998 roku (w związku z gorszą sprzedażą komiksów) szefostwo Marvela postanowiło odświeżyć serie, rozpoczynając publikacje jej drugiego tomu (z numeracją od #1), którego pierwszy numer ukazał sie w styczniu 1999 roku. W 2003 roku zamknięto volume 2 i przywrócono starą numerację serii (wznowiony volume 1 zaczął się od numeru #500). Obecnie seria cieszy się nadal dużym powodzeniem, a jej głównym prowadzącym jest scenarzysta J. Michael Straczynski.

Marvel Team-Up: ogólna nazwa serii komiksów, w których dwóch (lub więcej) bohaterów Marvela jednoczyło siły dla różnych celów. Marvel Team-Up rozpoczął się w marcu 1972 jako odpowiedź Marvela na „Brave & Bold” DC Comics. Głównym bohaterem serii został Spider-Man, który co miesiąc łączył siły z innym herosem Marvela. Nie zawsze jednak Spider-Man był postacią prowadzącą, czasem zastępował go Human Torch czy też Hulk. MTU stał się drugą po TASM najlepiej sprzedającą się serią, która wprowadziła do świata Marvela wiele postaci takich jak Kapitan Jean DeWolff, Kulan Gath, Professor Power itp. Pierwszy volume MTU zakończył się w lutym 1985 roku (numerem #150). Po ponad 10 latach Marvel wydał drugi volume trwający zaledwie 12 numerów (do numeru #8 Spider-Man był główną postacią, potem zastąpił go Submariner). Wraz z wydaniem MTU Vol.2 rozpoczęła się publikacja miniserii Spider-Man Team-Up liczącej 7 numerów (zakończona w czerwcu 1997 roku). Gdy wydawało się, że to już koniec MTU, wydawnictwo zaskoczyło czytelników, rozpoczynając publikacje trzeciego tomu, którego pierwszy numer wydano w styczniu 2005 roku. Trzeci volume zakończył się po 25 numerze, a jego scenarzystą był Robert Kirkman.

The Spectacular Spider-Man: pierwszy komiks ten serii został wydany w grudniu 1976 roku. Celem TSSM było poświęcenie większej uwagi życiu Petera Parkera i jego kolegów ze studiów. Do numeru 134 seria ukazywała się pod tytułem Peter Parker The Spectacular Spider-Man. Wiele kultowych postaci zostało w niej powołanych do życia np. Carrion, Cloak, Dagger, Lightmaster i Swarm. To właśnie w TSSM zaprezentowano historyczną opowieść o seryjnym zabójcu Sin-Eaterze. Przez wiele lat TSSM funkcjonował jako „druga po TASM najlepsza seria komiksowa”. Ostatni numer ukazał się w listopadzie 1998 roku (trzecia część historii Final Chapter z Green Goblinem). We wrześniu 2003 roku rozpoczęto publikacje drugiego tomu TSSM, który zjednał sobie sympatie czytelników , ponieważ poświęcał dużą uwagę rozwojowi kultowych wrogów Spider-Mana (Venom, Dr.Octopus). Scenarzystą prowadzącym Vol. 2 był Paul Jenkins. Niestety z powodu kłopotów zdrowotnych nie był w stanie kontynuować pracy, dlatego szefostwo Marvela z wydaniem 27 numeru zakończyło publikację TSSM Vol. 2

Web of Spider-Man: to trzecia najważniejsza seria komiksowa poświęcona postaci Spider-Mana. Została powołana do życia z chwilą zakończenia pierwszego tomu Marvel Team-Up. Pierwszy numer WOSM ukazał się w kwietniu 1985 roku. Znakiem rozpoznawczym WOSM stał się czarny kostium noszony przez Spider-Mana. To właśnie w tej serii narodził się największy wróg Spider-Mana, Venom. WOSM odcisnął duże piętno również na kontrowersyjnej Sadze Klonów. Seria zakończyła swój żywot z wydaniem numeru #129 w październiku 1995 roku.

Spider-Man: czwarta najważniejsza seria komiksowa w uniwersum Spider-Mana. Rozpoczęto jej publikację w sierpniu 1990 roku. Pierwszy numer przeszedł do historii z powodu ogromnego nakładu wynikającego z wydania kilkunastu wersji tego numeru (które różniły się okładkami). Początkowo seria miała na celu zaprezentować talent popularnego artysty, Todda McFarlane’a, który zajął się zarówno scenariuszem jak i rysunkiem (odszedł po 16 numerze). Od numeru #76 seria zmieniła nazwe na Peter Parker Spider-Man jako symbol zakończenia w 75 numerze kontrowersyjnej Sagi Klonów i rozpoczęcia nowej ery. Pierwszy tom zakończył swoje istnienie w listopadzie 1998 roku (numer #98 – czwarta część historii Final Chapter). Dwa miesiące później rozpoczął się drugi volume trwający 57 numerów (ostatni numer wydano w sierpniu 2003 roku).

Friendly Neighborhood Spider-Man: piąta najważniejsza seria komiksowa o Spider-Manie, która narodziła się z hołdu scenarzysty dla postaci Człowieka-Pająka. Tytuł jest cytatem komentarza, jakim często posługuje się Spider-Man, aby przekonać społeczeństwo do swojej osoby i zapewnić ludzi o swoich dobrych intencjach. Pomysłodawcą i scenarzystą prowadzącym FNSM jest Peter David. Historie tej serii wyróżniają się lekkim, pogodnym nastrojem, wielowątkowścią, żelazną zasadą kontynuacji wydarzeń oraz wykorzystywaniem wątków z innych serii komiksowych. Seria Petera Davida zdobyła rozgłos już na samym starcie, gdyż jej pierwszy numer rozpoczął nagłośniony medialnie crossover „The Other: Evolve or Die”.

Inne Serie

Spectacular Spider-Man Magazine: druga w historii seria komiksowa o Spider-Manie, jaka zagościła na amerykańskim rynku. Miała być próbą wypromowania tytułowego bohatera w formacie magazynu o znacznie większej od standardowych komiksów objętości. Mimo udanych historii doczekała się wyłącznie 2 numerów, oba ukazały się w 1968 roku. Scenarzystą, w dorobku którego znajduje się w całości ten dwuczęściowy cykl, był legendarny Stan Lee. (Więcej informacji)

Marvel Knights Spider-Man: seria skierowana do starszych i poważniejszych czytelników. Była częścia imprintu Marvel Knights. Pierwszy numer wydano w czerwcu 2004 roku. Intrygujący scenariusz i wyśmienite rysunki sprawiły, że MKSM stał się z miejsca jednym z najlepszych Spider-Titles. Za jego sukces odpowiedzialny był Mark Millar. Od 13 numeru ster nad serią przejął Reginald Hudlin. Cztery ostatnie numery weszły w skład crossoveru „The Other: Evolve or Die”. Po 22 numerze seria zmieniła nazwę na Sensational Spider-Man, a jej nowym scenarzystą został Roberto Aguirre-Sacasa

Sensational Spider-Man (imprint Marvel Knights): kontynuacja serii Marvel Knights Spider-Man, która po 22 numerze zmieniła nazwę. Dlatego też numeracja Sensational Spider-Man zaczyna się od liczby 23. Przynależność do imprintu Marvel Knights sprawia, że historie z tej serii wyróżniają się scenami przemocy, brutalnością i obecnością krwi. Bardzo duży nacisk kładzie się również na kontynuację wydarzeń i zgodność z poprzednimi seriami komiksowymi o Spider-Manie. Obecnym scenarzystą tej serii jest Roberto Aguirre-Sacasa.

The Sensational Spider-Man: seria, która zajęła miejsce Web of Spider-Man. Tytuł nawiązuje do ogromnych zmian w uniwersum Spider-Mana. Po tym jak Ben Reilly (domniemany klon Petera Parkera) odkrył, że jest nie jest klonem, postanowił przejąć obowiązki udającego się na odpoczynek Petera i stać się nowym „sensacyjnym” Spider-Manem, Spider-Benem! Głównym bohaterem serii do numeru #11 jest więc Ben Reilly wyposażony w nowy zmodyfikowany kostium Spider-Mana. TSSM nie cieszył się jednak dużą popularnością, więc szybko go zamknięto. Ostatni 33 numer ukazał się w listopadzie 1998 roku. Nie należy mylić tej serii z kontynuacją Marvel Knights Spider-Man, która po 22 numerze zmieniła nazwę na Sensational Spider-Man.

Spider-Man Unlimited: powstała w maju 1993 seria złożona z „grubych” komiksów, której początkowym zamiarem było przedstawienie w jednym zeszycie trzech odrębnych historii. Od numeru #8 koncepcja serii zmieniła się, stała się ona kolejnym typowym Spider-Titles przedstawiającym w każdym kolejnym numerze (z drobnymi wyjątkami) jedną historię (przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej objętości). Ostatni 22 numer wydano w listopadzie 1998 roku. Marvel nie zrezygnował jednak ostatecznie ze SMU. W marcu 2004 uruchomiono kolejny volume tej serii, którego komiksy ukazywały się co 2 miesiące i zawierały 2 różne historie pisane przez innych scenarzystów. Drugi volume zakończył się na wydaniu 15 numeru.

Untold Tales of Spider-Man: komiksy z tej serii nie były bezpośrednią kontynuacją wcześniejszych zeszytów ze Spider-Manem. Celem UTOSM było przedstawienie dotąd nieopublikowanych i nieznanych czytelnikom historii nawiązujących do ery Stana Lee i Steve’a Ditko. Dla przykładu akcja UTOSM #2 rozgrywała się pomiędzy TASM #6, a TASM #7, komiksów wydanych w 1963 roku. Seria było dobrym pomysłem, ale cieszyła się umiarkowanym powodzeniem. W sumie wydano 25 numerów, z których ostatni ukazał się w październiku 1997 roku.

Webspinners: Tales of Spider-Man: liczącą zaledwie 18 numerów seria zapoczątkowana w styczniu 1999 roku. Prezentowała historie wykonywane przez różnorodnych twórców i rozgrywające się w różnych okresach czasowych. Z czasem zeszyty z tej serii stały się kontynuacją aktualnych wydarzeń w świecie Spider-Mana. Koniec Webspinners nastąpił w czerwcu 2000 roku.

Tangled Web: bardzo ciekawa seria, której pierwszy numer pojawił się na rynku w czerwcu 2001 roku. Tangled Web przedstawiała przygody Spider-Mana ukazywane z perspektywy jego wrogów. Zamieszczano w niej też poważne i smutne opowieści o zwykłych ludziach powiązanych z osobą Spider-Mana. Seria dotrwała do marca 2002 roku, kiedy to wydano jej ostatni 22 numer.

Marvel Age Spider-Man: seria należała do imprintu Marvel Age skierowanego do młodszych czytelników. Ideą Marvel Age było przedstawienie (i odświeżenie) w nowej oprawie graficznej klasycznych historii ze stajni Marvela. W komiksach Marvel Age Spider-Man takimi „klasykami” były historie z lat 60-tych autorstwa Stana Lee oraz Steve’a Ditko. Scenarzystą prowadzącym był m.in Todd Dezago. Seria liczyła 20 numerów, a jej spadkobiercą jest Marvel Adventures Spider-Man.

Marvel Age Spider-Man Team-Up: kolejna seria należąca do imprintu Marvel Age, na którą szczególną uwagę powinni zwrócić młodzi fani Spider-Mana. Pierwszy numer opowiedział na nowo dwie klasyczne historię z komiksu Amazing Spider-Man #1, pozostałe wykorzystały historie z serii Marvel Team-Up. Co ciekawe, piąty numer wbrew idei Marvel Age wprowadził 2 nieznane wcześniej historie. Seria liczyła 5 numerów i nie jest już kontynuowana.

Marvel Adventures Spider-Man: kolejna po Marvel Age Spider-Man seria komiksowa skierowana do młodych czytelników Marvela. Początkowe historie bazowały na oryginalnych scenariuszach Stana Lee pisanych w latach 60-tych. Obecne historie są wymyślane tylko na potrzeby tej serii i osadzone są w alternatywnym uniwersum Marvela określanym jako Marvel Adventures.

Miniserie

Spider-Man był również tytułowym bohaterem kilkunastu miniserii wydanych przez Marvel Comics. Terminem miniseria określamy serie złożoną na ogół z 3-5 komiksów opowiadających poszczególne historie. Miniserie cieszą się dość dużym powodzeniem i stanowią miłe urozmaicenie dla czytelników kupujących regularne serie. Poniżej przedstawiamy opisy najlepszych miniserii w uniwersum Spider-Mana.

Spider-Man: Doctor Octopus – Year One: bardzo ciekawa miniseria przedstawiająca początki największego wroga Spider-Mana, Doktora Octopusa. To już trzecia miniseria o tym wrogu i zdecydowanie najlepsza na rynku. Duża zaletą są rysunki Kaarego Andrewsa.

Spider-Man: The Lost Years: miniseria przedstawiająca pochodzenie i nieznane wydarzenia z życia klona Petera Parkera, Bena Reilly’ego. Warta uwagi, zwłaszcza dla czytelników zainteresowanych Sagą Klonów.

Spider-Man: Redemption: kolejna miniseria poświęcona najbardziej znanym klonom Petera Parkera. Spider-Ben (Ben Reilly) i Kaine stają do ostatecznego pojedynku. Pachnie Sagą Klonów, ale dostarcza solidnych emocji.

Spider-Man: Death & Destiny: miniseria wyjaśniająca szczegółowo tragiczny rozdział w życiu Petera Parkera; śmierć przyjaciela i powiernika kapitana George’a Stacy’ego (ojca Gwen Stacy). Pełna emocji i wspomnień jest lekturą godną polecenia.

Specjalne Wydania

Annuals: coroczne wydania komiksów w ramach poszczególnych serii. Celem annuali było często pokazanie ważnych w uniwersum danego herosa wydarzeń takich jak narodziny, zawarcie małżeństwa, śmierć kogoś bliskiego itp. W annualach pojawiały się nowe, interesujące przygody jak i również przedruki starych historii. W pewien sposób roczniki podsumowywały miniony rok. Seriami, których annuale pojawiały się regularnie były The Amazing Spider-Man, The Spectacular Spider-Man, Marvel Team-Up, Web of Spider-Man oraz Spider-Man. Sporadycznie pojawiły się annuale serii The Sensational Spider-Man i Untold Tales of Spider-Man. Obecnie ukazują się annuale serii Ultimate Spider-Man.

Super Special: specjalne wydania komiksów z poszczególnych serii. Wszystkie 5 numerów zostało wydanych w 1995 roku. Super Special było czymś w rodzaju rocznika, z tym, że komiksy wchodzące w jej skład łączyła wspólna historia zatytułowana Planet Of The Symbiotes. Przedstawiała ona inwazje kosmicznych symbiotów na planete Ziemia. Super Special ukazały się w ramach następujących serii: The Amazing Spider-Man, Spider-Man, Venom, The Spectacular Spider-Man i Web of Spider-Man.

Scarlet Spider Titles: komiksy wydane w ramach wiodących serii o Spider-Manie, ale z podstawionym do tytułu napisem „Scarlet Spider”. Jak sama nazwa wskazuje głównym bohaterem tych komiksów był Szkarłatny Pająk, czyli klon Petera Parkera, Ben Reilly. Scarlet Spider Titles weszły w skład takich serii jak: The Amazing Spider-Man, The Spectacular Spider-Man, Web of Spider-Man, Spider-Man oraz Spider-Man Unlimited. Ich podmienione nazwy brzmiały kolejno: The Amazing Scarlet Spider (2 numery), The Spectacular Scarlet Spider (2 numery), Web of Scarlet Spider (4 numery), Scarlet Spider (2 numery) i Scarlet Spider Unlimited (1 numer).

Alternatywne Serie

Ultimate Spider-Man: główna seria o Spider-Manie rozgrywająca się w alternatywnym świecie Marvela. Cała otoczka fabularna została dostosowana do dzisiejszych realiów. Bohaterowie korzystają więc z najnowszych osiągnięć cywilizacyjnych i jak wszyscy młodzi ludzie borykają z typowymi dla nich problemami. Seria w inny (czytaj nowy) sposób przedstawiła narodziny i początki Spider-Mana oraz jego największych wrogów. USM stał się bardzo popularnym tytułem, a komiksy z tej serii bardzo dobrze sprzedają się za oceanem. Od samego początku seria prowadzona jest przez zgrany duet: Brian Michael Bendis (scenariusz) i Mark Bagley (rysunki). Pierwszy numer ukazał się we wrześniu 2000 roku. Seria USM to obecnie jeden z najlepszych tytułów komiksowych o Spider-Manie.

Ultimate Spider-Man Team-Up: seria została oparta na koncepcji Spider-Man Team-Up, z tą różnicą, że rozgrywała się w alternatywnym (tzw. Ultimate) świecie Marvela. W każdym kolejnym numerze Spider-Man (bohater z serii USM) łączył swoje siły z innym herosem pochodzącym ze świata Ultimate. Seria doczekała się 16 numerów i zakończyła się w lipcu 2002 roku.

Spider-Man India: seria komiksów przedstawiających losy Pavitra Prabhakara, indyjskiego chłopca, który pewnego dnia zyskuje nadprzyrodzone moce i staje się Spider-Manem. Mieszkający w Mumbai chłopak będzie musiał zmierzyć się z demonicznym Green Goblinem. Wprawdzie jest to miniseria licząca tylo 4 numery, ale ponieważ jej akcja rozgrywała się w alternatywnym świecie zaliczyliśmy ją do tej kategorii. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, jak wyglądałaby indyjska wersja Spider-Mana, to teraz możecie się o tym przekonać.

.