The Spectacular Spider-Man – 1×11 – Group Therapy
Serial: The Spectacular Spider-Man Animated Series
Sezon: 1
Odcinek: 11
Tytuł: Group Therapy
Produkcja: Culver Entertainment
Data emisji USA: 31 maj 2008
Data emisji PL: Brak
Czas trwania: 22 minuty
Stacja TV: The CW (pasmo – Kids’ WB)
Scenariusz: Andrew Robinson
Główny producent: Greg Weisman
Redaktor serialu: Greg Weisman
Producent: Victor Cook
Reżyseria: Jennifer Coyle
Streszczenie
Electro po opuszczeniu ośrodka terapeutycznego Ravencroft prowadzonego przez Doktor Ashley Kafkę dzwoni do Doctora Octopusa, który planuje ucieczkę z więzienia. Wieczorem Max Dillon przybywa na Ryker’s Island, gdzie doprowadza do wyłączenia zasilania w więzieniu, dzięki czemu Rhino i Sandman wydostają się ze swoich cel i po chwili uwalniają również Enforcers, Octopusa i Vulture’a. Udaje im się przedostać poza mury więzienia, gdzie czeka już na nich Electro, który doładowuje uprząż Octopusa. Po chwili helikopterem podlatuje Hammerhead i przekazuje uciekinierom ich zbrodniczy sprzęt, po czym odlatuje wraz z Fancy Danem i Oxem.
Peter odwiedza Eddiego Brocka, ale ten jest wkurzony na niego za to, że Peter robił zdjęcia obcemu organizmowi zamiast powiadomić policję. Brock nie chce słuchać wyjaśnień Petera. Na placu Times Square policja nadaremnie próbuje powstrzymać Rhino. Kiedy przybywa Spider-Man okazuje się, że Rhino nie jest sam, ale razem z pozostałą piątką uciekinierów. Na drodze zbrodniarzy pojawiają się ciocia May i Anna Watson, które miały zamiar wybrać się do teatru. Spidey oddala je od przestępców i każe im uciekać w bezpieczne miejsce, co też czynią. Niestety, szukając schronienia, ciocia May dostaje ataku serca. Tymczasem Spider-Man walczy z Sinister Six, ale stare metody nie są już na nich tak skuteczne jak kiedyś. Nie widząc sposobu na pokonanie całej szóstki, Peter ucieka do kanałów.
Redakcja Daily Bugle. Kiedy J. Jonah Jameson dowiaduje się, że ciocia Petera dostała ataku serca postanawia osobiście poinformować o tym nastolatka. Jednak Peter, który wraca do domu po nieudanej walce z Sinister Six, nie ma ochoty odbierać telefonu od Jonaha i zamiast tego kładzie się spać. W międzyczasie złoczyńcy zaczynają się kłócić między sobą, ale Doc Ock ich uspokaja, twierdząc, że Spider-Man prędzej czy później trafi w ich ręce. Po godzinie snu Peter bez słowa wstaje z łóżka i wyrusza do Central Parku, gdzie zostaje schwytany przez Sinister Six. Do zabicia Spider-Mana zostaje wyznaczony Rhino, ale macki powstałe z symbiontycznego kostiumu pozwalają Peterowi na przeżycie.
Tymczasem Eddie Brock spotyka się z Mary Jane i zabiera ją na przejażdżkę swoim motorem. Podczas jazdy Eddie wspomina wspólne dzieciństwo z Peterem i wypadek samolotu, w którym zginęli ich rodzice. Widać, że ma z tym zdecydowany problem, ponieważ zaczyna szaleńczą jazdę, którą kończy dopiero po naciskach MJ. Spidey, nie odzywając się nawet słowem, walczy ze zbrodniarzami i wychodzi mu to całkiem nieźle. Wykorzystuje uderzenie Shockera i Electro przeciwko Rhino, eliminując tego ostatniego z gry. Nieprzytomnym O’Hirnem rzuca w Electro, który nie może sobie poradzić z wydostaniem się spod wielkoluda. Spidey ściąga Vulture’owi jego nakrycie głowy, które pozwalało mu latać. Bezsilnemu Toomesowi zabiera jedno z jego ostrzy i rzuca nim w jedno z urządzeń wibracyjno-szokowych Montany. Zdenerwowany Shocker próbuje mu się zrewanżować, ale trafia w nadbiegającego Sandmana, któremu urządzenie wibracyjno-szokowe wyraźnie nie służy. Shocker stara się jeszcze powstrzymać ścianołaza, ale pozostałe, uszkodzone urządzenie doprowadza do eksplozji. Na koniec Spider-Man bierze się za Octopusa, przed którego zamordowaniem powstrzymuje go George Stacy.
Rano Peter budzi się z raną na ramieniu, której powstania nie może sobie przypomnieć. Kiedy bierze do rąk świeżą gazetę ze zdziwiniem dowiaduje się, że Spider-Man powstrzymał Sinister Six, a on sam zrobił nawet zdjęcia. Peter nic z tych rzeczy nie pamięta i dochodzi do wniosku, że to obcy symbiont musiał przejąć kontrolę nad jego ciałem. Na koniec zostaje zaszokowany przez Mary Jane, która przekazuje mu wieści o chorobie jego ciotki.
Recenzja
Podczas 22 minutowego odcinka pokazać nie tylko walkę z sześcioma przeciwnikami Spider-Mana, ale także wątki poboczne? Wydaje się to niemożliwe, a na pewno ciężkie do wykonania, ale twórcom The Spectacular Spider-Man udało się znakomicie. Po obejrzeniu Group Therapy nie czuję niedosytu, za to z niecierpliwością czekam na kolejne epizody tego serialu.
Chyba najwięcej w tym epizodzie zależało od scenariusza. Ucieczka złoczyńców z więzienia, ich walka ze Spider-Manem, choroba cioci May, a także wątek poświęcony Brockowi to naprawdę dużo materiału. Ważne było zwłaszcza, aby każdy z czarnych charakterów otrzymał odpowiednią ilość czasu antenowego. Wydaje mi się, że może Montana/Shocker i Vulture dostali go trochę mniej, ale generalnie twórcom udało się stworzyć logiczną historię, w której wszystkie elementy zostały właściwie zrównoważone.
Sinister Six. Andrew Robinson, którego poniekąd bardzo cenię już za poprzednie scenariusze (Market Forces, Catalysts), podjął się bardzo ciężkiego zadania – ukazania walk pomiędzy Spider-Manem, a złoczyńcami, którzy już wcześniej pojawili się w serialu. Robinson i reszta ekipy ze swojej roli wywiązali się znakomicie i tutejsze sceny akcji są zupełnie inne od tych znanych z poprzednich odcinków. Ponadto świetnie wykorzystano scenerię w postaci Times Square i Central Parku. Dzięki temu pojedynki są niezwykle efektowne i po prostu nie sposób się podczas ich oglądania nudzić.
Symbiont. Nie jestem wielkim zwolennikiem przejmowania kontroli przez symbionta nad nosicielem, ale w The Spectacular Spider-Man ten element wyszedł całkiem sprawnie. Granica pomiędzy Peterem, a kosmicznym organizmem powoli zaciera się i chłopak staje się jego zakładnikiem. Do tego dochodzi Eddie Brock. Pamiętam jak w jednym z wywiadów podkładający pod Eddiego głos Ben Diskin przyznał, że grany przez niego bohater ma problemy ze sobą. I chyba tak naprawdę jest, gdyż zdaje się, że Eddie nie do końca pogodził się z utratą rodziców w wyniku katastrofy lotniczej. Jego złość na Petera przybiera coraz większe rozmiary i chyba brakuje tylko tego, aby Brock odkrył prawdziwą tożsamość Spider-Mana.
Group Therapy to bardzo dobry odcinek. Ocenę dodatkowo podwyższają występ Ashley Kafki czy postawa Jamesona wobec choroby May Parker. Minusem jest trochę zbyt przegięte zachowanie Brocka podczas przejażdżki z Mary Jane. Jednak całościowo odcinek broni się wyśmienicie i nie sposób się podczas jego emisji nudzić. Akcja jest równie intensywna jak w najnowszym filmie o przygodach Indiany Jonesa, ale za to poskładana w wielowątkową, logiczną całość. 5,5 pajączka.
Ocena:
Autor: Rządło