komiksy: 2066 komiksy polskie: 199 seriale animowane: 112 biografie: 59

Kostiumy

Spider-Man wystąpił w wielu kostiumach w swojej długiej karierze superbohatera. Niektóre z nich były przeróbką jego podstawowego stroju, pozostały różniły się kompletnie od oryginału. Samych kostiumów było ponad 100, jednak w poniższym zestawieniu skupimy się na tych najważniejszych. Kostiumy podzieliliśmy na następujące kategorie:

Klasyczne: opisy oryginalnego czerwono-niebieskiego kostiumu i jego pochodnych.

Alternatywne/Przerobione: opisy kostiumów o stylistyce oryginalnego czerwono-niebieskiego stroju z licznymi, widocznymi zmianami.

Zastępcze: opisy kostiumów, które Peter był zmuszony nosić, gdy nie dysponował oryginalnym kostiumem.

Transformacje: opisy „kostiumów”, których nie zmieniał się materiał, lecz często sam ich właściciel.

Kostiumy naśladowców: opisy kostiumów bazujących na stroju Petera Parkera, ale noszonych przez inne osoby.

Klasyczne

spiderman_classic_costumeOryginalny kostium Spider-Mana (Czerwono-niebieski)
Nie pajęczyna, nie symbol pająka nawet nie humor œcianołaza a właœnie ten Czerowono-niebieski strój stał się znakiem rozpoznawalnym bohatera oraz całego Universum Marvela. Steve Ditko, współautor postaci Spider-Mana zaprojektował ten czerwono-niebieski kostium podczas tworzenia Amazing Fantasy #15. Dominującym kolorem jest czerwień, a zaraz za nią błękit. Czerwona częœć jest pokryta czarną siatką która ma reprezentować pajęczynę (czyli jeden z symboli Człowieka-Pająka). Na masce można wyróżnić białe plamy. W rzeczywisto?ci są to plastikowe soczewki, działające jak weneckie lusterko. Po jednej stronie są przezroczyste, natomiast po drugiej matowe co zakrywa oczy Petera podczas noszenia maski. Przez lata kostium ten zmieniał różne elementy, jak pajęczyna umiejscowiona między „pachami” kostiumu herosa, czy też czarny pająk na klatce piersiowej. Jednym z wielu reprezentatywnych elementów to duży, czerwony pająk na plecach, œwietnie współgrający z niebieskim materiałem. Strój jest lekki, obcisły, co œwiadczy o jego praktycznoœci dzięki której można łatwo go schować pod ubraniem. Wiele razy próbowano imitować ten strój, wprowadzając różne urozmaicenia, jednak to właœnie ten stworzony ponad 40 lat temu stał się charakterystyczny dla Spider-Mana i stał się nieœmiertelną częœcią legendy Spider-Mana!

Czerwono-czarny kostium
Niektórzy artyści tacy jak Erik Larsen czy John Byrne przedstawiali oryginalny kostium Spider-Mana jako połączenie koloru czerwonego z czarnym. Wszystkie niebieskie części kostiumu zostały przez nich „pokryte” czarnym kolorem. Wbrew pozorom kostium prezentował się wybornie i często nie zauważano nawet dokonanych w nim zmian.

Filmowy kostium Spider-Mana
spiderman_movie_costumeJeden z najdroższych kostiumów w dziejach kinematografii wykonany dla filmów Sama Raimiego o Spider-Manie. Oto wypowiedź projektana Jamesa Achesona na temat filmowego kostiumu – „kostium jest jednoczęściowy, od butów do nakrycia głowy. Buty wbudowaliśmy w kostium, a jego powierzchnię pokryto wygenerowanym przez komputer wzorem, nadającym mu iluzję trójwymiarowości. Kostium składa się z ponad 120 kawałków jedwabiu, nadających mu właściwy połysk, a w hełm wbudowano soczewki Oakley’a. Sieć, wchodząca w skład stroju, jest wykonana z lateksu i ufarbowana, ale nad procesem zautomatyzowanego cięcia czuwał komputer. Następnie ręcznie przyklejono ją do kostiumu i pomalowano metaliczną farbą”. W drugiej części filmu kosmetycznym zmianom poddano logo na plecach bohatera oraz układ pajęczyn.

Alternatywne/Przerobione

Czarny kostium (Kosmiczny symbiot)
spiderman_symbiot_costumeŻywy organizm pochodzący z planety Beyondera, który potrafił okryć swojego nosiciela niczym kostium i przejąć nad nim kontrolę. Czarny kostium pojawił się w komiksie Secret Wars #8. „Secret Wars” był miniserią złożoną z 12 numerów, w której wielu herosów i superłotrów zostało zabranych na planete Beyondera, aby stoczyć ze sobą ostateczny pojedynek dobra ze złem. W obcej bazie odkryto maszyne, która produkowała zastępcze kostiumy. Gdy oryginalny strój Spidera został poważnie uszkodzony, Peter postanowił skorzystać z usług maszyny. Na miejscu nie potrafił jednak znaleźć odpowiedniego urządzenia i wybrał niewłaściwy przyrząd. Użyta maszyna wyzwoliła kulke substancji, która pobudziła do działania pajęczy zmysł herosa. Substancja rozprzestrzeniła się po jego ręce i pokryła w całości jego ciało, stając się czarnym kostiumem. Czarny strój był w stanie produkować nieograniczoną ilość pajęczyny, dostosowywać się do otoczenia i zmieniać kolor. Widząc jego przydatność, Peter wrócił z nim na ziemie w komiksie Amazing Spider-Man #252. Nowy kostium zaczął zachowywać się jednak bardzo podejrzanie (zmuszał Petera do złych czynów, utrudniał jego zdolność racjonalnego myślenia). W komiksie Amazing Spider-Man #258 Reed Richards odkrył, że kostium jest żywym organizmem, symbiotem (a raczej pasożytem), który stara się przejąć kontrolę nad swoim nosicielem. Siłą usunięto go go z ciała Petera i umieszczono w kwaterze Fantastic Four. Jednak symbiot uciekł z pojemnika i przez pewien okres włóczył się po mieście, pasożytując na innych ludzkich nosicielach. Z czasem powrócił do mieszkania Petera i przybierając wygląd jego czerwono-niebieskiego stroju, podstępem połączył się z nim. Ostatecznie Peter wyzwolił się spod jego wpływu w komiksie Web of Spider-Man #1, w którym to do usunięcia pasożyta wykorzystał dźwięk bijącego kościelnego dzwonu.

Regularny czarny kostium
spiderman_black_costumeJeden z najlepszych kostiumów, jaki Peter nosił w swojej karierze superbohatera. W komiksie Spectacular Spider-Man #99 Felicia Hardy podarowała Peterowi kolekcje pięciu czarnych strojów. Po raz pierwszy Parker założył jeden z nich w komiksie Amazing Spider-Man #263, do czego zmusiła go nieprzyjemna sytuacja (oryginalny kostium nie wysechł po praniu). Przez kilka następnych lat Peter nosił na przemian oryginalny i czarny kostium. Klasycznego używał za dnia, natomiast czarnego nocą. Gdy ostatni czerwono-niebieski kostium został zniszczony (Web of Spider-Man #17-#18) Peter postanowił zrezygnować z „klasyku” i nosić wyłącznie czarne wdzianko. Jednak, gdy na scenie pojawił się Venom, Parker musiał zmienić zdanie. Mary Jane poprosiła go, by dłużej nie nosił stroju, który przypomina jej Venoma. Aby go do tego zachęcić kupiła mu w Niemczech „klasyczny” kostium.

Spider-Armour
spiderman_armour_costumeKostium stworzony przez Petera w celu pokonania grupy The New Enforcers. Opancerzony kostium chronił go przed zmutowanymi zarodnikami Plant Mana i wysoką temperaturą pocisków Dragon Mana. Strój został zbudowany z metalowych talerzy stworzonych ze zmodyfikowanej pajęczej formuły. Peter pojawił się w nim tylko raz w komiksie Web of Spider-Man #100, gdzie owy pancerz został zniszczony w toku walki.

Ninja Spider
spiderman_ninja_costumeKostium powstały z dodania do klasycznego stroju szwów, który zakleiły niektóre jego rozdarte części. Nadały one Spider-Manowi wygląd wojownika ninja i w takim właśnie kostiumie Peter stoczył walkę z Bloody Mary w komiksach Spectacular Spider-Man #213 i #214.

Insulated Spider
spiderman_insulated_costumeKostium ten narodził się w komiksie Amazing Spider-Man #425, gdzie Spider -Man musiał go założyć, aby pokonać Electro, który stał się potężniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Izolowany kostium chronił bowiem Petera przed śmiercionośnymi wyładunkami jego wroga. Wykonano go z części kostiumu z komiksu Spectacular Spider-Man #66, gdzie Peter stworzył swój pierwszy izolowany strój, używając gumowych materiałów.

Spider-Man z Future Foundation
spiderman_futurefoundation_costumePo œśmierci Jonny’ego Storma aka Human Torch, Fantastyczną Czwórkę czekała rewolucja. Reed Richards założył Future Foundation, nową drużynę superbohaterów. Z nowymi członkami, i w nowych kostiumach rozpoczęła się nowa era w życiu rodziny Richarsów. NajwyraŸźniej scenarzyœci Marvela uznali że Peter mimo pilnowania Nowego Jorku i bycia w The New Avengers ma za dużo czasu, i wcielono go do „Fundacji Przyszłoœci”. Z pewnoœcią jest to hołd dla Johnny’ego który od lat œwietnie znał się ze Spider-Manem. Kostium ten przypomina z wyglądu Anti-Venoma… Dominującymi kolorami są czerń i biel. Otwory na oczy Spider-Mana są wykonane prawdopodobnie z czarnego szkła. Całoœć nie jest zbyt skomplikowana i szczegółowa, jednak œwietnie komponuje się z innym uniformami Future Foundation i jest dobrym kompromisem między zachowaniem zgodnoœci z resztą drużyny i stylu Spider-Mana.

Cyber-Spider
spiderman_cyber_costumeKostium powstały z połączenia oryginalnego stroju z cybernetycznymi częściami podarowanymi Spider-Manowi przez Oscara McDonnella aka Deathloka. Mechaniczne elementy stanowiły cybernetyczne oko i stalowe ramiono, które pozwoliło Peterowi nie tylko ruszać złamaną ręką, ale również ją leczyć. W takim kostiumie Spider stoczył walkę z Sinister Six w komiksach Spider-Man #21 i #22.

Octo-Spider
spiderman_octo_costumeEfekt połączenia kostiumu Spidera z mechanicznymi ramionami Doktora Octopusa. W takim „stroju” Peter wystąpił w 3 częściowej miniserii „Funeral For An Octopus”, gdzie wspólnie ze Scarlet Spiderem walczył z odrodzoną Sinister Six.

Spider-Man Unlimited
spiderman_unlimited_costumeKostium, w który przemienił się oryginalny strój Spider-Mana po wejściu do wymiaru Negative Zone. Stylistycznie przypomina kostium, jaki Peter nosił w serialu animowanym Spider-Man Unlimited. Wyrzutnie sieci zostały ukryte, a kolory odwrócone, zwłaszcza w dolnej części ciała. W takim stroju Peter pojawił się w komiksach Webspinners #13 & #14, gdzie walczył z Blastaarem i Carnagem w wymiarze Negative Zone.

Spider-Man Noir
spiderman_noir_costumeSpider-Man z alternatywnego uniwersum, w którym żyje w pełnym korupcji œwiecie, też posiada swój własny, charakterystyczny kostium. Po raz pierwszy pojawia się pod koniec SM Noir #2. Jest to zmodyfikowany kostium wujka Bena, który podczas pierwszej wojny œwiatowej, pełnił rolę pilota samolotu. Nie przypomina w ogóle tego, co oryginalny pajęczak w swojej karierze nosił. W całoœci jest czarny, co œwietnie odzwierciedla, œwiat w jakim żyje. Maska wyraŸnie jest pozszywana, a Peter widzi przez gogle wujka. Posiada czarne rękawice, oraz buty, których nie chciałbyœ poczuć na swojej twarzy. Przez parę komiksów posiadał też pistolet, jednak potem przestał go używać, ze względu na diametralną zmianę swojej postawy. Strój w ogóle nie jest obcisły, œmiem nawet twierdzić, że taka wizja kostiumu byłaby najbardziej prawdopodobna dla człowieka obdarzonego pajęczymi mocami, chcącego wymierzać sprawiedliwoœć. Dodatkowo, pojawił się w paru „wersjach”. W podstawowej, widzianej w komiksach, ma na sobie czarny płaszcz. Podczas jednej z misji ubiera dodatkowo kapelusz, charakterystyczny dla klimatów Noir, zaœ w grze Shattered Dimensions, nie posiada w ogóle żadnego z w/w rekwizytów. Jak więc widzimy, Spider-Man Noir, zdecydowanie odróżnia się od swoich pobratymców z innych œwiatów, również w kwestii ubioru, który tutaj jest bardziej mroczny, prosty i mniej nowoczesny, niż u innych pajęczaków.

Iron Spider
spiderman_iron_costumePo zmartwychstaniu w historii „The Other: Evolve Or Die” Peter otrzymał w prezencie od Tony’ego Starka nowy, czerwono-złoty kostium, przypominający kolorystyką zbroję Iron Mana. Z powodu podobieństwa kostium ochrzczono nazwą „Iron Spider”. Zasilany przez system oparty na projekcie klasycznej zbroi Iron Mana, kostium zawierał mnóstwo dodatkowych przyrządów, w tym trzy mechaniczne ramiona z zamontowanymi na ich czubku kamerami. „Pajęcze ramiona” były przeznaczone do szpiegowskiej obserwacji zza rogu i przenoszenia obiektów, lecz mogły być również wykorzystane do walki. Dzięki umieszczonym pod pachami „pajęczynom” kostium umożliwiał szybowanie na krótkim dystansie. Do pozostałych jego właściwości należały: kuloodporny pancerz, wbudowany ogniowy/policyjny/wypadkowy skaner, urządzenie maskujące zapewniające niewidzialność, wzmocnienie audiowizualne (w tym widzenie w podczerwieni i ultrafiolecie), filtry węglowę przeciwko powietrznym toksynom, mikrofalowy system komunikacji GPS o krótkim zasięgu oraz maska tlenowa służąca do oddychania pod wodą. Druga wersja kostiumu, oprócz metalowych ramion, zapewniała zdolność kamuflażu. Dzięki ciekło metalowej postaci reagującej na neurochemiczne impulsy kostium mógł zmieniać kształty, „chować się” oraz przybierać wygląd starych kostiumów Spider-Mana i jego codziennych ubrań. Część kostiumu mogła odczepić się od ciała Spider-Mana, aby chwycić i pokryć obiekt niebezpieczny w dotyku. Cały kostium był kontrolowany przez system komputerowy umieszczony w „klatce piersiowej”, lecz nosiciel mógł również kontrolować go za pomocą własnej psychiki.

Zastępcze

The Amazing Bag Man
spiderman_bagman_costumeKostium, który Peter był zmuszony nosić, gdy Reed Richards badał jego dziwnie zachowujacy się czarny strój, który okazał się kosmicznym pasożytem. Pozbawiony symbiotu Peter narażał się na odkrycie swojej tożsamości (nie miał żadnego stroju pod ręką), więc Johnny Storm aka Human Torch podarował mu klasyczny kostium Fantastic Four plus brązową papierową torebkę jako maske. W kostiumie tym Peter wystąpił w Amazing Spider-Man #258.

Bombastic Bag Man
spiderman_bombastic_costumeKostium bazujący na stylistyce The Amazing Bag Mana. Choć Peter nie polubił noszenia papierowej torby, ponownie musiał ją założyć, gdy wyznaczono za jego głowe milion dolarów. Wkońcu musiał chronić swoją drugą tożsamość. W kostiumie tym bohater wystąpił w historii Identity Crisis (Spectacular Spider-Man #256-#258).

Wrestler
spiderman_wrestler_costumePierwszy kostium zrobiony przez Petera Parkera po uzyskaniu pajęczych mocy. Aby ukryć swoją tożsamość chłopak użył wykonanej z sieci maski. W takim stroju pojawił się na ringu, gdzie miał wytrzymać trzy minuty z Crusher Hoganem. Po zdobyciu głównej wygranej doszedł do wniosku, że potrzebuje o wiele bardziej reprezentacyjnego kostiumu (w ten sposób narodził się klasyczny czerwono-niebieski strój). Petera Parkera jako wrestlera można było ujrzeć w Amazing Fantasy#15.

Sklepowy kostium
spiderman_costume_costumeKostium zakupiony w nowojorskim sklepie, który Peter kupił, gdy uszkodził sobie swój oryginalny strój (i nie miał pod ręką zapasowego). Materiał okazał się być kiepskiej jakości, więc Parker stale musiał pilnować, aby nie rozpruł się w całości (w tym celu zaklejał go pajęczyną). Jeśli chcecie dowiedzieć się, jakie miał z nim problemy, przeczytajcie Amazing Spider-Man #26.

Sklepowy kostium II
spiderman_costume2_costumePołączenie oryginalnego kostiumu, ale z maską zakupioną w sklepie. Wszystko wyglądałoby tak samo, gdyby zakupiona maska nie miała otworów na oczy. Peter był zmuszony ją nosić, gdyż zgubił własną maskę w walce z Doctorem Octopusem. Zgubę odnalazł Randy Robertson i zaniósł ją do redakcji Daily Bugle, gdzie dostała się w ręce Jonaha Jamesona.

Black Scarlet Spider
spiderman_blackscarlet_costumeKostium zrobiony z pozostałości czarnego stroju (maska, rękawiczki), na który składają się dodatkowo skórzana kurtka i luźne spodnie. Peter założył go w pośpiechu (i wyszedł z nim na silny deszcz), gdy wspólnie z Reillym starał się odnaleźć porwaną Mary Jane. Nazwa pochodzi od tego, że wygląda on jak kombinacja stroju Scarlet Spidera i starego, czarnego kostiumu. Kultową „deszczową” scene z obecnością tego kostiumu znajdziecie w Spider-Man #58.

Transformacje

Sześcioramienny Pająk
spiderman_six_costumePod koniec Amazing Spider-Man #100 Peterowi wyrosły cztery dodatkowe ramiona, w czasie gdy próbował on wynaleźć lekarstwo, które uczyniłoby go z powrotem normalnym. Po jego zażyciu Peter doznał halucynacji i obudził się zaskoczony, że ma cztery dodatkowe ręce. Co w takiej sytuacji robi bohater, który dba o swój wizerunek ? Zakłada cztery następne rękawiczki na „nowe” rączki. Na szczęście ta pająkowata mutacja minęła szybko, bo już w komiksie Amazing Spider-Man #102.

Spider-Hulk
spiderman_hulk_costumeSkrzyżowanie Spider-Mana z innym bohaterem uniwersum Marvela, Hulkiem. W czasie walki z „sałatą” Marvela w komiksie Web of Spider-Man #69, Spider-Man dostał się w pole rażenia maszyny emitującej promieniowanie gamma i doznał podobnej transformacji co Bruce Banner. Przerośnięte zielone ciało Petera rozerwało w wielu miejscach jego oryginalny kostium. Spider-Hulk poszalał sobie do końca Web of Spider-Man #70.

Spider-Carnage
spiderman_carnage_costumeEfekt połączenia kostiumu Cletusa Kasady’ego z Benem Reillym (Spider-Benem, czyli następcą Spider-Mana). W historii „Web of Carnage” symbiot Kasady’ego w tajemniczych okolicznościach opuścił swojego nosiciela i wydostał się z Ravencroft. Na wolności symbiot wpierw „opętał” Johna Jamesona, a potem w Amazing Spider-Man #410 połączył się z Benem Reillym. Narodził się Spider-Carnage, osobnik nieprzyjazny dla otoczenia. Ben starał się odzyskać kontrolę nad samym sobą, ale symbiot bardzo mu to utrudniał, namawiając go do zabijania niewinnych osób. Ostatecznie w Spectacular Spider-Man #233 Reilly wyzwolił się od kostiumu, który wrócił do swego pierwotnego nosiciela, Cletusa Kasady’ego.

Spider-Lizard
spiderman_lizard_costumeSkrzyżowanie Spider-Mana z Lizardem (gigantycznym jaszczurem, w którego zamienia się Dr. Curt Connors). Peter Parker przeszedł taką transformacje w komiksie Spectacular Spider-Man #39. W następnym komiksie okazało się, że przyczyną przemiany jest dawka promieniowania, którą Spider-Man przyjął, gdy pomagał Connorsowi wrócić do jego ludzkiej postaci. Spider-Lizard zakończył swój żywot, kiedy Curt Connors zaaplikował mu fiolke antidotum.

Spider-Phoenix
spiderman_phoenix_costumeW komiksie Spider-Man #25 bohater zjednoczył się z Excaliburem, aby pokonać potężnego przeciwnika jakim był Arcade. Peter uzyskał wówczas moce podobne do Phoenixa i stał się… Spider-Phoenixem zdolnym do lewitacji. Potem okazało się, że za całą przemiane odpowiedzialny jest Arcade.

Kosmiczny Spider-Man (Captain Universe)
spiderman_kapitan_costumePo raz pierwszy Spider-Man uzyskał kosmiczne moce w Spectacular Spider-Man #158. W komiksie Amazing Spider-Man #329 wyjaśniono, że Spidey został wybrany na Kapitana Wszechświata, a jego nadprzyrodzone moce mają posłużyć do ostatecznej walki przeciwko Tri-Sentinelowi. Moce Kapitana zmieniły diametralnie kostium Petera, pozostawiając fragment czerwonej maski. Zdobyta moc okazała się tymczasowa i Peter wrócił do normalnego stanu.

Spider-Venom
spiderman_spidervenom_costumeSkrzyżowanie Spider-Mana z Venomem (tym razem kosmiczny symbiot nadał Peterowi wygląd „brockowskiego” Venoma). Co ciekawe takie połączenie miało miejsce w alternatywnym świecie, w którym działa jako Spider-Girl córka Petera i Mary Jane, May Parker.

Kostiumy naśladowców

Kostium Scarlet Spidera
spiderman_scarlet_costumeBen Reilly, klon Petera Parkera, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w komiksowym uniwersum Spider-Mana. Wyróżnił się swoim kostiumem, w którym początkowo walczył ze złem, jako Szkarłatny Pająk. Strój jest prawie w całoœci czerwony, nie posiada żadnych symboli, zaœ oczodoły są większe niż u naszego przyjacielskiego sąsiada. Ben dodatkowo ubrał na strój, potarganą, niebieską bluzę z kapturem i lekko przechylonym pająkiem na tułowiu, co nadało mu niezwykle ciekawego, ulicznego stylu. Jego Web-Shootery zamontowane są na zewnątrz kostiumu, podobnie jak pasek. Reilly po raz pierwszy przywdział swój najbardziej znany strój w Web of Spider-Man #118, zaœ w Sensational Spider-Man #0 zmienił go, ze względu na narodzenie nowego herosa: Spider-Ben’a! Kostium Scarlet Spider’a do dziœ jest bardzo lubiany i to z nim najbardziej kojarzy się nam klon Petera.

Kostium Spider-Bena
spiderman_ben_costumeDrugi kostim, jaki założył Ben Reilly, po tym jak dowiedział się, że jest prawdziwym Spider-Manem. Po rezygnacji Petera z bycia herosem, Ben przejął jego obowiązki, stając się drugim Spider-Manem w historii, Spider-Benem ! Kostium Spider-Bena jest silnie zmodyfikowanym kostiumem oryginalnego stroju Petera Parkera. Różni się od niego obecnością zewnętrznych wyrzutni sieci, dwu-kolorowymi rękawicami, większym logiem oraz drobnymi zmianami kosmetycznymi (np. odwróceniem kolorów w poszczególnych miejscach). Spider-Ben po raz pierwszy pojawił się w Sensational Spider-Man #0 i zakończył swoje życie w Spider-Man #96.

Kostium Spider-Mana 2099
spiderman_2099_costumeKostium, który nosił Miguel O’ Hara, pracownik firmy Alchemax specjalizującej się w badaniach genetycznych. Strój zbudowany jest z niestabilnych cząsteczek i bazuje na technologii obcej naszemu światu. Charakterystycznym jego elementem jest obecność rozgałęzionego czerwonego loga, które jest dobrze widoczne na niebieskim kolorze. Spider-Man 2099 wystąpił w złożonej z 46 numerów alternatywnej serii Marvela, której akcja rozgrywała się w przeszłości (Nowy York w 2099 roku).

Kostium Spider-Mana 2211
spiderman_2211_costumeKolejny kostium przyszłościowego Spider-Mana. Nie wiadomo jednak wiele o jego właścicielu. Pojawił się tylko w komiksie „Spider-Man 2099 Meets Spider-Man” i wiemy o nim tyle , że odziedziczył cztery dodatkowe mechaniczne ramiona.

Spiders-Man
spiderman_spiders_costumeNastępny tajemniczy mężczyzna z alternatywnej serii zatytułowanej „Earth X”. Nie wiadomo o nim praktycznie nic, przypuszcza się jednak, że miał jakieś powiązania z Peterem Parkerem. Kostium Spiders-Mana przypomina strój jakiegoś mnicha i wyróżnia się fioletowym kapturem oraz logiem żółtego słońca.

Kostium Blood Spidera
spiderman_blood_costumeKostium noszony przez członka „Zabójczego Oddziału”, grupy powołanej przez Taskmastera do eliminacji Spider-Mana w Amazing Spider-Man #367. Mimo technologicznych nowinek, Blood Spider nie dał rady prawdziwemu Spider-Manowi. Charakterystyczne elementy stroju to zmodyfikowana maska, czerwone logo oraz umieszczony z tyłu plecak odrzutowy.

.